BMW ConnectedDrive türkiye'de neden kapandı?

Bu konuyu okuyanlar

Katılım
11 Haz 2020
Mesajlar
48
Reaksiyon puanı
12
Puanları
8
Yaş
17
Selamlar herkese. Bir önceki konu'da Mercedes-Benz Me Connect'in neden hzmet dışı kaldığını anlatmıştım okuyan varsa bilir :) Bu sefer benzer bir olay da BMW'nin başına gelmiş ve ConnectedDrive türkiyede hizmet dışı kaldı! Google'daki haberleri okuyup biraz araştırdım hatta BMW türkiye'nin web sitesinde ConnectedDrive hizmetleri hakkında bir yazı da paylaşmış! Okumak isteyen olursa link bırakacağım ama öncelikle yazanlar aynen şöyle:
"Türkiye'deki BMW ConnectedDrive Hizmetleri Hakkında Önemli Bilgi.
Değerli Müşterimiz,
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (“BTK”) 2018/DK-YED/27 sayılı kararı uyarınca araçlarda katma değerli hizmet sunumuna imkân sağlayan haberleşme sistemlerinde kullanılan SIM kartların ülkemizde mobil elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere yetkilendirilmiş̧ işletmecilerden temin edilmesi veya söz konusu işletmeciler tarafından kontrol edilebilecek şekilde programlanabilir olması, ayrıca kullanılacak sunucuların Türkiye’de bulundurulması gerekmektedir. Bu kapsamda sunulan bu hizmetlerin durdurulması zorunluluğu doğmuştur.

BMW ConnectedDrive katma değerli hizmetlerimizin satışları 26.06.2019 tarihi itibarıyla sonlandırılmıştır. BTK kararında öngörülen yükümlülüklerin yerine getirilebilmesi, kapsamlı teknik çalışmalarının yapılmasını gerektirdiği için; BMW ConnectedDrive Genel Hizmet Şart ve Koşulları kapsamında zorunlu olarak tüm ConnectedDrive hizmetlerimiz 30.06.2019 tarihi itibarıyla sonlandırılacaktır.

Bağlayıcı yasal değişiklikler nedeniyle oluşan bu zorunlu uygulamayla ilgili göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Tüm sorularınız için BMW İletişim Merkezi hattı 0850 252 10 10’dan bizimle iletişime geçebilir veya aşağıdaki Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyebilirsiniz.
SIKÇA SORULAN SORULAR.
Türkiye'deki BMW ConnectedDrive hizmetlerinin sonlandırılmasına ilişkin sıkça sorulan soruları ve cevaplarını sizin için derledik.


connected-drive-kaldirilan-ozellikler-neler
1. BMW ConnectedDrive hizmetleri neden sonlandırılmıştır?
• Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (“BTK”) 2018/DK-YED/27 sayılı kararı uyarınca araçlarda katma değerli hizmet sunumuna imkân sağlayan haberleşme sistemlerinde kullanılan SIM kartların ülkemizde mobil elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere yetkilendirilmiş̧ işletmecilerden temin edilmesi veya söz konusu işletmeciler tarafından kontrol edilebilecek şekilde programlanabilir olması, ayrıca kullanılacak sunucuların Türkiye’de bulundurulması gerekmektedir. Bu kapsamda sunulan bu hizmetlerin durdurulması zorunluluğu doğmuştur.

