Bu Notebook Alınır Mı?

Bu konuyu okuyanlar

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Şöyle yap Düşün Kafan da Nasıl Bir Bilgisayar İstiyorsun ona Göre Al Sen Kullanacaksın Sonuç Ta
Biz sık sık insanlara öneri yapanlar veya önerileri inceleyenler bile bir şey almadan forumdakilerden fikir alıyoruz. Arkadaşın durumunu bilmiyorum ama ortalama bir kullanıcının donanım konusunda bilgili olması falan gerekmiyor. Kafasında 1TL'ye CP2077 açan bilgisayar da tasarlayabilir insanlar. Yardımcı olmayacaksanız boş yorum yapmaya gerek yok.
===========
Üstte denildiği gibi bu cihazın hafızası 10-15 Chrome sekmesini kaldıramaz. Minimum 8, önerim 12, uzun vade için en azından 16GB hafızası olan bir model öneririm. Eğer bütçe belirtirseniz sizin için en uygun modeli arayabiliriz.

MrKonce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Eğer bütçen yeterse tavsiyem 16gb ram min i5 8. ve üstü nesil bir işlemici oyun oynamıyorsan apu da olur ama genelde laptoplarda bazılarında ekran kartı da var öyle bakabilirsin

senimo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
1 tane daha RAM slotu boşmuş oraya bir 8 GB daha eklemeyi düşünüyorum o da yaklaşık 300-350 TL yani maksimum 4000 TL'ye gelecek bu şekilde 12 GB RAM olacak o zaman sanırım fazla sekmede sorun olmaz 4000 TL'ye de alınır diye düşünüyorum bütçe bu civarlarda hocam.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
1 tane daha RAM slotu boşmuş oraya bir 8 GB daha eklemeyi düşünüyorum o da yaklaşık 300-350 TL yani maksimum 4000 TL'ye gelecek bu şekilde 12 GB RAM olacak o zaman sanırım fazla sekmede sorun olmaz 4000 TL'ye de alınır diye düşünüyorum bütçe bu civarlarda hocam.
Bu cihaz hem RAM, hem SSD kapasitesi olarak daha yüksek. Ekran büyüklüğü daha az ve maalesef işlem gücü olarak daha düşük ancak grafik işlem bakımından ucu ucuna denkler. Ayrıca yeteri düzeyde "RAM"iniz olmazsa zaten sizin gönderdiğiniz bilgisayardakini full performansta çalıştıramazsınız ancak 12GB yapabilirim dediğiniz için işler değişiyor. Sizin attığınızda kalan tek sorun depolama kapasitesi. Onun dışında 4000TL'ye benim attığım mı sizinki mi derseniz +8GB eklenmiş olan sizinki derim ancak depolama olarak bir arttırma yapmanız çok büyük ihtimalle gerekecek. Eğer şimdi 256GB ile idare edip sonra arttırırım derseniz dediğim gibi sizin attığınız en mantıklı seçenek gibi gözüküyor.

senimo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Hocam öncesinde bu kadar ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Söylediklerinizde haklısınız işlemci farkına baktım ve intel daha iyi gözüküyor. 12 GB ram ile benim attığım da 4000 TL'ye gelecek ama sanırım HDD slotu var benim attığımda ve boş zaten şu anlık da 256 GB bana fazlasıyla yeter çünkü laptopa hiç bir şey kurmayacam işim sadece google'de ilerleyen yıllarda söylediğiniz gibi ihtiyaç olursa yükseltme yaparım diye düşünüyorum. 12 GB ram ve işlemci farkından dolayı bana da HP daha mantıklı geldi. Tekrardan teşekkür ederim önerileriniz ve açıklamalarınız için :)

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Hocam öncesinde bu kadar ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Söylediklerinizde haklısınız işlemci farkına baktım ve intel daha iyi gözüküyor. 12 GB ram ile benim attığım da 4000 TL'ye gelecek ama sanırım HDD slotu var benim attığımda ve boş zaten şu anlık da 256 GB bana fazlasıyla yeter çünkü laptopa hiç bir şey kurmayacam işim sadece google'de ilerleyen yıllarda söylediğiniz gibi ihtiyaç olursa yükseltme yaparım diye düşünüyorum. 12 GB ram ve işlemci farkından dolayı bana da HP daha mantıklı geldi. Tekrardan teşekkür ederim önerileriniz ve açıklamalarınız için :)
Rica ederim. Hayırlı olsun şimdiden. :)

senimo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Teşekkür ederim hocam :)

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Chrome'u 10-15 sekme açarak kullanıyorum, günde 14-15 saat açık oluyor bilgisayar sizce https://www.hepsiburada.com/hp-15s-...ar-2n2n8ea-p-HBV000019GSOU?magaza=Hepsiburada bu alınır mı?

Bu laptop çok daha iyi olur, 2-3 sene daha fazla götürür seni. İlgi alanın mı bilmiyorum yüksek ayarlarda Gta 5 bile açar.

Eğer 14" sıkıntıysa 15.6" olanı önerebilirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkür ederim hocam :)
Attığımı almanızı öneririm.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554

Bu laptop çok daha iyi olur, 2-3 sene daha fazla götürür seni. İlgi alanın mı bilmiyorum yüksek ayarlarda Gta 5 bile açar.

Eğer 14" sıkıntıysa 15.6" olanı önerebilirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Attığımı almanızı öneririm.
Benim attığım cihazda RAM ve depolama daha fazla ve diğer her şeyin aynı olmasına rağmen ben benimkini almamasını önerdim ama siz neden daha düşük ve fiyatının üstünde bir cihaz öneriyorsunuz?

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Benim attığım cihazda RAM ve depolama daha fazla ve diğer her şeyin aynı olmasına rağmen ben benimkini almamasını önerdim ama siz neden daha düşük ve fiyatının üstünde bir cihaz öneriyorsunuz?
Arada 150 TL var ve o Lenovonun kaba tasarımı varken ve sırf 4 GB Ram için 150 TL verileceğini mi düşünüyorsunuz?

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Arada 150 TL var ve o Lenovonun kaba tasarımı varken ve sırf 4 GB Ram için 150 TL verileceğini mi düşünüyorsunuz?
150TL'ye +8GB RAM ve +256GB SSD var o cihazda. Ne sadece 4GB RAM'i?
Edit: Eğer sizinkine karşı diyorsanız 4GB Ram'de haklısınız.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
150TL'ye +8GB RAM ve +256GB SSD var o cihazda. Ne sadece 4GB RAM'i?
Edit: Eğer sizinkine karşı diyorsanız 4GB Ram'de haklısınız.
Attığım cihazda 8 GB var, siz ne diyorsunuz? Neyse tartışmadan arkadaş ne alacağına karar versin.

senimo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Hocam yanlış biliyorsam düzeltin ama i3 1115G4, Ryzen 3250U'ya göre daha iyi gözüküyor testlerde. Bende ASUS veya Lenovo düşünebilirdim ama beni çeken tarafı işlemci ve HP'ye 8 GB RAM daha ekleyip 12 GB çıkaracağım o da maksimum 4000 TL'ye gelecek. Eğer ASUS GTA 5'i açabiliyorsa sanırım 12 GBlı HP de açar tam bilmiyorum ama fiyat performans olarak işlemci açısından özellikle daha iyi gibi geldi bana. Lenovo ve HP'nin ekranı FHD ama ASUS'un ki HD. Bence ekranda en büyük fark sadece HP'nin ekranının IPS diğer ikisininkinin TN panel olması. İllaki ASUS ve Lenovo'nun HP'den yüksek olduğu noktalar vardır ama 12 GB RAM'lı ve i3 11. nesil işlemcili HP de 4000 TL'ye çok alınası geldi.
Tekrardan teşekkürler önerileriniz için bu yalnızca benim düşüncem.

barisyurt34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Chrome'u 10-15 sekme açarak kullanıyorum, günde 14-15 saat açık oluyor bilgisayar sizce https://www.hepsiburada.com/hp-15s-...ar-2n2n8ea-p-HBV000019GSOU?magaza=Hepsiburada bu alınır mı?
Bütçeyi biraz daha arttırarak daha iyi bir şey alınabilir. Paylaşımlı ekran kartı olduğu için sekmeler arası geçişte sıkıntı yaşarsın, bir süre sonra kaldırmakta zorlanabilir. Benim tavsiyem minimum 2 gb harici bir ekran kartı kullanman, günümüz işlemcilerine göre i3 çok düşük kalıyor, o da minimum i5 olsa fena olmaz, dediğim gibi biraz bütçeyi yükseltebilirsen işini görecek bir şey bulabilirsin. Şimdiden hayırlı olsun...

senimo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Teşekkür ederim, önerilerinizi ciddiye alacam.