bizim mahallede niye hiç bir deprem hissedilmiyor

Bu konuyu okuyanlar

EfeEtemBaris

Asistan
Reaksiyon puanı
13
merhaba son zamanlarda depremlerin artması ve istanbul depreminin beklenmesinden dolayı korkular içine girdim ne zaman bir deprem olsa bizim mahalle hissetmiyor yada cadde nedendir bu sallanmayan binadan korkacaksın gibi ig yorumları görüyorum evimiz max 6 yıllık bu arada oturduğum yer kocaeli / gölcük yani 99 depreminin merkezi
Mesaj otomatik birleştirildi:

merhaba son zamanlarda depremlerin artması ve istanbul depreminin beklenmesinden dolayı korkular içine girdim ne zaman bir deprem olsa bizim mahalle hissetmiyor yada cadde nedendir bu sallanmayan binadan korkacaksın gibi ig yorumları görüyorum evimiz max 6 yıllık bu arada oturduğum yer kocaeli / gölcük yani 99 depreminin merkezi

edit : oturduğum yer dağlık

Reaksiyon puanı
10,560
Depremden sonra müteahhitler işini düzgün yaptığından hissetmiyor olabilirsiniz.
Bölgenin zemini, zemindeki sıvılaşma, binanın mühendislik hesaplamaları gibi bir çok etkene bağlı olarak bina sağlam kalır.
Belkide ufak tefek lamba sallantılarını farkedememiş olabilirsiniz. Kimse normal şartlarda lambaları kontrol etmez. Şans eseri görürsünüz.

EfeEtemBaris

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Depremden sonra müteahhitler işini düzgün yaptığından hissetmiyor olabilirsiniz.
Bölgenin zemini, zemindeki sıvılaşma, binanın mühendislik hesaplamaları gibi bir çok etkene bağlı olarak bina sağlam kalır.
Belkide ufak tefek lamba sallantılarını farkedememiş olabilirsiniz. Kimse normal şartlarda lambaları kontrol etmez. Şans eseri görürsünüz.
bina sağlammı anlamında sormuştum sağlammıdır sizce tabi bunu böyle bilemeyizde bi tahmin

3 katlı bina

Reaksiyon puanı
10,560
bina sağlammı anlamında sormuştum sağlammıdır sizce tabi bunu böyle bilemeyizde bi tahmin

3 katlı bina
Bunu sıradan biri görerek bile anlayamaz ancak sağlamdır diye tahmin ediyorum.
Dağlık alan dediniz yani kayalık üstüne yapılan evler sağlam olur. Bu sebeple hissetmıyor olabilirsiniz

Kesteko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
175
Kimse normal şartlarda lambaları kontrol etmez. Şans eseri görürsünüz.
Ben normal şartlarda kontrol ediyorum. Video izlerken bir anda dönüp lambaya bakıyorum. Televizyon izlerken 45 saniye aralıklarla lamba kontrol ediyorum. Forumda dolaşırken monitör sallanıyor mu diye bakıyorum. Yemek yerken, yemek masasını kontrol ediyorum. Doğru bir yorum değil.

Reaksiyon puanı
10,560
Ben normal şartlarda kontrol ediyorum. Video izlerken bir anda dönüp lambaya bakıyorum. Televizyon izlerken 45 saniye aralıklarla lamba kontrol ediyorum. Forumda dolaşırken monitör sallanıyor mu diye bakıyorum. Yemek yerken, yemek masasını kontrol ediyorum. Doğru bir yorum değil.
45 saniye çok fazla bir süre, bunu daha aşağı düşürmenizde fayda var

Son düzenleme:

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Kayalık olduğu içindir muhtemelen.:)

Sıradan Kullanıcı

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
8,024
Binanızdan emin olmak istiyorsanız deprem dayanıklılık için incelemeye ekip geliyor. Onlarla iletişime geçmenizi öneririm.

İkeaköftesi

Asistan
Reaksiyon puanı
116
Mesaj otomatik birleştirildi:

edit : oturduğum yer dağlık
99 depremini hissetmişmiydiniz

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Bizim evde tam tersi, büyük olduğu için aşırı sallanıyor.

İkeaköftesi

Asistan
Reaksiyon puanı
116
bizim eski evde öyleydi normal bir mahalledeydi ama 99n depreminden çatlat olmadan kurtuldu