Böğürtlen ve Böğürtlenin Mucizevi faydaları

Bu konuyu okuyanlar

michuozawa

Guru
Emektar
Katılım
6 Ağustos 2008
Mesajlar
20,606
Reaksiyon puanı
490
Puanları
83
Böğürtlen, yol kenarlarında, bahçe çitlerinde, fundalıklarda kolayca yetişebilen bu yabani lezzet, yüksek boylu, çalı görünümünde ve uzun ömürlü bir bitkinin meyvesidir.
bogurtlen-manset-696x360.jpg


Diken çiçeği, karamama, kedi dutu, diket dutu, yabani üzüm gibi isimler alan böğürtlen bitkisi, Mayıs ayından Ağustos ayına kadar çiçeklenmeye devam ederek, Haziran ayından Eylül ayına kadar değişik olgunlaşma dönemleriyle meyvesinden uzun süre tadılabilmesini sağlar [1]. Birçok kısmı meyvelerin bir araya gelmesiyle oluşmuş küre biçiminde birleşik bir meyvedir. Rengi önce yeşildir, sonra kırmızıya döner ve olgunlaştığında siyaha yakın bir renge dönüşür.


SAYISIZ FAYDASI VE ÇEŞİTLENDİRİLMİŞ KULLANIM ALANIYLA BÖĞÜRTLEN, YABANİ BİR DAĞ MEYVESİNDEN ÜRETİMİ YAPILAN BİR KÜLTÜR MEYVESİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR.


Bedeninizi Güçlendirin


Böğürtlenin Faydaları
Böğürtlenin Faydaları
Hücrelerimizde bulunan DNA’nın hasar görmesiyle, hücrelerin kontrolsüz ve anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalması sonucu ortaya çıkan kansere karşı günde bir avuç böğürtlen tüketilmesi öneriliyor. Yapılan araştırılmalar sonucunda, böğürtlenin kanser ve tümör hücrelerini küçülttüğü ve gelişimini engellediği gözlenirken, içeriğinde bulunan antioksidanlar bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.


ÖZELLİKLE İÇERİĞİNDEKİ B GRUBU VİTAMİNLER ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNİ OLUMLU YÖNDE ETKİLİYOR.


Ağız Sağlığı için Böğürtlen


Ağız Sağlığı için Böğürtlen
Ağız Sağlığı için Böğürtlen
Böğürtlen yaprakları kaynatılarak elde edilen su ile gargara ağız, dil, diş ve diş etlerini bakterilerden korumaktadır. Diş çürümelerini engelleyen ve ağız yaralarına karşı fayda sağlayan böğürtlen, bademcik iltihaplarının giderilmesinde de etkili olmaktadır.


Zayıflamak ve Şeker Hastalığı için Böğürtlen


İçeriğindeki doğal şeker ile kan şekerini dengeleyen böğürtlen, bu özelliğiyle yeme ataklarını azaltır ve tokluk hissi verir. Kalorisi düşük ve yeme isteğini azaltan bir meyve olduğu için, diyet yapanlar da rahatlıkla tüketebilir.


Cilt Bakımı için Böğürtlen


Cilt Bakımı için Böğürtlen
Cilt Bakımı için Böğürtlen
C vitamini açısından oldukça zengin olan böğürtlen hücre yaşlanmasını önleyerek cildinizi taze tutar. Cildin nem dengesini düzene sokarak elastikiyetini artırır. Meyvesini tüketerek cildinizi içten beslerken, kolaylıkla yapabileceğiniz maske ve toniklerle cildinizi dışarıdan da koruma altına alabilirsiniz. Güneş lekelerine karşı etkili olan böğürtlenin yaprakları da meyveleri kadar cilt güzelliğinde faydalıdır. Kan temizleyici etkisi sayesinde detoks işlevi de görür.


BÖĞÜRTLENİN SADECE MEYVESİ DEĞİL, YAPRAĞI VE KÖKLERİ DE İYİLEŞTİRİCİ ÖZELLİKLERE SAHİPTİR.


Böğürtlen hangi hastalıklara karşı iyi gelir?


Tansiyonu düşürücü etkisi olan böğürtlen, gözleri kuvvetlendirir. Olgun hali idrar söktürücüdür ve kabızlığa iyi gelir. Olgunlaşmamış böğürtlen ise bağırsak enfeksiyonunu engeller. İçeriğindeki peksin maddesinin kolesterol seviyesinin düşmesinde etkili olduğu söylenirken, yüksek oranda barındırdığı K vitamini ile kemikleri güçlendirerek özellikle osteoporoza karşı kadınları korur.


MUTFAKTA HATIRI SAYILIR BİR KONUMA SAHİP OLAN BÖĞÜRTLEN; PASTA, TATLI VE DONDURMALARDA KULLANILMAKTADIR.
Böğürtlen Faydaları
Türlü hastalılara karşı vücudu koruyan ve hastalık öncesinde veya iyileşme sürecinde doğal bir takviye görevi gören böğürtleni farklı şekillerde tüketmek mümkün. Meyvenin direkt olarak kendisini tüketmenin haricinde; böğürtlen şurubu yada böğürtlen reçeli de vücudun direncini arttırarak bağışıklık sistemimizi hastalıklara karşı daha güçlü bir hale getirir. Böğürtlenden üretilen yan ürünler organik ve el yapımı olursa daha etkili sonuçlar alınabilir.


pegarose
 

Waddler

Profesör
Katılım
5 Mayıs 2014
Mesajlar
2,194
Reaksiyon puanı
612
Puanları
113
bi ara çok kaçırmışım köy de halbuki o kadar da yememiştim ama yine de cırcır olmuştum .s kötü anılar :D
 

bud

Profesör
Katılım
29 Kasım 2014
Mesajlar
4,949
Reaksiyon puanı
1,297
Puanları
113
Yaş
23
Toplayıp reçelini yapardık. :)
 

teknogunay

Öğrenci
Katılım
20 Aralık 2016
Mesajlar
98
Reaksiyon puanı
24
Puanları
8
Yaş
33
Böğürtlenin birçok şeye faydası olduğunu söylüyorlar. Araştırdım bu içerikte buldum. Ne şifalı bir türmüş çok şaşırdım gerçekten. Var mı böğürtlen çayı falan kullanan?
 

Son mesajlar

Üst