Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba arkadaşlar. Aylar önce benim kullandığım bir HDD'yi bilgisayara takınca bilgisayar HDD'yi görmüyor.
Ama çalıştığına dair HDD'den ses geliyor.

HDD'de bad sector sayısını tam olarak hatırlamıyorum ama aylar önce yaptığım bad sector taramasında yanlış hatırlamıyorsanm 2000-3000 civarında bad sector vardı. Biliyorum bu sayı çok fazla. :D

Bu kadar kötü bad sector sorunu olan HDD'yi birkaç ay kullandım ama en sonunda bilgisayar HDD'yi görmemeye başladı. Hatta o zamanlar diskte hem Windows hem de Fedora yüklüydü. Ve her iki işletim sistemi de diskin sorunlu olduğuna dair uyarı veriyordu. :)

HDD bozuldu mu diye sormayacağım. Çünkü HDD %100 bozuldu. Peki bunu kullanılabilir bir hale getirmenin bir yolu var mıdır? Bunu soruyorum çünkü HDD'nin çalışacağına dair ufak da olsa ümitliyim. Çünkü televizyona bağladımda televizyonun HDD'yi gördüğü oluyordu ama her nedense bilgisayara bağladığımda bilgisayar HDD'yi görmüyor. Bu arada şunu da söyleyeyim. Sorun kullandığım işletim sisteminden ya da bilgisayarımdan kaynaklanmıyor.

@FRosa

Son düzenleme:

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Diske harf atamayı denediniz mi? Malum sorun badsector olunca en küçük ihtimal bile başa gelebiliyor.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Hocam malesef bilgisayar diski göremediğinden diske harf atama gibi bir işlem yapamıyorum.
Harddisk kartını silgi ile silmeyi denediniz mi? Oksitlenme yapmış olabilir, bi Youtuber amcamız silgiyle onlarca bilgisayar parçası tamir ediyordu (HDD Dahil) :D:D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Harddisk kartını silgi ile silmeyi denediniz mi? Oksitlenme yapmış olabilir, bi Youtuber amcamız silgiyle onlarca bilgisayar parçası tamir ediyordu (HDD Dahil) :D:D
Denenmeye değer.
--- Gönderi Güncellendi ---
@CapScroLL Hocam diskin ucundaki sarı kısımları silgiyle temizledim. Ama kartı nasıl sileceğimi ve karta nasıl ulaşacağımı bilmiyorum.
Değişik vidalar var. :) Bu arada şunu da söyleyeyim HDD 2.5" .
Bozuk HDD'yi bilgisayara taktığımda bilgisayarın çalışması acayip şekilde anormalleşti. Bilgisayar yanıt vermiyordu. Daha sonra HDD'yi çıkarınca bilgisayarın çalışması normale döndü.
Şu videodaki dakika 6.30'daki gibi hard diski açabilecek altıgen uçlu tornavida olsa ne güzel olurdu.
@CapScroLL hocam belki de sizin dediğiniz gibi sorun sadece oksitlenmeden kaynaklanıyordur.
Bir daha denedim ve bu defa bilgisayar HDD'yi gördü.
RAW olmuş. Daha sonra kısa bir süreliğine de olsa HDD kullanılabilir hale geldi. Hatta içerisine dosya kopyalamayı denedim ve başarılı oldu.
Lakin kontrol etmek amaçlı HDD'nin bağlantısını kesip tekrar denemeye çalıştığımda Windows'tan HDD'nin bilgisayara takıldığına dair ses gelse de diski kullanamıyorum şimdi.
Arkaşlar bir daha denedim ve bu defa diski gördü. Ve içerisine ulaşabiliyorum. Nedense her denememde başarılı olamıyorum ama bazı denemelerimde başarılı oluyorum. :)
CMD'den chkdsk/r komutunu deniyorum. İnşallah HDD sorunu tamamen çözülür. :)

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
HDD maalesef ki ölüyor... Ayrıca bad sector o kadar çokki, atanacak sector kalmadığından BIOS görmüyor... :) Bilgilerini yedekleyip, yeni disk almanı öneririm.
Not: Atanacak sector derken, her HDD'nin içinde yedek sectorler bulunur. Bu bozulan sectorleri tamir etmek pek mümkün olmadığı için, yedek sectorler bozulan sectorlerin yerine atanır... Bunun da HDD'den HDD'ye değişmek üzere belirli bir sayısı vardır.. :)

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
chkdsk/r işlemi bitti.
hdd forum.shiftdelete.net.jpg

HDD maalesef ki ölüyor... Ayrıca bad sector o kadar çokki, atanacak sector kalmadığından BIOS görmüyor... :) Bilgilerini yedekleyip, yeni disk almanı öneririm.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Allah'a çok şükür bir tane SSD'm var. Ama HDD'yi de kullanmak istiyorum.
Aslında benim amacım ikinci bir diske yedek almak. Ama HDD sorunlu olduğu için bu da zor görünüyor.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
chkdsk/r işlemi bitti.
Ekli dosyayı görüntüle 30614

