Bu Enstrümanı Çalan ve Dinleyen Deliriyor!

Bu konuyu okuyanlar

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
http://www.youtube.com/watch?v=_XPfoFZYso8

YouTube'u hala izleyemeyenler için:

[SDNTV3]http://video.ak.facebook.com/cfs-ak-ash1/27610/000/527/380961963603_20978.mp4[/SDNTV3]

18.yy da Benjamin Franklin tarafından bulunan "Glass armonica" enstruman dan çıkan notalar yüzünden müzisyenler ve dinleyecilerin delirdiği gözlendiği için tamamen yasaklamıştır(yada korku yüzünden insanlar çalmayı bırakmıştır). Armonica dan çıkan sesin insan beyni ve kulaklarıyla bilinmeyen bi etkileşimi olduğu var...sayılıyo çünkü çıkan ses 1000 ve 4000 hertz aralığında. 4000 hertz altında sesleri insan beyni sağ ve sol kulak arasındaki tam nirengi noktası bulamadığı "katman/safha farklılığına"(phase differences) yol açıyomuş yani sesin nerden geldiğini anlayamayan beyin ambale oluyo buda duyma problemlerine yol açıyor. Bazı insanlarda deliliğe, depresyona ve birbirleri arasında iletişimde kavgaya kadar götürdüğü söyleniyor.

----------------------------------------------------

Ben dünden beri bu enstrümanla ilgili videoları izliyorum. Gerçekten şahane, nedense sesini duyduğumda midemde bir kasılma hissediyorum, kulaklarımda da bir uğultu duyuyorum. Videoyu izlemeden önce sadece insanların delirdiği kısmını okumuştum. Ama kulaklar ile ilgili açıklamayı okumadığım halde uğultuyu ve melodideki garipliği hissettim. 2-3 kere dinlediğimde başıma bir ağrı giriyor. Çok ilginç bir alet.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bende video açılmadığı için delircem merve:D

tertunc

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
21
videoda bir sorunmu var bendede açılmadı da :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Yok, bende de açılmıyor. Sanırım SDN sunucularında problem var yine.

tertunc

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
21
direk linkini vereblirmisin videonun sdntv siz

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Bağlantıyı değiştirdim. Bu arada başıma fena bir ağrı saplandı. :( Bu alet cidden zararlıymış.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Jea direkt linki koy bari oradan bakalım, sanırım sdntv de müziğe dayanamadı :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Sol kulağımda tiz bir ses duyuyorum. Millet fazla dinlemeyin bu lanet şeyi. Çok hoş ama çok kötü.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Ben beğendim şahsen güzelmiş delirmedimde henüz:D

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Nasıl bir tizdir bu, elektronik müzikte bile böyle melodik tiz yok.Övünmek gibi olmasın kulaklarım bası tizi ritmi melodiyi filan çok iyi seçer ama bu çok fazla geldi.

snlskrk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
ii kafa yapıo ha:D;:D
bağımlısı mı oldum ne:D

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
1 dakikanın altında dinlememe rağmen kulaklarım ağırdı :(Cidden fenaymış.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Abartmayın arkadaşlar bişey olduğu yok.:D

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
ciddi anlamda rahatsızlık oluşturdu dinledikten kısa süre sonra..

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Doktora görün derim spy :D
Neyse trans müzik yatıştırıcı etki yaptı :D

UndyingDarkness

Profesör
Reaksiyon puanı
49
KV bitsin dinleyeceğim ama yorumlar ve ensturmandaki ilginçlik 3,5 attırmaya yetti bile =(

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
KV bitsin dinleyeceğim ama yorumlar ve ensturmandaki ilginçlik 3,5 attırmaya yetti bile =(

O psikolojiyle yaklaşırsan çok etkilenirsin. Güzel bir melodi duyacaksın, bunu düşünerek dinle. Beni etkileyen yanı, ön yargıyla yaklaşmadığım halde gerçekten melodideki tizliğin beynimi karıncalandırabilmiş olması. Dinlemeyi zar zor bıraktım, elim titriyor. Annem kahve getirdi, kendime gelir gibi oldum.

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Ara sıra bu tarz sci-fi müzikler dinlerim. Beğenirim de. Delirdim mi acaba? :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ekşi Sözlük'te güzel bilgiler (Doğru mu, bilemem.) var. Birkaç alıntı:

-gerçekten de dinlerken çalana ve çalınana baksanız bile müziğin nereden geldiği ve ne ifade ettiği konusunda bir boşluğa düşüyorsunuz. boşluğun müziğini çalan bir alet gibi, glass harmonica.

-beethoven'ın ölümüne neden olan kurşun zehirlenmesinin asıl kaynağı olduğu öne sürülen enstruman. zira bu enstrumanın en eskilerinde, cam üzerinde notaları belirtmek için kurşunlu boya kullanılıyormuş.

-asıl sesleri yakalayabilmek için gözler kapalı dinlenmesi gereken müzik aleti. aradaki uğultuları ancak o zaman yakalayabiliyorsunuz. bu kadar doğal ve bu kadar dünya dışı bir ses daha işitmedim ben. ama sonrasında duyma konusunda problem yaşanıyor gerçekten de. bir süre kulakta o uğuldama kalıyor.

-bu enstrümanı canlı dinleyen varsa ona bir lafım yok.ama evdeki hoperlörlerle bu enstrümanın desibel aralığı bir değil.yani siz evde en kral hoperlörlerle dinleseniz dahi o delirme etkisini göremezsiniz.hoperlörden dinleyen arkadaşlar ya kendilerini kandırıyor ya da onların kendi kendine uçabilme kabiliyetleri var.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Ekşi Sözlük'te güzel bilgiler (Doğru mu, bilemem.) var. Birkaç alıntı:

-gerçekten de dinlerken çalana ve çalınana baksanız bile müziğin nereden geldiği ve ne ifade ettiği konusunda bir boşluğa düşüyorsunuz. boşluğun müziğini çalan bir alet gibi, glass harmonica.

-beethoven'ın ölümüne neden olan kurşun zehirlenmesinin asıl kaynağı olduğu öne sürülen enstruman. zira bu enstrumanın en eskilerinde, cam üzerinde notaları belirtmek için kurşunlu boya kullanılıyormuş.

-asıl sesleri yakalayabilmek için gözler kapalı dinlenmesi gereken müzik aleti. aradaki uğultuları ancak o zaman yakalayabiliyorsunuz. bu kadar doğal ve bu kadar dünya dışı bir ses daha işitmedim ben. ama sonrasında duyma konusunda problem yaşanıyor gerçekten de. bir süre kulakta o uğuldama kalıyor.

-bu enstrümanı canlı dinleyen varsa ona bir lafım yok.ama evdeki hoperlörlerle bu enstrümanın desibel aralığı bir değil.yani siz evde en kral hoperlörlerle dinleseniz dahi o delirme etkisini göremezsiniz.hoperlörden dinleyen arkadaşlar ya kendilerini kandırıyor ya da onların kendi kendine uçabilme kabiliyetleri var.

Aynen..:wink:

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Arkadaş daha 1.dk'ya gelmeden migrenimi azdırdı ya:( eah

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
bu enstrümanın yanındaki kişiler (yankıdan dolayı olsa gerek) sesin nerden geldiğini anlamıyolarmış o yüzden kafayı sıyırıyolarmış :D