Boyun ve göğüsteki dövme çok tehlikeli

Bu konuyu okuyanlar

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
Başbakan Erdoğan’ın futbolcu Berk Yıldız’ın dövmesine eleştirileriyle beraber ‘Dövme kanser yapar mı?’ tartışması başladı.
boyun_ve_gogusteki_dovme_cok_tehlikeli_1404642461_2629.jpg

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Riva’daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp Ve eğitimTesisleri’nin açılış töreninde Galatasaray’ın genç futbolcusu Berk Yıldız’ın dövmelerini eleştirdi. 18 yaşındaki Galatasaraylı genç futbolcu Berk Yıldız’ın kolundaki dövme için “Bu dövmeler ne ya? Niye böyle vücuduna zarar veriyorsun? Yabancılara aldanmayın. İleride, Allah muhafaza, cilt kanserine varıncaya kadar yapabilir” ifadelerini kullandı.
Başbakan’ın sözleri yıllardır tartışılan “Dövme kanser yapar mı?” sorusunu tekrar gündeme getirdi.
Uzmanlar, dövmenin kanser yapıp yapmadığını Milliyet’e değerlendirdi.

‘Kanserojen riski var’
Dr. Belma Bayraktar (Acıbadem Bakırköy Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı): “Çok eski yıllarda Kızılderililer zamanında bile bu dövmeler yapılırmış. Ancak onlar ağaç boyaları kullanırmış ve çok çeşitli renkleri yokmuş. Ancak günümüzde her çeşitte renk var ve bu da kimyasal maddelerin çok aşırı kullanıldığını gösteriyor. Aşırı kimyasallara maruz kalan deride cilt kanseri tabii ki oluşabilir. Cildin altına yabancı bir madde enjekte ediyorsunuz, oradaki hücreler bunu yabancı madde olarak algılayıp kanser riski yaratır. Hatta bazen dövmenin yapıldığı bölgede başka cilt hastalıkları da oluşabilir. Ancak güneş, genetik yatkınlık, bağışıklığın düşmesi, uzun süren kronik yaralar gibi durumlar dövmeden daha ciddi cilt kanseri riskleridir. Ancak dövmenin de kanserojen riski var. Dövmelerin yapıldığı en riskli yerler ise boyun, göğüs, omuz başları gibi yerlerdir. Kötü yara iyileşme durumu buralarda mevcuttur ve bazı insanların vücudu buna yatkındır. Bu insanlarda özellikle bu 3 bölgeye yapılan dövme ciddi sorunlara sebep olabilir.”

‘İltihaba yol açabilir’
Yard. Doç. Dr. Zahide Eris Eken (Şişli Florence Nightingale Hastanesi Dermatoloji Uzmanı): “Dövmenin birebir kanser yaptığına ilişkin bir araştırma bulgu yok. Ama dövmenin altında oluşan cilt lezyonu gözden kaçabilir. Mesela dövmenin altında bir ben var ise biz onu tespit edemeyiz. Dövmenin içerisinde yeşil, mavi, sarı gibi kullanılan boyalar var. Bunlar metal boyaları genelde. Bu boyalara karşı alerjik reaksiyon olabilir, deride ya da enfeksiyon oluşabilir. Kronik enfeksiyon da cilt kanseri oluşmasına sebep olabilir. En sık görülen yan etki de enfeksiyondur. Bunlar da yapılan yerin hijyeniyle ilgilidir. Hijyeni ne kadar iyi sağlarlarsa bu durum o kadar da aza iner. Ancak ben doğuştan kalp hastalığı olan yani kardiyolojik hastalara çok önermiyorum. Çünkü kalp odacıklarında iltihaplara yol açabilir. Güneş ışınları cilt kanseri oluşumunda çok daha ciddi bir risk. Alerjik bünyesi olanları dövme daha çok etkiler gibi bir sonuç da yok. Ancak bazı renkler vardır, alerji kolay olunabilecek. Mesela kırmızı boya çok fazla alerji olma ihtimali yüksek bir içeriğe sahip. Bu boyanın içerisinde civa tuzu var. Kişinin çok alerjik bir bünyesi olmayabilir ama o boyaya karşı olabilir.”
Dr. Mehmet Deniz Koral (Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Dermatoloji Uzmanı): “Kalıcı dövmelerin içerisinde bulunan organik boyaların yüzde 40’ının insan sağlığına zarar vermediğine dair Avrupa Birliği’nde onayı yok. Yüzde 20’sinde ise kanseri artıracak türde maddeler var. Çoğu dövme boyalarında hangi maddelerin kullanıldığı belli değil. Özellikle siyah dövmelerin içerisinde titanyum, kurşun, nikel maddeler var. Bunlarda cilt kanserini tetikleyen maddelerdir. Bunun yanı sıra steril olmayan ortamlarda steril olmayan aletlerle yapılan dövmeler Hepatit B, Hepatit C ve AIDS gibi önemli hastalıkların bulaşmasına neden olabilir. Dövme yaptırmadan önce bizden görüş alan hastalarımıza dövme yaptırmamalarını öneriyoruz.”

