BTK imei sorgulama ile ilgili

Bu konuyu okuyanlar

gollik29

Asistan
Reaksiyon puanı
152
Selamun aleyküm arkadaşlar. Konuyu buraya açtım, yanlış açtıysam affola. Bi abimiz kardeşinden Samsung A30 aldı, telefon yurtdışı tabi yeni yasaya göre kayıtlı. Telefonun İmei numaralarını (Çift Hat) kontrol edene kadar bi mesaj gelmemişti, ama e-devlet'ten kontrol ettim, her ikiside kayıtsız. (Yurt dışından alan kişi kendi pasaportuna işletmiş. Kayıt eden ile kullanan farklı.) Daha sonra bir gün sonra sabaha doğru btk'dan mesaj geliyor kayıtsızdır diye. Sistem, bunu ben kontrol ettim diye mi attı, yoksa sistemin attığı mesaj şansa bağlı birşey mi? Ben burada gelen mesajın sürecini kısaltmış mı oldum? Böyle bir şey var mıdır?

2. olarak bu mesaj geldiği için kayıt olayını imei atarak yapmak istiyor, kullanılmayan bir telefonun imeisini A30 modeline yapıştırıp eskisini imha edecekler. Bu işlemde ki olumsuz durumları da yazar mısınız?

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,593
Olabilir.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Selamun aleyküm arkadaşlar. Konuyu buraya açtım, yanlış açtıysam affola. Bi abimiz kardeşinden Samsung A30 aldı, telefon yurtdışı tabi yeni yasaya göre kayıtlı. Telefonun İmei numaralarını (Çift Hat) kontrol edene kadar bi mesaj gelmemişti, ama e-devlet'ten kontrol ettim, her ikiside kayıtsız. (Yurt dışından alan kişi kendi pasaportuna işletmiş. Kayıt eden ile kullanan farklı.) Daha sonra bir gün sonra sabaha doğru btk'dan mesaj geliyor kayıtsızdır diye. Sistem, bunu ben kontrol ettim diye mi attı, yoksa sistemin attığı mesaj şansa bağlı birşey mi? Ben burada gelen mesajın sürecini kısaltmış mı oldum? Böyle bir şey var mıdır?

2. olarak bu mesaj geldiği için kayıt olayını imei atarak yapmak istiyor, kullanılmayan bir telefonun imeisini A30 modeline yapıştırıp eskisini imha edecekler. Bu işlemde ki olumsuz durumları da yazar mısınız?
imei atmak illegal bir işlem, sanırım forum kurallarına da aykırı ama yapanlar var tabii ki.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Kayıtlı IMEI nasıl kayıtsız çıktı ki?
Mesaj otomatik birleştirildi:

E-Devlet'ten sorgulayınca ne yazıyor?
-Yolcu beraberi kaydedilen cihaz
-İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
-KAYIT BULUNAMADI
-KAYITDIŞI OLDUĞU TESPİT EDİLEN IMEI

Son düzenleme:

gollik29

Asistan
Reaksiyon puanı
152
Kayıtlı IMEI nasıl kayıtsız çıktı ki?
Mesaj otomatik birleştirildi:

E-Devlet'ten sorgulayınca ne yazıyor?
-Yolcu beraberi kaydedilen cihaz
-İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
-KAYIT BULUNAMADI
-KAYITDIŞI OLDUĞU TESPİT EDİLEN IMEI
Yeni yasa'da pasaport sahibi ile hat sahibinin aynı kişi olması şartı var. Telefon başkasına kayıtlı. Hattı takan da başkası. Yani pasaport sahibi ile hat sahibi farklı. O yüzden kayıt dışı göstermiştir.
'KAYITDIŞI OLDUĞU TESPİT EDİLEN IMEI' bu.