Bu konuyu okuyanlar

pcanavarı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Brunson serbest bırakılması ve ABD'nin istediği olduğu için enflasyon ve dolar da düşüş olur mu?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Dolar yükselmiyor Türk Lirası değer kaybediyor. Piyasa Türk Lirası işlem görmüyor bu yüzden değer kaybediyor. Sadece dolara göre değil Gürcistan Larisinden tut da Rupi'ye kadar Türk Lirası değer kaybediyor bunun nedeni ekonomik. Global piyasada malının değeri yok kimse almıyor bu yüzden Türk Lirası işlenmiyor. Doların düşmesi rahiple olacak iş değil önce ekonomik çözüm geliştirsinler ama o da bu yönetimle olacak iş değil.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
bu yönetimle olacak iş değil.

Moderatörlere siyaset serbest galiba.

Bir de global piyasada malının değeri yok kimse almıyor cümlesi ile cehaletin dibini gösterdin.

Paranın değerinin ülkenin malının değeri ve birilernin o malı alması ile orantılı olduğunu iddia edecek kadar cahilsin.

Gürcistan ne üretiyormuş, ne malı varmış, Gürcistan’ın ihracat rakamları ne imiş te Türk malını kimse almadığı için Tl değer kaybederken TL karşısında Gürcistan’ın satılan malları sayesinde Gürcistan parası Türkiye parasına karşı değer kazanıyormuş.

Türkiye GSYH 2.133 TRiLYON $
Gürcistan GSYH 39.32 milyar $

Türkiye ihracat 157 Milyar $ ( Kimse Türk malı almıyor kime ihraç ediyorsak?)

Gürcistan ihracat 3.533 Milyar $

Şimdi hemen ithalatı neden yazmadın diye gevzeklik yapanlar.

Türkiye ithalat 197 Milyar $
Gürcistan ithalat 7.846 Milyar $

Bizim ENERJİ Petrol Doğal gaz nedeniyle ticaret açığımız var ama bu açık ihracatımızın iki katı değil.

Gürcistan gibi bir ticaret dengesizliğimiz olsa ithalatımız 300 milyar doların üstünde olurdu.

Şu rakamlara bakarak Gürcistan parası Türk parasına karşı nasıl değerli oluyor?

Paranın değeri hakkında bilgin yoksa atıp tutma.

Tartışmada cevap yetiştireceğim diye daha fazla saçmalama.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

Bir de global piyasada malının değeri yok kimse almıyor cümlesi ile cehaletin dibini gösterdin.

Paranın değerinin ülkenin malının değeri ve birilernin o malı alması ile orantılı olduğunu iddia edecek kadar cahilsin.

Gürcistan ne üretiyormuş, ne malı varmış, Gürcistan’ın ihracat rakamları ne imiş te Türk malını kimse almadığı için Tl değer kaybederken TL karşısında Gürcistan’ın satılan malları sayesinde Gürcistan parası Türkiye parasına karşı değer kazanıyormuş.

Bizim ENERJİ Petrol Doğal gaz nedeniyle ticaret açığımız var ama bu açık ihracatımızın iki katı değil.

Gürcistan gibi bir ticaret dengesizliğimiz olsa ithalatımız 300 milyar doların üstünde olurdu.