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Allah'a çok şükür bir tane SSD'm var. Ama HDD'yi de kullanmak istiyorum.
Aslında benim amacım ikinci bir diske yedek almak. Ama HDD sorunlu olduğu için bu da zor görünüyor.
Rica ederim. :). Ayrıca okuma-yazma görevini yapmıyor mu? Veya dosya taşıma?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Rica ederim. :). Ayrıca okuma-yazma görevini yapmıyor mu? Veya dosya taşıma?
Bilgisayar HDD'yi sorunsuz gördüğünde okuma-yazma işlemini gerçekleştirebiliyor HDD. :)
Hatta dosya kopyalamayı denedim ve başarılı oldum. Sizce bilgisayarcıya götürüp HDD'nin içini açtırıp silgi ile sildirteyim mi? Belki de eğerki varsa oksitlenme sorunu sıkıntıya sebep oluyordur.
Bazen HDD'yi bilgisayara taktığımda Windows "aygıt tanınmadı" uyarısı veriyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bilgisayar HDD'yi sorunsuz gördüğünde okuma-yazma işlemini gerçekleştirebiliyor HDD. :)
Hatta dosya kopyalamayı denedim ve başarılı oldum. Sizce bilgisayarcıya götürüp HDD'nin içini açtırıp silgi ile sildirteyim mi? Belki de eğerki varsa oksitlenme sorunu sıkıntıya sebep oluyordur.
hocam 2. el bi harici disk alsanız daha iyi olmaz mı ? veya hdd lerde ucuz artık ben iki tane sata disk almıştım 120-160 gb lık ama çok ucuza geldi. diski söktürüp bakım yaptırmak en az 5-10 tl alırlar.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
hocam 2. el bi harici disk alsanız daha iyi olmaz mı ? veya hdd lerde ucuz artık ben iki tane sata disk almıştım 120-160 gb lık ama çok ucuza geldi. diski söktürüp bakım yaptırmak en az 5-10 tl alırlar.
Hocam evet ikinci bir disk almak mantıklı ama şu an almayacağım.

Zaten Windows'u bir programla yedeklemeyi düşünüyorum. Yaklaşık 30 GB'lık diskin C bölümünü program ile 14-15 GB boyutunda yedekleyebiliyorum. Bunun için aslında USB bellek de işimi görebilir.

Ama benim amacım bu HDD'yi kurtarabilmek. :)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
hocam bende de bir 120 gb lık disk var ama vidalarını sökmek için tornavida yok :D bi tane eski ide diski parçalamak zorunda kalmıştım içini merak edip, o yüzden şimdilik hdd lere dokunmuyorum.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
hocam bende de bir 120 gb lık disk var ama vidalarını sökmek için tornavida yok :D bi tane eski ide diski parçalamak zorunda kalmıştım içini merak edip, o yüzden şimdilik hdd lere dokunmuyorum.
Benim de HDD parçalamışlığım var. Yaklaşık 6-7 ay önce bir HDD'm bozulmuştu. Ama düzelecek gibi değildi. Ben de parçalamıştım. :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ama bu HDD her zaman olmasa da bazen çalıştığı için biraz ümitliyim. Bu sebepten HDD'yi parçalamayı düşünmüyorum. :)
tek çare ubuntu live ile bakmak...
Önceden bu HDD'ye format atmaya çalıştığımda atamıyordum çünkü bilgisayar görmüyordu HDD'yi.
Ama şimdi ara sıra da olsa görüyor. Belki yine format atmayı denerim.
HDD'ye hız testi yaptım. Yazma hızını düşük buldum. @FRosa sizce bu yazma ve okuma hızları normal mi?
Bu arada şunu da söyleyeyim. HDD'm Sata 2.
hdd.jpg

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
hdd parçalarken çok dikkatli olmak gerekiyor, içindeki disk camdan daha hassas bi anda tuzla buz oluyor ve etrafa saçılıyor, ALLAH korusun göze filan batmasın!

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
hdd parçalarken çok dikkatli olmak gerekiyor, içindeki disk camdan daha hassas bi anda tuzla buz oluyor ve etrafa saçılıyor, ALLAH korusun göze filan batmasın!
Aynen hocam. Size katılıyorum. HDD'nin içerisinde parlak cam gibi olan şey var. Gerçekten de çok kırılgan.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
benim parçaladıklarımda metal diskler vardı wd,hitachi...

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Yalnız HDD'lerin içini açtıktan sonra taksanızda nafile. Zira içinin havası çekilmiş oluyor. Heleki okuma yazma kafasının arasına toz bile kaçsa mefta oluyor. Sen temiz beyaz bir silgili ile temizleyebilirsin. Sarı çip yerlerini...

Son düzenleme: