Bugün Dünya Çiftçiler Günü! TÜİK’ten Kötü Haber!

Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Bu haberden sonra gel de Dünya Çiftçiler Günü'nü kutla! TÜİK bugün Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, nisan ayı verilerini açıklandı. Buna göre çiftçilerin üretim maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30,75 artış gösterdi. Üretim maliyeti en çok artan ürün yüzde 17,02 ile domates oldu. Onu kuru soğan ve patates izledi. Üretim maliyeti en düşen ürün ise yüzde 24,20 ile salatalık oldu.

Bugün Dünya Çiftçiler Günü! TÜİK’ten kötü haber

TÜİK çiftçilerin nisan ayı üretim maliyetlerini açıkladı! Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım – ÜFE), 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,09, bir önceki yılın Aralık ayına göre %14,44, bir önceki yılın aynı ayına göre %30,75 ve on iki aylık ortalamalara göre %18,12 artış gösterdi.
Bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünlerinde %1,06, ormancılık ürünlerinde %4,43 artış, balıkçılıkta ise %0,06 azalış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim; tek yıllık bitkisel ürünlerde %1,62, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde %0,67 ve çok yıllık bitkisel ürünlerde %0,33 artış gerçekleşti.

ALT TARIM GRUPLARINDAN SEBZELER BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE %2,06 ARTTI

Alt tarım gruplarından; çeltik %6,18, koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları %1,53, tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlar %1,47 artış, yağlı meyveler %2,07, canlı kümes hayvanları ve yumurtalar %0,91, lifli bitkiler %3,01 azalış gösterdi.

Nisan 2019’da endekste kapsanan 77 maddeden; 3 madde bu ay endekse girerken, 47 maddenin fiyatlarında artış, 18 maddenin fiyatlarında azalış, 9 maddenin fiyatlarında ise değişim olmamıştır.
Dünya Çiftçiler Günü ne zamandan beri kutlanıyor?
Dünya Çiftçiler Günü Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1984 yılından beri her yıl kutlanıyor. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun kuruluş günü olan 14 Mayıs yalnız bizde değil kuruluşa üye bütün ülkelerde Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor.

Kaynak: Sözcü

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Fiyatlar 30% üstünde arttı nedense.

paykasa06

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Bir an Dünya Çiftler günü olarak okudum. Ete elveda diyen ülkemiz sebzede yiyemeyecek. Haydi hayırlısı...