Gürcistan parası daha değerli demedim ki son 3-4 yıla bakarsanız bu para karşısında bile değer kaybetmiş dedim. Herhangi bir siyaset de yapmadım doların neye bağlı olduğu ile ilgili konuştum.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Gürcistan parası daha değerli demedim ki son 3-4 yıla bakarsanız bu para karşısında bile değer kaybetmiş dedim. Herhangi bir siyaset de yapmadım doların neye bağlı olduğu ile ilgili konuştum.
Bu yönetimle olacak iş değil derken yönetime kimin gelmesini tavsiye edersiniz? Var mı aklınızda ehil bir ekonomi yönetimi?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu yönetimle olacak iş değil derken yönetime kimin gelmesini tavsiye edersiniz? Var mı aklınızda ehil bir ekonomi yönetimi?
Bu yönetim derken bu ekonomik yönetim şeklini kast ettim, devletin başındaki yönetim değil. Ben siyasi parti tutmam efendim ben sadece ülkemin iyi yere gelmesini isterim. İyiye iyi kötüye kötü derim bu kadar.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Şahsen doların düşeceğini beklemiyorum. Hükümet'te beklemiyor ve 5.6 olarak hesaplamaya başlamışlar. Trump gibi bir liderin Türkiye üzerindeki baskıyı düşüreceğine de inanmıyorum. Adam bir kaç gün önce Suud Kralından açık bir şekilde haraç istedi. Suud'lar Amerikanın en iyi müttefikleri sayılır. Biz de Nato üyesi olarak bir savaş durumunda Amerikanın yanında olacak bir ülkeyiz. Ama diğer müttefikler bizi bir Müslüman ülkesi olduğumuz için pek kendilerine yakın görmüyorlar. Yeni krizimiz de zaren kapıdan içeri girmiş bile. Cemal Kaşıkçı sayesinde çatin bir diplamasi savaşı bizi içine çekti çoktan.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Düşer düşer 1 lira olur ..:D

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Doların düşmesi için ikinci bir uluslar arası rakip para biriminin piyasaya çıkması gerekir. Avro bu konuda başarısız oldu ve kendi içinde hala Avro'ya geçmeyip te ulusal para birimlerini kullananları var. (İngiltere, İskandinavlar, İsviçre falan)

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
O değil de siz acaba adam bırakıldığında, Trup ile aramız düzeldiğinde doların düşeceğine inandınız mı?
İnandıysanız sizi artık bugünden itibaren okumaya ve aklınızı kullanmaya davet ediyorum. Akıl, insana verilmiş en büyük nimettir.
Size garanti veriyorum fiziksel ya da zihinsel zarar görmeyeceksiniz. Ancak yapılan, söylenen saçmalıkları görünce sinirlerinizin bozulacağını söyleyebillirim.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Dolar 7 liralara kadar yaklaşmıştı şuan ne kadar? Tabiki 5.90 daha ne kadara düşecek?
Sahi nasıl görmezden geliyorsunuz bu başarıyı.
%10 indirimden bahsetmiyorum bile.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Bizim ENERJİ Petrol Doğal gaz nedeniyle ticaret açığımız var
Yanlış, Suriye'den patates ithal ettiğin için cari açık var. Evet, doğal gaz ve petrol ithalatı normal karşılanabilir ama üç tarafı denizlerle çevrili bu güzel coğrafyada sen gidip savaş ülkesi Suriye'den patates ithaline kalkışırsan o cari açık hiçbir zaman azalmaz. Veya gidip şarbonlu etleri ülkeye sokarsan vs. çok örnek var çok, cari açığı geçtim insanlar sağlığından oldu.

Yönetimi eleştirince de aşağıdaki cevabı alıyoruz. :D Bu yönetim giderse ülke yetim kalacak galiba, yazdığınızdan anladığım bu.

deadlift-cat

Asistan
Reaksiyon puanı
57
düşmez $ 10TL olacak 20TL olunca ağlarsınız...

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Kararlılık en erken Nisan veya Mayıs'ta başlar. Çünkü o zaman yerel seçimler bitmiş ve de Turizm de erken rezervasyonlar bildirilmiş olur. Öngürü artmış olur. O zamana kadar spekulatörlerin oyunu piyasayı belirler.

deadlift-cat

Asistan
Reaksiyon puanı
57
dua edinde 100TL olmasın... hedef oldukça net gözüküyor...

freestyleminds

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Türk Lirasının değer kaybının ana göstergelerinden biri CDS (risk) primindeki artıştır.

CDS (Credit Default Swap): Bir ülkenin ya da şirketin vaadettiği bono ve tahvilin ödemesini yapamaması durumuna karşı satın alınan sigortadır. CDS primlerindeki artışlar devletin borçlanmasını zorlaştıran bir etmendir. Aynı zamanda bir ülkeye yatırım yapmak isteyenler için de önemli bir ekonomik veridir.

