Soru Bu siteden sürücü indirdim ve kurdum. Hata mı yaptım?

Bu konuyu okuyanlar

Tuna Günay

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Merhaba dostlar. Başlıkta da gördüğünüz üzere Epson Drivers Free Downloads bu siteden MacBook'uma l3111'İn Driver'ını indirdim. Evet hatamın farkındayım. Arama motoru olarak duckduckgo kullanıyorum ve en üste bunu gösterdiği için anında bunu indirdim. Neyse sorum kısa ve öz. Virüs var mıdır? ve varsa nasıl hemen temizlerim?

MVNLY

Asistan
Reaksiyon puanı
207
Merhaba dostlar. Başlıkta da gördüğünüz üzere Epson Drivers Free Downloads bu siteden MacBook'uma l3111'İn Driver'ını indirdim. Evet hatamın farkındayım. Arama motoru olarak duckduckgo kullanıyorum ve en üste bunu gösterdiği için anında bunu indirdim. Neyse sorum kısa ve öz. Virüs var mıdır? ve varsa nasıl hemen temizlerim?
Önerim ddu ile sürücüyü silip kaspersky ile virüs taraması yaptıktan sonra düzgün bir siteden sürücüyü tekrar indirmen

Tuna Günay

Asistan
Reaksiyon puanı
81
ddu ile silmeyi anlatabilir misiniz? Ayrıca Kaspersky ile şu anda detaylı tarama yapıyorum.

MVNLY

Asistan
Reaksiyon puanı
207
ddu ile silmeyi anlatabilir misiniz? Ayrıca Kaspersky ile şu anda detaylı tarama yapıyorum.
sildikten sonra tarama yapmanı öneririm daha güvenli olur
ddu yu indirdikten sonra olay çok basit sürücünü seçiyosun ve kaldır diyosun kısa bi süre sonra kaldırıp sistemini yeniden başlatır

Tuna Günay

Asistan
Reaksiyon puanı
81
link atabilir misiniz. Yine abuk subuk siteler başı çekiyor bu konularda çünkü.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ayrıca Kaspersky'a dmg dosyasını tarattım. Bir tehdit algılamadı. Galiba macOS için ddu yok :/

Son düzenleme:

MVNLY

Asistan
Reaksiyon puanı
207
link atabilir misiniz. Yine abuk subuk siteler başı çekiyor bu konularda çünkü.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ayrıca Kaspersky'a dmg dosyasını tarattım. Bir tehdit algılamadı. Galiba macOS için ddu yok :/
bu linkte mac için sürücülerin nasıl silineceği anlatılmış burdan yola çıkarak sürücüyü silebilirsiniz
indirmeye çalıştığınız sürücü sanırım "epson ecotank l3111" isimli bir yazıcının sürücüsü, onun için gerekli sürücüleri ise aşağıda verdiğim linkten indirebilirsiniz. resmi site olduğu için güvenlidir.

Tuna Günay

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Teşekkürler yardımınız için. Kaspersky ile tarayıp trojan buldum ve temizledim. Driver olarak ta bu siteden kurulum yaptım

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Kontrol amaçlı olarak Malwarebytes ile de sistemi tam tarama yapmanızı tavsiye ederim.

Coolumsu

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Epson güvenilir değil mi? Kendi sitesinden neden indirmedin?
Bu tip siteler, kmspico gibi yazılamlar ccleaner tarzı programlar güvenliği yerle bir ediyor.

Tuna Günay

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Epson güvenilir değil mi? Kendi sitesinden neden indirmedin?
Bu tip siteler, kmspico gibi yazılamlar ccleaner tarzı programlar güvenliği yerle bir ediyor.
Duckduckgo kullanmaktayım tarayıcı olarak. En üstte onu çıkardı bende güvenip fazla düşünmeden indirdim.