Haber7

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Ben de ileride kasığıma ve koluma yaptırmayı düşünüyorum. Kaliteli yerler var.

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Sağ kolumda 2, sol kolumda 1 tane var yaklaşık 1 yıl oldu hiç bir zararını görmedim. Temiz steril bir yerde yaptırılırsa hiç bir sorun olmaz.

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
iyide parayla dövme yaptırmaya ne gerek var alın bakkaldan 5-6 tane lolipop şeker hem şekerini yiyin hemde içinden çıkan dövmeyi yapıştırın :lol:

oz kızı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dövme yaptırmayın insan sonra pşman oluyor geçmiyor da silmek de çok zor.

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Kanser yapıyorsa anında dövme yaptırıcam gider bankaya borçlanır yaptırırım yeter ki bu adam kanser desin

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
korkunun ecele faydası yok eninde sonunda her ölümlü ölümü tadıcak doğru mürekkep kullanılır hijyenik ortamda yapılırsa tehlikesi yok sokakta boğa saldırması olasılığı daha yüksek...

Odessa

Müdavim
Reaksiyon puanı
432
korkunun ecele faydası yok eninde sonunda her ölümlü ölümü tadıcak doğru mürekkep kullanılır hijyenik ortamda yapılırsa tehlikesi yok sokakta boğa saldırması olasılığı daha yüksek...
Boga :D :D Bende bilekten dirsege kadar düsünüyorum renksiz. Cok sekil duruyo be

Cookie9

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Benimde sol bileğimde var bir tane problem çıkmadı.

hsnklc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İlerde yaptırmayı düşünüyorum biraz vücut yaptıktan sonra.

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
Dövme yapmak haramdır. Peygamber efendimiz dövme yaptıranları lanetlemiştir..

Tabiki tercih meselesi kimse kimseye karışamaz , her koyun kendi bacağından asılır.

hsnklc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Dövme yaptırmak mekruhtur.Dili olan fetva veriyor çok araştırdım bu konuyu mekruh olarak geçiyor.Abdeste vs engel değil hemde.

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
Prof . Dr Mustafa Karataş hoca Ramazan programında anlatmıştı.

Dövme haramdır. Peygamber efendimiz ( SAV ) Dövme yaptıranları lanetlemiştir.
Çünkü Peygamber efendimizin zamanındada dövme yapılıyormuş. Ve peygamber efendimiz yasaklamıştır.
Mustafa hoca Öyle anlatmıştı kendileri.

Yoksa koskoca hocadan dahamı iyi biliyorsunuz ????

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Dövme yaptırmak mekruhtur.Dili olan fetva veriyor çok araştırdım bu konuyu mekruh olarak geçiyor.Abdeste vs engel değil hemde.
Abdest tutar güzel kardeşim. Tabiki dövmeli olan yerini örtmek şartıyla. Ama dövme haramdır ve yapılan dövmenin günahını herkes çekecektir.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
İslama göre kesin olarak haramdır demek yanlış olabilir çünkü kesin bi kaynak yok ancak helal ve doğrudur demek de yanlış olur. Çünkü dinen bu vücut emanet ve ona emanet gözüyle bakılması gerekir. Dövme yapılırken, silinirken çekilen acının izahı yok. Tamamen keyfi. Ayrıca abdest alıp almadığı kesin değil. Yani kısaca, dinen haram yada helal olduğu belli olmayan konulardan uzak durmak gerekir. Çünkü helalden çok harama yakındır ve sakıncalıdır. Zaten dinle alakam yok diyorsanız istediğinizi yapın, biz sadece uyarırız.

[video=youtube;1yvWr0yBXO4]http://www.youtube.com/watch?v=1yvWr0yBXO4[/video]

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
İslama göre kesin olarak haramdır demek yanlış olabilir çünkü kesin bi kaynak yok ancak helal ve doğrudur demek de yanlış olur. Çünkü dinen bu vücut emanet ve ona emanet gözüyle bakılması gerekir. Dövme yapılırken, silinirken çekilen acının izahı yok. Tamamen keyfi. Ayrıca abdest alıp almadığı kesin değil. Yani kısaca, dinen haram yada helal olduğu belli olmayan konulardan uzak durmak gerekir. Çünkü helalden çok harama yakındır ve sakıncalıdır. Zaten dinle alakam yok diyorsanız istediğinizi yapın, biz sadece uyarırız.