Örnekle açıklamak gerekirse, Türkiye Cumhuriyeti dolar bazından tahvil ve bono ihraç etmiş ve karşılığında 4 milyar dolar borç almış. Bu borç için tekrar gidip bu borcunu sigortalatırsın (ihtiyatlı olmakta fayda var mantığıyla). Şu an 500 olan CDS primi; 10 milyar dolarlık bir borç için 500 milyon dolar bir prim ödersiniz manasına gelir.
Aşağıdaki tabloda Türkiye'nin 2018 yılı CDS Primi artışı verilmiştir.
Kaynak: KENDİME YAZILAR - Mahfi Eğilmez yazıları

Ekran Alıntısı6.PNG

Türkiye'nin 1 sene içinde ödemesi gereken borç tutarı 170 - 180 milyar dolar civarındadır. Fakat Merkez Bankasındaki nakit rezervi ise Ağustos ayında 88,9 milyar dolardır. (kaynak: TCMB )
Türkiye’nin toplam dış borcunun miktarı yaklaşık 453 milyar dolardır. Bu da riskleri arttırıyor.

Ülke cari açık vermekte, yani dışardan aldığımız dışarı sattığımızdan fazla. Bunu da ödeyebilmek için ya kendi kaynağın olacak ya da borç alacaksın. Yine geldik mi CDS primine :)

Döviz kurunu belirlenmesinde baz alınan başlıca unsurlar:
1) Enflasyon
2) Cari açık
3) Ülke parasına olan talep
4) Dış ticaret açığı - fazlası
5) Kamu borcu
6) İstikrar
7) Riskler

Türkiye gibi dışardan kaynak ihtiyacı olan ülkeler borçlanma veya yurtdışından yatırım çekmek zorundadır. Çünkü kalkınma için mevcut kaynaklarımız ve gelişmişlik düzeyimiz henüz yeterli gelmemektedir. Yani "kendi yağımızda kavruluruz" lafıyla bir yere varamayız.

Yatırım çekebilmek için de iyi bir ekonomi yönetimi, hukuk sistemi, dış politika, ulaşım, enerji gibi bir çok faktör vardır.
- Bunlardan en önemlisi ise hukuk sistemidir. Çünkü yurtdışından gelecek bir yatırımcı öncelikle ülkenin adalet sistemine bakmaktadır. Hukuk sisteminin iyi işlemediği yerde paranız, malınız ve hatta canınız güvende olmayabilir. Bizde bu ne durumdadır, o sizin takdirinizdir.

Yani bu bir tek Brunson'un iadesi ile çözülecek bir iş değildir. Brunson'un iadesi sadece kısa vadede riskleri bir nebze düşürür. Uzun vadede yapısal reform dediğimiz kısaca Eğitim, Hukuk, Ekonomi, Dış politika gibi alanlarda ilgili bir an önce değişiklikleri yapmamız şarttır.

Dolar artacak mı düşecekmi sorusuna yanıt olarak ise, bunu devletimizin atacağı adımlar belirleyecektir.

Ayrıca yukarıda bir arkadaşın paylaştığı Türkiye'nin ithalat - ihracat verileri 2016 yılına aittir.
- 2017 yılı İthalat İhracat verileri
İthalat
: 234 milyar 156 milyon dolar
İhracat: 157 milyar 94 milyon dolar
Dış Ticaret Açığı: 77 milyar 62 milyon dolar

Umarım faydalı olmuştur.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
düşmez ama 10 olmaz...
genede kınacılar hazırlıklı olsunlar ...cat...

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Türk Lirasının değer kaybının ana göstergelerinden biri CDS (risk) primindeki artıştır.

CDS (Credit Default Swap): Bir ülkenin ya da şirketin vaadettiği bono ve tahvilin ödemesini yapamaması durumuna karşı satın alınan sigortadır. CDS primlerindeki artışlar devletin borçlanmasını zorlaştıran bir etmendir. Aynı zamanda bir ülkeye yatırım yapmak isteyenler için de önemli bir ekonomik veridir.

