Bodrum Uluslararası Bale Festivali ‘Zorba’ ile başladı

Bu konuyu okuyanlar

Snickers

Profesör
bodrum-11.jpg

Bodrum'da bu yıl 15'incisi düzenlenen Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Nikos Kazancakis'in dünyaca ünlü başyapıtı 'Zorba'dan uyarlanan ve aynı adı taşıyan temsil ile başladı.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde düzenlenen festivale sanatseverler büyük ilgi gösterdi. 15’inci Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Nikos Kazancakis’in aynı adlı başyapıtından Mikis Theodorakis’in müzikleri ile Türkiye prömiyeri gerçekleştirilen ‘Zorba’ eseri ile başladı. Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde sahnelenen gösteriyi bin 500 kişi izledi.

30 DANSÇI ZORBA’YI OYNADI

Gösteride, 30 dansçı sahne aldı. Sevgiyle, aşkla, umutla zorluklara karşı ayakta durmayı öğrenen ve öğreten Zorba’nın öyküsü, ünlü İtalyan koreograf Lorca Massine yorumuyla sahnelendi. Taşkın karakterli ve esrarengiz Aleksi Zorba’nın yardımı ile eski hayatından kaçıp kurtulma cüretini gösteren genç bir Yunanlı’nın hikayesi sanatseverler tarafından ilgiyle izlendi. İki perdeden oluşan ve yaklaşık 2 saat süren gösteri sanatseverler tarafından ayakta alkışlandı. Zorba, bu akşam Bodrum’da sanatseverler ile ikinci kez buluşacak.

bodrum3-1.jpg

‘BU FESTİVALLER GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNİ GÖSTERİR’

Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Dayanışma Vakfı (TOBAV) Kurucu Başkanı Tamer Levent gösteriden önce, Bodrum’da bulunan pek çok yabancının festivale geldiğini belirterek, “Bu da gösteriyor ki bu festivaller o ülkenin gelişmişlik düzeyi ile ilgili bir görüntüsünü gösteriyor. Umut ediyorum ki nice 15 yıllara Türkiye’nin gelişmesi ile birlikte devam edecek” dedi.

bodrum4.jpg

Kaynak: Bodrum Uluslararası Bale Festivali ‘Zorba’ ile başladı
 

SDN Son Haberler

Üst