BM Güvenlik Konseyi'ne Filistin'i Koruma Tasarısı

Burak Özgen

Profesör
İsrail'in Gazze'deki şiddet olaylarını ''kınayan'' ve Filistin halkı için ''uluslararası koruma talep eden'' tasarı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunuldu. BM Güvenlik Konseyi'nin geçici üyelerinden Kuveyt'in konseye sunduğu tasarıda, Gazze'de sivillere karşı gerçek mermi kullanan ve çok sayıda sivilin ölümüne neden olan işgalci güç İsrail'in kınanması isteniyor.
752x395-bm-guvenlik-konseyine-filistini-koruma-tasarisi-1526670498674.jpg


İşgal altındaki Filistin'de 30 Mart'tan bu yana yaşanan şiddet olaylarından derin endişe duyulduğu belirtilen tasarıda, Filistin halkı için ''uluslararası koruma'' talep ediliyor.​

"ABLUKA KALDIRILSIN"
Tasarıda ayrıca İsrail'den Gazze Şeridi'ndeki ablukasını kaldırması talep ediliyor.

0x0-bm-guvenlik-konseyine-filistini-koruma-tasarisi-1526670520521.jpg


"BM BARIŞ GÜCÜ OLUR MU?"

Uluslararası koruma misyonunun BMbarış gücü misyonu olmayacağını, bunun için İsrail'in onayının gerektiğini belirten diplomatlar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten uluslararası koruma misyonu konusunda öneriler talep edileceğini ifade etti.

Tasarı konusunda görüşmelerin ve pazarlıkların pazartesi günü başlayacağını belirten diplomatlar, konseyin geçici 10 üyesi ile yapılan görüşmelerinse ''olumlu'' olduğunu belirtti.

0x0-bm-guvenlik-konseyine-filistini-koruma-tasarisi-1526670508368.jpg


İSRAİL'İN HAMİSİ ABD!

Ancak BM Güvenlik Konseyi'nde veto yetkisine sahip olan ve her platformda İsrail'i savunan ABD'nin tasarıyı veto etmesi bekleniyor.

BMGK'de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9'unun lehte oy vermesi ve daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dan herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

Kaynak:Sabah

Sizce BM Güvenlik konseyi Filistin için nasıl bir koruma yapacaklar? Yorumlarınızı bekliyorum
 

CapScroLL

Profesör
Yasaklı
İslam alemi için koruma demek, Müslümanlar için tehdit oluşturabilecek kuduzların arındırılması demektir. Bunun dışında yapılan hiç bir şeye koruma denilemez. İnsana saygısı olmayan kişilerin kurallara saygısı olur mu hiç? Zaten bu yüzden her ateşkes dedikten 1 Gün sonra onlarca insan şehit ediliyor ya... Bir kaşık suda boğulacak devleti hem kınıyorlar hem arka çıkıyorlar, Allah bu fitne fesatçılara fırsat vermesin...
 

Constantin87

Profesör
Daimi üye ülkelerin veto yetkisi alınmadığı sürece BM bir cacık olmaz bundan dolayı bu tasarıda yok hükmünde olacaktır.
 

Gökçe Asena

Profesör
Veto hakkına sahip "o" ülkeler olduğu müddetçe Filistine ne yazık ki adalet gelmeyecek. Bize Birleşmiş Milletler değil, Birleşmiş Müslümanlar gerek.
 

Constantin87

Profesör
Veto hakkına sahip "o" ülkeler olduğu müddetçe Filistine ne yazık ki adalet gelmeyecek. Bize Birleşmiş Milletler değil, Birleşmiş Müslümanlar gerek.

Müslümanların birleşmesi o kadar uzak bir ütopya ki insanın inanası gelmiyor. Gerçi birleşse ne olacak ne ekonomik, ne siyasi ne de askeri caydırıcılığı olabilir. Demokrasi, özgürlük ve gelişmişlikten hiç bahsetmeyeyim. O yüzden sınıflandırma yerine adaletin,aklın,vicdanın ve demokrasinin olduğu birlikler diyelim. Daimi üyelik gibi anti demokratik uygulamaların olduğu birlikler değil.
 
Üst