Örnekle açıklamak gerekirse, Türkiye Cumhuriyeti dolar bazından tahvil ve bono ihraç etmiş ve karşılığında 4 milyar dolar borç almış. Bu borç için tekrar gidip bu borcunu sigortalatırsın (ihtiyatlı olmakta fayda var mantığıyla). Şu an 500 olan CDS primi; 10 milyar dolarlık bir borç için 500 milyon dolar bir prim ödersiniz manasına gelir.
Aşağıdaki tabloda Türkiye'nin 2018 yılı CDS Primi artışı verilmiştir.
Kaynak: KENDİME YAZILAR - Mahfi Eğilmez yazıları

Ekli dosyayı görüntüle 51691
Türkiye'nin 1 sene içinde ödemesi gereken borç tutarı 170 - 180 milyar dolar civarındadır. Fakat Merkez Bankasındaki nakit rezervi ise Ağustos ayında 88,9 milyar dolardır. (kaynak: TCMB )
Türkiye’nin toplam dış borcunun miktarı yaklaşık 453 milyar dolardır. Bu da riskleri arttırıyor.

Ülke cari açık vermekte, yani dışardan aldığımız dışarı sattığımızdan fazla. Bunu da ödeyebilmek için ya kendi kaynağın olacak ya da borç alacaksın. Yine geldik mi CDS primine :)

Döviz kurunu belirlenmesinde baz alınan başlıca unsurlar:
1) Enflasyon
2) Cari açık
3) Ülke parasına olan talep
4) Dış ticaret açığı - fazlası
5) Kamu borcu
6) İstikrar
7) Riskler

Türkiye gibi dışardan kaynak ihtiyacı olan ülkeler borçlanma veya yurtdışından yatırım çekmek zorundadır. Çünkü kalkınma için mevcut kaynaklarımız ve gelişmişlik düzeyimiz henüz yeterli gelmemektedir. Yani "kendi yağımızda kavruluruz" lafıyla bir yere varamayız.

Yatırım çekebilmek için de iyi bir ekonomi yönetimi, hukuk sistemi, dış politika, ulaşım, enerji gibi bir çok faktör vardır.
- Bunlardan en önemlisi ise hukuk sistemidir. Çünkü yurtdışından gelecek bir yatırımcı öncelikle ülkenin adalet sistemine bakmaktadır. Hukuk sisteminin iyi işlemediği yerde paranız, malınız ve hatta canınız güvende olmayabilir. Bizde bu ne durumdadır, o sizin takdirinizdir.

Yani bu bir tek Brunson'un iadesi ile çözülecek bir iş değildir. Brunson'un iadesi sadece kısa vadede riskleri bir nebze düşürür. Uzun vadede yapısal reform dediğimiz kısaca Eğitim, Hukuk, Ekonomi, Dış politika gibi alanlarda ilgili bir an önce değişiklikleri yapmamız şarttır.

Dolar artacak mı düşecekmi sorusuna yanıt olarak ise, bunu devletimizin atacağı adımlar belirleyecektir.

Ayrıca yukarıda bir arkadaşın paylaştığı Türkiye'nin ithalat - ihracat verileri 2016 yılına aittir.
- 2017 yılı İthalat İhracat verileri
İthalat
: 234 milyar 156 milyon dolar
İhracat: 157 milyar 94 milyon dolar
Dış Ticaret Açığı: 77 milyar 62 milyon dolar

Umarım faydalı olmuştur.

Yazdıklarınıza genel anlamda itiraz etmiyorum.
İçerisinde slogan değil bilgi içeren her mesajın başımızın üzerinde yeri vardır.

Ancak küçük bir itirazım var.
Hukuk sistemi ve adalet olan kısım.

Yabancı yatırımcı yatırım yaptığı ülkede adil bir yargı düzeni olmasını elbette öncelikli olarak görür.

Adil yargı düzeni aynı zamanda yabancı yatırımcının yatırımlarının teminatı yani güvencesidir.

Buraya kadar herkes hemfikirdir.

Ancak dünyada ciddi bir çifte standart olduğunu da unutmayalım.

Örneğin Çin Mısır gibi ülkeler yargı sistemi mükemmel olmayan ülkeler olmasına rağmen batılı ülkeler çıkarları doğrultusunda bu ülkelerdeki hukuksuzlukları görmezden gelebiliyor.

Aynı şey Arap ülkeleri ve İsrail için de geçerli.

