Brexit İçin İngiltere Anayasa Mahkemesi'nden Karar Çıktı!

Bu konuyu okuyanlar

Hakan Göçmez

Asistan
Katılım
11 Ocak 2017
Mesajlar
343
Reaksiyon puanı
24
Puanları
18
Yaş
32
zaonDB.jpg


Uzun zamandan beri Avrupa'nın en önemli gündem maddelerinden bir tanesi İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılıp ayrılmayacağı olurken İngiltere Anayasa Mahkemesi tarafından yeni bir karar geldi.

Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan açıklamalarda ülkedeki Avrupa Birliği'ne yönelik çalışmaların parlemento onayı olmadan başlayamayacağı belirtilirken bu karar sonrasında özellikle Sterlin’in kısa sürede gerilemesi dikkatlerden kaçmadı.

Yetki Artık Parlementoda

Uzun zamandan beri ülkede yapılan tartışmalarda Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecini hükümetin mi yoksa parlamentonun mu başlatması gerektiği konusunda farklı görüşler dile getiriliyordu. Bu açıdan Anayasa Mahkemesi tarafından verilecek karar ülkedeki büyük bir kararsızlığı ve soru işaretini de ortadan kaldıracaktı.

Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan açıklamalarda özellikle parlamentonun onayı ve katılımı olmadan Avrupa Birliği'nden ayrılma noktasında herhangi bir çalışmanın yapılamayacağı duyulurken bu açıklamalar ile birlikte İngiltere'deki Avrupa Birliği'nden ayrılma çalışmalarının parlamento dahilinde yürütüleceği de kesinleşmiş oldu.

Yapılan oturumlarda özellikle Avrupa Birliği sürecini başlatacak olan önleyici madde için parlamentoya hak verilirken yapılan davada 15 yargıç görev aldı. 8 yargıç evet oyu kullanarak parlamentoyu bu konuda yetkilendirilirken 3 yargıç hayır kararı verdi. Anayasa Mahkemesi tarafından alınan bu kararın hükümette büyük bir hayal kırıklığı yarattı da belirtilirken bundan sonraki süreçte İngiltere'de önemli bir yol haritasının çizilmesi ve Avrupa Birliği konusunda kesin adımların atılması bekleniyor.
 

Son mesajlar

Üst