Tüm müşterilerimize çeşitli kanallarla daha önce bildirilmiş olan BMW ConnectedDrive Genel Hizmet Şart ve Koşulları 2.4’ de belirtildiği üzere “ConnectedDrive sistemi, yerel otoriterlerce izin verildiği süre ve ölçüde işlevsel olabilecek olup; mevzuat düzenlemesi veya idari bir karar sonucu sistemin kapsam ve işleyişi değiştirilebilecek ve/veya işlevsiz hale getirilebilecektir.”
2. Sahip olduğumuz bu hizmetleri daha sonra yeniden bize sunacak mısınız?
• Yürürlükteki mevzuat gereği bu konuda bir öngörü yapılamamaktadır.
3. Hizmetin sonlandırılması sonrasında otomobile herhangi bir işlem yapılmasına gerek var mı?
• Otomobilinize herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur, gerekli olması durumunda sizi bilgilendireceğiz.
4. Otomobil üzerinden acil durum çağrı hattına bağlanabilecek miyim?
• Manuel ve otomatik acil çağrı fonksiyonu yalnızca 112 acil çağrı merkezini arayacak şekilde devam edecektir. (112’ye konum iletimi ve 112’nin aracı geri arayabilme özelliği olmayacaktır.)
5. Bu uygulama sadece BMW markasına özel bir durum mu? Diğer markalarda da bu tür hizmetler sonlandırılacak mı?
• Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (“BTK”) 2018/DK-YED/27 sayılı kararı uyarınca araçlarda katma değerli hizmet sunumuna imkân sağlayan haberleşme sistemlerinde kullanılan SIM kartların ülkemizde mobil elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere yetkilendirilmiş̧ işletmecilerden temin edilmesi veya söz konusu işletmeciler tarafından kontrol edilebilecek şekilde programlanabilir olması, ayrıca kullanılacak sunucuların Türkiye’de bulundurulması gerekmektedir. Sunucularını yurtdışında bulunduran ve uluslararası SIM kart kullanan tüm otomobil markaları bu mevzuata uymakla yükümlüdür.
6. ConnectedDrive’ın kapatılması otomobildeki hangi donanımların kullanımını etkileyecek?
İptal Olacak Hizmetler :
• Gerçek Zamanlı Trafik Bilgisi
• ConnectedDrive Hizmetleri
• ConnectedDrive Store
• Uzaktan Erişim
• 3D Remote View
• Teleservice
• Akıllı Acil Durum Çağrısı
• Navigasyon Güncelleme (Yetkili Servisler tarafından güncelleme gerçekleştirilebilir)
*ConnectedDrive uygulaması Apple Store ve Google Play’den indirilemeyecek ve mevcut uygulama devre dışı kalacaktır.

Devam Edecek Olacak Hizmetler :
• Müşteri İlişkileri, Yetkili Servis, Yol Yardım
• Apple Car Play
• 112 Acil Durum Çağrı Hattı;
"Manuel ve otomatik acil çağrı fonksiyonu yalnızca 112 acil çağrı merkezini arayacak şekilde devam edecektir. (112’ye konum iletimi ve 112’nin aracı geri arayabilme özelliği olmayacaktır.)"
7. Hizmetlerin durdurulması ile birlikte herhangi bir ücret iadesi yapılacak mıdır?
• Otomobillerin içerisindeki ConnectedDrive altyapısı ve Akıllı Acil Durum Çağrı Hizmeti ücretsiz olarak sunulduğundan herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır.

8. Dijital içerik satın alan aboneliklerdeki iade şartları nelerdir?
• ConnectedDrive Store ya da otomobilin içerisindeki ilgili ekran üzerinden satın almasını gerçekleştirdiğiniz süreli dijital içeriklerin kalan süreye tekabül eden bedeli tarafınıza iade edilebilecektir.

İlgili geçmiş işlemlerin kontrolü ve iade taleplerinin değerlendirilmesine ilişkin otomasyon süreçlerimizle ilişkilendirilmesi gereği sebebiyle, ücret iade taleplerinin alınmasına 16.07.2019 tarihi itibarıyla başlanacaktır. Belirtilen tarih sonrası kimliğinizi teyit etmemiz ve güncel iade hesabınızı bildirebilmeniz için BMW İletişim Merkezi hattı 0850 252 10 10’dan bizimle iletişime geçebilirsiniz."


Peki BMW ConnectedDrive nedir?

ConnectedDrive, BMW’nin sürücülerin güvenliğini ve konforunu artırmak için geliştirdiği bütünlüklü bir sistemdir. Temel olarak içerisinde bazı asistanların ve güvenlik servislerinin kullanılmasını sağlar. Örneğin ConnectedDrive ile navigasyon güncellemesi ya da gerçek zamanlı trafik bilgisi almak mümkün.

ConnectedDrive ile sunulan hizmetlerden bazıları şöyle:

 • Teleservice: Aracın periyodik bakımı gibi hizmetler için size ulaşılmasını sağlıyor. Böylece periyodik bakım zamanını kaçırmanız gibi bir durum söz konusu olmuyor. Sizin için tüm süreç BMW tarafından yürütülüyor ve işlemler kolayca hallediliyor. Ayrıca aracın kapısı açık bırakılarak park edildiğinde ya da akü seviyesinin düştüğü anlaşıldığında uyarı için SMS atılıyor.
 • 3D Remote View: ConnectedDrive hizmetlerinden yararlanan BMW kullanıcıları, 3D Remote View ile aracın etrafını akıllı telefonlarından görüntüleyebiliyor. Böylece otopark gibi alanlarda araç kolayca bulunabiliyor.
 • Navigasyon Güncelleme: Aracın navigasyon sistemi otomatik olarak güncelleniyor ve optimize ediliyor. Böylece herhangi bir yol karışıklığının yaşanması engelleniyor.
 • Gerçek Zamanlı Trafik Bilgisi: Etrafınızdaki trafiği düzenli olarak takip eden sistem, düzenli olarak size bilgi veriyor. Trafiğin yoğunluğuna göre de alternatif yollar öneriyor.
 • Uzaktan Erişim: Aracın klima gibi fonksiyonları kolayca kontrol edilebiliyor. Ayrıca ConnectedDrive hizmeti ile aracın yerinden emin olunmadığında farları açmak ya da korna çalmak mümkün oluyor.
 • ConnectedDrive Uygulamaları: Sistem ile onlarca farklı uygulama sunuluyor. Bu uygulamalar yardımı ile hava durumu gibi bilgilere ulaşmak mümkün.
 • Acil Durum: Avrupa Birliği’nin koyduğu standartlar ile artık zorunlu hale gelen acil durum çağrısı, ConnectedDrive aracılığı ile BMW’de de sunuluyor. Araçla bir kaza geçirip ilgili tuşa basmanız halinde BMW’nin, konumunuzu 112 acil servisine bildirmesi sağlanabiliyor.


Hangi özellikler kullanılamayacak?


Yeni düzenlemenin getirdiği SIM kart engeli nedeniyle BMW ConnectedDrive’dan kaldırılan ve marka tarafından duyurulan özellikler şöyle:

 • Gerçek Zamanlı Trafik Bilgisi
 • ConnectedDrive Hizmetleri
 • ConnectedDrive Store
 • Uzaktan Erişim
 • 3D Remote View
 • Teleservice
 • Navigasyon Güncelleme (Yetkili Servisler tarafından güncelleme gerçekleştirilebilir)
Markanın sunmaya devam edeceği özellikler ise şöyle sıralanıyor:

 • Müşteri İlişkileri
 • Yetkili Servis
 • Yol Yardım
 • Apple CarPlay
 • 112 Acil Durum Çağrı Hattı
112 Acil Durum Çağrı Hattı ile ilgili yapılan açıklamada BMW özel bazı notlar düşüyor. Açıklamaya göre Temmuz 2014 tarihinden önce üretilen otomobillerde bu özellik zaten bulunmuyor. Temmuz 2014 ile 4 Nisan 2018 tarihinde üretilen otomobillerde ise manuel arama ya da acil çağrı fonksiyonu kullanılamayacak. 4 Nisan 2018 tarihinden sonra üretilen otomobillerde ise manuel ya da otomatik çağrı fonksiyonu 112 servisini arayabilecek. Ancak aracın kaza yaptığı konum, 112 servisine BMW tarafından gönderilemeyecek.

Çoğu kullanıcının araç için sistem ile entegre olduğunu düşündüğü Head-up Display gibi özellikler ise sunulmaya devam edecek.BMW ConnectedDrive ne zaman tekrar hizmete girecek?

Maalesef şuan net bir detay yok o yüzden çok deyinmeyeceğim bu kısma :/
ConnectedDrive'ı kaldırmamız gerekiyor mu?

Eğer bu özelliklere sahip bir araç kullanıyorsanız aklınıza ilk olarak “Müdahale edilmesi ya da servisle görüşülmesi gerekiyor mu?” gibi sorular gelebilir. Endişeye kapılmanıza gerek yok. Sadece yukarıda bahsettiğimiz hizmetlerin bir kısmından yararlanamayacaksınız. Yani özel olarak BMW ConnectedDrive sonlandırma ya da iptal etme gibi bir işlem yapılmıyor.BMW ConnectedDrive aboneliği nasıl iptal edilebilir?

Sistem ile 1 ay ya da 3 ay gibi süreli olarak kullanım için alınan uygulamalar ise iade edilebilecek. İade ücretleri, BMW’nin Türkiye operasyonu tarafından yapılacak. Örneğin 30 TL ücret ödeyerek 1 aylık aldığınız uygulamayı 10 gün kullandıysanız kalan 20 günün parasını geri alacaksınız. Bunun için BMW müşteri temsilcileriyle görüşmeniz ve kimlik tespiti ile iade yöntemini belirlemeniz gerekiyor.


Bütün bildiklerimi anlattım eğer BMW kullanıcıları varsa burada sizi bilgilendirebildiysem ne mutlu bana :)


Baştaki yazı ile ilgili kaynak: BMW ConnectedDrive Hizmetleri Hakkında


Okuduğunuz için teşekkürler iyi forumlar kendinize iyi bakın :)
 
Üst