Türkiye’de yargı sistemi bugüne kadar yabancı sermayeye karşı hiç bir olumsuz tutuma girmemesine rağmen özellikle Türkiye karşıtı politika yürütenler Türkiye’deki siyasi davaları sürekli ekonomi ile ilişkilendiriyorlar.

Bu resmen çifte standart.

Bunu da görmek lazım.

Mısır’da seçilmiş cumhurbaşkanını hapse atan sisteme itirazı olmayan batılı ekonomistler, Türkiye’de terör örgütüne bulaşmış kümsenin tanımadığı bir gazeteciye yargıladığımızda bunun ekonomiye olumsuz sonuçları olacağından bahsediyor.

Sherlock.Holmes

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Brunson serbest bırakılması ve ABD'nin istediği olduğu için enflasyon ve dolar da düşüş olur mu?
Enflasyon ve dolarda kayda değer bir düşüş olmaz. Brunson serbest bırakılmasaydı bu gergin ortam inatlaşma devam etseydi ne olurdu diye sorarsan dolar 7,5 ve üzerini zorlardı.

seyhmus21

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Dolar bu saatten sonra düşmez öyle Reis seçim kampanyasında doları biraz düşürür mehteri verir bi kaç kuruş düşürür sonra dünya lideri Reisimiz der bağrımıza basarız

zambaklar

Asistan
Reaksiyon puanı
45

Çok ağır vurmuşsun, ayıp olmadı mı :D :D

freestyleminds

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yazdıklarınıza genel anlamda itiraz etmiyorum.
İçerisinde slogan değil bilgi içeren her mesajın başımızın üzerinde yeri vardır.

Ancak küçük bir itirazım var.
Hukuk sistemi ve adalet olan kısım.

Yabancı yatırımcı yatırım yaptığı ülkede adil bir yargı düzeni olmasını elbette öncelikli olarak görür.

Adil yargı düzeni aynı zamanda yabancı yatırımcının yatırımlarının teminatı yani güvencesidir.

Buraya kadar herkes hemfikirdir.

Ancak dünyada ciddi bir çifte standart olduğunu da unutmayalım.

Örneğin Çin Mısır gibi ülkeler yargı sistemi mükemmel olmayan ülkeler olmasına rağmen batılı ülkeler çıkarları doğrultusunda bu ülkelerdeki hukuksuzlukları görmezden gelebiliyor.

Aynı şey Arap ülkeleri ve İsrail için de geçerli.

Türkiye’de yargı sistemi bugüne kadar yabancı sermayeye karşı hiç bir olumsuz tutuma girmemesine rağmen özellikle Türkiye karşıtı politika yürütenler Türkiye’deki siyasi davaları sürekli ekonomi ile ilişkilendiriyorlar.

Bu resmen çifte standart.

Bunu da görmek lazım.

Mısır’da seçilmiş cumhurbaşkanını hapse atan sisteme itirazı olmayan batılı ekonomistler, Türkiye’de terör örgütüne bulaşmış kümsenin tanımadığı bir gazeteciye yargıladığımızda bunun ekonomiye olumsuz sonuçları olacağından bahsediyor.

Ben daha çok işe kendi açımızdan ve ekonomik olarak bilimsel olarak yaklaşmaya çalıştım.

Verdiğin iki örnek ülkenin siyasal ve sosyal yapıları tamamen bizden farklı . Biz liberal, sosyal ve hukuk devleti olarak biliniyoruz. Aynı zamanda batı grubu ülkelerin stratejik ortağı ve komşusuyuz. Çifte standart var mıdır? Kısmen vardır kısmen yoktur. Dünyadaki hiçbir ülke Türkiye'nin batmasını istemez, çok güçlenmesini de istemez. Neden olduğunu sorarsan açıklarım.

Önümüzde Kore gibi bir örnek var, bizden 30 sene sonra savaşa girdiler. 80 yılında ekonomik veri olarak bizim gerimizdeydi ve şu gün bizim önümüzde 4 nala gidiyorlar, su an onların ürettiği bir telefonla buraya yazıyorum.

Biz dünyanın en adil, en eğitimli, en çalışkan ülkesi olmadığımız için dış mihraklarımız var. Şu gün bir avrupa ülkesi bizim seviyemize gelirse onların da dış mihrakları olur. Türk devleti olarak bunun arkasina sığınmak çok utanç verici olurdu.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Ben daha çok işe kendi açımızdan ve ekonomik olarak bilimsel olarak yaklaşmaya çalıştım.

Verdiğin iki örnek ülkenin siyasal ve sosyal yapıları tamamen bizden farklı . Biz liberal, sosyal ve hukuk devleti olarak biliniyoruz. Aynı zamanda batı grubu ülkelerin stratejik ortağı ve komşusuyuz. Çifte standart var mıdır? Kısmen vardır kısmen yoktur. Dünyadaki hiçbir ülke Türkiye'nin batmasını istemez, çok güçlenmesini de istemez. Neden olduğunu sorarsan açıklarım.

Önümüzde Kore gibi bir örnek var, bizden 30 sene sonra savaşa girdiler. 80 yılında ekonomik veri olarak bizim gerimizdeydi ve şu gün bizim önümüzde 4 nala gidiyorlar, su an onların ürettiği bir telefonla buraya yazıyorum.

Biz dünyanın en adil, en eğitimli, en çalışkan ülkesi olmadığımız için dış mihraklarımız var. Şu gün bir avrupa ülkesi bizim seviyemize gelirse onların da dış mihrakları olur. Türk devleti olarak bunun arkasina sığınmak çok utanç verici olurdu.

Elbette biz üzerimize düşeni yapalım.
Eğitim sistemimizi, adalet sistemimizi, ekonomimizi bu halkın layık olduğu şekilde en iyi hale getirmek hepimizin temel görevi.

Elbette dünya ekonomi sistemi üzerinde trilyon dolarlık bir ekonominin çökmesini düşmanlarımız dahi istemez bunun domino taşı etkisiyle hiç beklenmedik sonuçlar doğuracağını ve nihayetinde kendilerini de vuracağını bilirler.

Benim demek istediğim ise biraz farklı.
Biz dünyanın en adil ülkesi olmalıyız.
Ancak tartışmasız en adil ülkesi olsak bile batıdaki Türkiye düşmanı lobiler ve onların güdümündeki yabancı basın bizim adaletsiz oluğumuzu yazacak çizecektir.
Onlar yazdı çizdi diye biz adaletten vazgeçecek değiliz ama onların bize ne kadar adil bir ülkesiniz demelerini beklemek gereksiz bir saflık olur.

Bu Türkiye Cumhuriyeti ile alakalı bir mesele olmanın da ötesinde bin yılı aşkın bir mesele.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Adaletli ol da ne derler orasına bakarız. 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan Brunson serbest, olaylı vukuatı eksik olmayan yandaş Arda Turan serbest ve onlar bizi çekemedikleri için bize saldıracaklar, öyle mi? Cidden komik ya şu dış mihrak meselesi, harbiden komik. :D Ekonomin batıyor, eğitim sistemin her sene değişiyor, adaletin yok ama hâlâ dış mihrak, çok komiksiniz.

Cumhurbaşkanımız zamanında gereken açıklamayı yapmış. :)

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Adaletli ol da ne derler orasına bakarız. 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan Brunson serbest, olaylı vukuatı eksik olmayan yandaş Arda Turan serbest ve onlar bizi çekemedikleri için bize saldıracaklar, öyle mi? Cidden komik ya şu dış mihrak meselesi, harbiden komik. :D Ekonomin batıyor, eğitim sistemin her sene değişiyor, adaletin yok ama hâlâ dış mihrak, çok komiksiniz.

Cumhurbaşkanımız zamanında gereken açıklamayı yapmış. :)

Amerika Hakan Atilla’yı kaç yılla yargılıyordu? Kaç yıl ceza aldı?

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Amerika Hakan Atilla’yı kaç yılla yargılıyordu? Kaç yıl ceza aldı?
Konuyla alakası yok. "Ver papazı al papazı" diye rest çekiyorduk, terör örgütleriyle işbirliği içerisinde olan bir ajandı hani bu adam? N'oldu da bir anda beraat kararı çıktı? Kendi uydurduğunuz yalana inanıyorsunuz ya, gerçekten çok üzülüyorum size.