[video=youtube;1yvWr0yBXO4]http://www.youtube.com/watch?v=1yvWr0yBXO4[/video]

Siz HZ PEYGAMBER EFENDİMİZ ( SAV ) lanetlediğini ( Allahın rahmetinden uzaklaşmasını ) kale almayıp kesin bir sonuç yokturmu diyorsunuz ??
Koskoca EFENDİMİZ söylemiş HARAM olduğunu daha nasıl kesin bir sonuç yok dersiniz ?
Ayrıca mekruh peygamber efendimizin zamanında olmayıp şuanda karar verilmeyen şeyler için denir mesela sigara. Aslında sigara bana göre haramdır . Ama tabikide kesin değildir çünkü şuanda MEKRUH olarak geçiyor niyemi ? Peygamber efendimizin zamanında sigara olmadığı için o konu hakkında birşey söyleyememiştir ama sigara olsaydı o dönemdede kesinlikle insan sağlığına zarar veren herşeyin haram olduğu gibi sigara içinde haram derdi.

[video=youtube;6gkuOPvdCXA]http://www.youtube.com/watch?v=6gkuOPvdCXA[/video]
BAKINIZ !!! İZLEYİNİZ..
[video=youtube;x54C6Uy312M]http://www.youtube.com/watch?v=x54C6Uy312M[/video]

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
tütün o zamanlarda vardı sadece ne olduğunu bilen insanlar çok uzaklarda yaşıyordu iklim nedeni ile orda yetişmezdi sigara haram değil işidçiler haram diyor.

goodtornado

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Dovme yaptirmak gunah olsun olmasin itici geliyor insana. Bu konuda google'da buldugum bir yaziyi ekledim.

Dövme yaptırmanın zararları

Dövmenin oldukça eski bir tarihçesi vardır. Bazı uygarlıklarda inanç temsili olarak yapılmaktayken, bazılarında suçlulara ve kölelere yapılmaktaydı. Hatta müslümanlıkta olduğu gibi hıristiyanlık inançlarına dövme ters düşmekteydi. Geçmiş yaşantılardan bugüne kadar geldiğimizde artık dövme yaptırmanın toplumlar arasında çok yaygın olduğunu görmekteyiz. Kişiler genellikle kendilerini ifade etme yöntemi olarak da dövme yaptırmayı bir araç olarak tercih etmektedirler. Ancak dövme yapımı sırasında, deri altına enjekte edilen boyalar dövmenin zararları konusunda düşünülmesi gereken bir kuşku oluşturuyor.

Dövmenin zararlarını yok sayamadığımız bir takım kriterler vardır elbette. Bunlardan en önemlisi dövmenin yapıldığı yerin ve malzemelerin steril olup olmadığıdır. Sağlıksız şartlar altında yapılan dövmenin zararı hayatımızı ne şekilde etkiler? Sizler için araştırdık. Öncelikle, tetanoz, herpes virüsü, Hepatit B ve C gibi bulaşıcı ciddi risk taşıyan hastalıklara yol açabilir. HIV ve frengi gibi enfeksiyonların bulaşmasına da sebep olabilir. Bunların dışında dövmenin diğer komplikasyonları vücud da alerjik reaksiyonlara yol açabileceği durumudur. Aynı zamanda keloid oluşumuna ve lenf bezi iltahabına da neden olabilir. Yapılan bir araştırma da metalik madde içeren bazı dövmelerin, MR çekimlerinde şiddetli ağrıya yol açtıkları da kanıtlanmıştır.

Alintidir

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
tütün o zamanlarda vardı sadece ne olduğunu bilen insanlar çok uzaklarda yaşıyordu iklim nedeni ile orda yetişmezdi sigara haram değil işidçiler haram diyor.
Tütün 17. yüzyıldan önceki dönemlerde Amerika kıtasında yaşayan kızılderililer tarafından çok kullanılırdı. Ama bunu sigara gibi sarıp içerek değil tedavi ve dini amaçlarda kullanıyorlarmış. Peygamber Efendimizin zamanında yani 7. yüzyılda tütün sigara şeklinde yoktur.!! Ama olsaydı emin olunuz onuda lanetlerdi.

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
Bu arada unutmuşum Efendim siz hangi ilahiyat fakültesinden mezundunuz ?? Sanırım 40 senedir bu işle meşgulsunuz :)
Siz kendi Müslümanlık kurallarınıza göre kendinizi kandırın Mekruh diye. Birde sevap deseydin tam olurdu yani.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Dövme yaptırmak günahtır. Sanırım namaz kılmaya da engel oluyor.

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
Dövme yapılan yerdeki deri ve alttaki doku ölmüyor.Demek ki hava alıyor.Eee hava alıyorsa su da geçirir.Yani abdest işler.
Ben günah olduğunu düşünmüyorum.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Günah yada değil. Bi gerçek var ki cilde eziyetten başka bişey değil.
Hayır, yakışmıyor da arkadaş.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
belki o zaman dövme yapılan yerler çok kötüydü pisti ondan lanetlemiş Peygamber efendimiz.

Odessa

Müdavim
Reaksiyon puanı
432
Yapilirken aci cekildigi icin günah diye biliyorum ben. Ayrica dövme yapilan yer su gecirmese, hava almasa deri yavas yavas cürümez miydi?