Soru Bu Laptoba 4 Gb Ddr4 Ram Takviyesi Performansta Etkisi Fazla Olurmu

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
63
selam bir laptop var elimde oyun oynamak için almadım derslerimi yapmayı video izlemek web sitelerde gezinmek gibi şeyler

sistemim
işlemçi:amd a4 9120 e temel hız 1.5 ghz turbo ile 2.5 ghz
ram:4gb ddr4
depolama:128 gb m2 ssd
ekran kartı paylaşımlı

bu laptopba 4 gb ddr4 ram takviyesi yaparsam performasta fazla etkisi olurmu uygulama açılış hızı , laptop açılış hızı , youtubede tam ekrana daha hzılı geçermi , web te daha hızlı gezinme gibi şeyler kısaca

Son düzenleyen moderatör:

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
selam bir laptop var elimde oyun oynamak için almadım derslerimi yapmayı video izlemek web sitelerde gezinmek gibi şeyler

sistemim
ekran kartı paylaşımlı

bu laptopba 4 gb ddr4 ram takviyesi yaparsam performasta fazla etkisi olurmu uygulama açılış hızı , laptop açılış hızı , youtubede tam ekrana daha hzılı geçermi , web te daha hızlı gezinme gibi şeyler kısaca
Bu sistemde büyük bir ihtimalle Windows 10 olduğunu düşünüyorum. 4 GB bellek ile Windows 10 gerçekten çok hantallaşıyor. Ayrıca dahili grafik birimine de bellek ayırıldığı için bellek miktarı yetersiz kalabiliyor. Yani alırsanız iyi olabilir.

Ayrıca CPU-Z üzerinden SPD bölümündeki slot bilgilerini paylaşırsanız bellek desteğini inceleyebiliriz. Boş slot varsa da yükseltmeyi yaparsınız.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Alsan iyi olur, ikinci el almanı tavsiye ederim çok ucuz olur ve remlerde genelde fiziksel bir kırık çıkık yok ise çalışır...:

remin tam olarak özelliklerini cpu z ile atarsan daha çok yardım edebiliriz.

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
4Gb ramin varsa 8e çıkarmak çok rahatlatır yani iyi olur. 4gb ile windows hantal çalışıyor.

ThorJ

veritas
Emektar
Reaksiyon puanı
9,729

sistemim
ekran kartı paylaşımlı

İşlemci güçsüz ama genel performansı etkiler. Laptop modeli nedir?

Reaksiyon puanı
63
Alsan iyi olur, ikinci el almanı tavsiye ederim çok ucuz olur ve remlerde genelde fiziksel bir kırık çıkık yok ise çalışır...:

remin tam olarak özelliklerini cpu z ile atarsan daha çok yardım edebiliriz.
hemen atıyorum laptobum bozulduğu için garantiye gitmişti anakart değişip bakımları yapıldı ondan dolayı atamadım şimdi cpuz yi kurup atıyorum yardımcı olduğunuz için teşekürler
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekran görüntüsü 2021-06-30 170529.png

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
DDR4 tipi 1866 mhz rem ikinci el bulamadım, hatta sıfır dahi bulamadım :)

1866 mhz DDR3 remler vardır, ddr4 pek bulunmuyor anlaşılan, laptopun arkasındaki rem kapağını kaldırıp remlerin etiketininden foto atman gerekir, aynısından bulalım çünkü şüpheli gibi rem bilgileri...:rolleyes:

Böyle net bilgi içerir foto atmalısın, yanlış yerden foto atmışsın:

1625063281311.png

Reaksiyon puanı
63
DDR4 tipi 1866 mhz rem ikinci el bulamadım, hatta sıfır dahi bulamadım :)

1866 mhz DDR3 remler vardır, ddr4 pek bulunmuyor anlaşılan, laptopun arkasındaki rem kapağını kaldırıp remlerin etiketininden foto atman gerekir, aynısından bulalım çünkü şüpheli gibi rem bilgileri...:rolleyes:

Böyle net bilgi içerir foto atmalısın, yanlış yerden foto atmışsın:

Ekli dosyayı görüntüle 157600
bende burası boş anlamadım
ram.png

1866 mhz ram takmak yerine 1866 mhz den başka ram takamayızmı?

biraz araştırma yaptım evet olmuyormuş aynı mhz değerleri gerekiyormuş

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ekli dosyayı görüntüle 157601

Hocam sizin rem bilgileriniz şüpheli geldi bana, en iyisi ve kesin yolu, bilgisayarın arka kapağında remlerin olduğu kısmı açmak ve remlerin etiketinden foto atmak. Ama garantili ise ve garanti etiketi rem kapağına yapışık ise bunu yapmak da risk demektir. Normalde rem kapağını açmak garantiyi bozmaz ama bazı dandik markalar illa bozar der.

Reaksiyon puanı
63
bende olan rami çıkartım aynı marka ramden 2 tane alıp taksam o olurmu acaba aynı frekansa sahip 4 b 2 tane ram alıp taksam

bende 2 slot bir tanesi dolu o rami çıkartıp 2 tane aynı ram takmak mümkünmüdür

Hocam sizin rem bilgileriniz şüpheli geldi bana, en iyisi ve kesin yolu, bilgisayarın arka kapağında remlerin olduğu kısmı açmak ve remlerin etiketinden foto atmak. Ama garantili ise ve garanti etiketi rem kapağına yapışık ise bunu yapmak da risk demektir. Normalde rem kapağını açmak garantiyi bozmaz ama bazı dandik markalar illa bozar der.
ne yazikki dediğinizi yapmam zor garanti şartlarında laptbun kapağanını sökmek garanti dışı kalıyor zaten şuan yapmicam garanti bitince takıcam yardımcı olduğunuz için teşekürler

ram kapağı yok laptopun arka kapağını full sökmem gerekli

talebesultan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150

sistemim
ekran kartı paylaşımlı

ramlerinin mhzsi çok düşük. Bilenin söylediği gibi windows 10 için rahat edeceğin bir sistemin yok. sadece ders ve video için kullanıyor ve maddiyattan dolayı üst level bir ram almak istemiyorsan m2 ssd den küçük bir yeri ayırıp sanal ram oluşturabilirsin bu senin gerçek ramini yükten kurtarır. veya windows 8 e düşürebilirsin işletim sistemini.

Ekli dosyayı görüntüle 157601

biraz araştırma yaptım evet olmuyormuş aynı mhz değerleri gerekiyormuş
benim bildiğim oluyor fakat tam işlevde çalıştıramıyorsun ramler birbirinden farklı olunca.

Reaksiyon puanı
63
ramlerinin mhzsi çok düşük. Bilenin söylediği gibi windows 10 için rahat edeceğin bir sistemin yok. sadece ders ve video için kullanıyor ve maddiyattan dolayı üst level bir ram almak istemiyorsan m2 ssd den küçük bir yeri ayırıp sanal ram oluşturabilirsin bu senin gerçek ramini yükten kurtarır. veya windows 8 e düşürebilirsin işletim sistemini.

benim bildiğim oluyor fakat tam işlevde çalıştıramıyorsun ramler birbirinden farklı olunca.
windows 8 e düşüremek mi ben windows 11 e çıkarmayı düşünüyorudm