"Biz mi hırsızız, siz mi?"

12 Mart 2011
35,206
10,327
293
Metin Sipahioğlu'ndan Mustafa Cengiz'e: "Biz mi hırsızız, siz mi?"

1617291167418.pngFenerbahçe Kulübü Yöneticisi Metin Sipahioğlu, Türkiye Futbol Federasyonu'na yapılan 1959 öncesi şampiyonlukların kabul edilmesi yönündeki başvuru hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sarı-kırmızılı kulübün başkanı Mustafa Cengiz'in açıklamalarına cevap veren Sipahioğlu, "Galatasaray dışında tüm Tüm Türkiye bize hak veriyor. Türkiye'nin geneli bu şampiyonlukların ne kadar haklı olduğunu görüyor. Haluk Ulusoylar, Türker Arslanlar ile katlettiniz bu şampiyonlukları. Kim hırsız? Biz mi hırsızız, siz mi hırsızsınız?" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Metin Sipahioğlu, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'in açıklamalarına cevap verdi ve sarı-lacivertli kulübün 28 şampiyonluk talebiyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Kulüp televizyonuna konuşan Sipahioğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

"Galatasaray şampiyonlukların sayılmaması için lobi yapıyor"

Galatasaray Başkanı yine açıklama yaptı. Tek konu Fenerbahçe, Fenerbahçe, Fenerbahçe. Bizden onlarla ilgili bir açıklama gelmedi. Ama onlarda tek konu Fenerbahçe. Galatasaray Başkanı'nın artık art niyetli konuştuğuna inanıyoruz. İki katı yaşımdaki Galatasaray Başkanı'na belgelerle cevap vermek hicap duyduğum bir şey ama onlar bunları söylemekten utanmıyorsa bizim de onlara cevap vermekten ötürü utanacak halimiz yok. Galatasaray, Türkiye şampiyonluklarının sayılmasının karşısında lobi yapıyor. Bugüne kadar da sayılmaması için kimlerle lobi yaptıklarını itiraf ettiler."


"Fenerbahçe Cumhuriyeti' bir metafordur"


"Bir insan, bir yönetim anlayışı, bir şeyi aynı ay içerisinde üst üste yapıyorsa buna hata değil kasıt diyebiliriz. Bir ay içerisinde Fenerbahçe ve Türkiye Cumhuriyeti'ni karşı karşıya getirmeye çalışıyorlarsa, buna misli misli karşılık vermeliyiz. Bu yayını yapmak zorunda kaldık. Kullanmak zorunda olduğumuz ve kullanacağımız üslup için özür dileriz. Hangi kulübün cemaatlerin, tarikatların etrafında gezindiği, bir terör örgütü liderinin 'Dualarla himmetlerle ayağa kaldırmamız lazım' dediği ortadadır. Şampiyonluk belgesellerinden FETÖ firarilerini çıkarmak zorunda kalan bellidir. Burası Fenerbahçe Cumhuriyeti'dir. Bu bir metafordur. Fenerbahçe'nin duruşu ortadadır, bellidir. Galatasaray taraftarının da bir tanımlaması var. Galatasaray resmi hesabı paylaşmış. 'Tek krallık Galatasaraylılık' yazmışlar. Galatasaray Spor Kulübü, Türkiye'nin yönetim şeklini tanımıyor, krallık istiyorlar mı diyelim."

"Her zaman hak yediler"

"Başka işleri yokmuş gibi Fenerbahçe'yi ve devletimizi karşı karşıya getiriyorlar. Devletimizin çok daha önemli işleri var. Böyle saçmalık olur mu? Her hafta aynı şey oluyor yeter ya. Burası Fenerbahçe Cumhuriyeti'dir, bu bir metafordur ama bu Fenerbahçe Spor Kulübü'nün her zaman duruşu ortadadır, bellidir. Tertemiz tarihi bellidir. Suyun karşı tarafı hiç haksızlığa uğramamıştır. Her zaman hak yediler. Kollanmanın anlamını bilirler, bu kadar haklı olduğumuz bir davada hak arayışına girmemizi anlayamazlar."

Aziz Yıldırım açıklaması

"Eski başkanımız Sayın Aziz Yıldırım'ın da 28 şampiyonluk konusunda var saydığı ve ne kadar çok çalıştığı birçok kanıtla Mustafa Cengiz'e gösterebiliriz. 1959 öncesi şampiyonluklar Fenerbahçe için uzun yıllardır bir duruş ve kulüp politikasıdır. 5-6 yıl kadar evvel Aziz Yıldırım döneminde kulüpte bir komite kuruldu. 2014 yılında bir önceki Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım, 'Fenerbahçe'nin bugünkü 19. gerçekteki 28. şampiyonluğunu kutlarım' ifadelerini kullanmıştır. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da paylaşımlar yapılmıştır."

"Hiçbir başvuru yapmadığımız için kulübümüze verilmiş hiçbir ret yoktur"

"Herkes şunu çok iyi bilsin. Ortada büyük bir yalan var. Fenerbahçe bugüne kadar ne TFF'ye, ne Tahkim'e, ne TBMM'ye, ne de başka bir kuruma resmi hiçbir başvuru yapmamıştır. Hiçbir başvuru yapmadığımız için kulübümüze verilmiş hiçbir ret yoktur. Yaptığımız başvuru, bugüne kadar yaptığımız ilk ve tek resmi başvurudur."
"Atatürk'ün ilk 1924'teki şampiyonaya verdiği önem ortadadır"


"Galatasaray büyük bir korku ve panikle tarihi yok saymak için girişimlerde bulunuyor. Galatasaray ile ilgili iki belge paylaşacağım. Bütün kamuoyu iyi izlesin. Bu iki belgeden sonra kim hırsız kim değil tüm Türkiye görecek. 1924'te Sayın Mustafa Kemal'in bir beyanatı ve belgeseli var. Atatürk, 'Bu şampiyonaya gelecek tüm takımların ulaşım masrafları devlet tarafından yarı yarıya karşılanacak' diyor. Bu belge önemlidir. Atatürk'ün ilk 1924'teki şampiyonaya verdiği önem ortadadır."
"Galatasaray dışında bu 1959 öncesi şampiyonluklarının karşısında duran bir kulüp yok"


"Beşiktaş'ın 1959 öncesi 2 şampiyonluğu bizce haklı olarak sayılmıştır. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Beşiktaş'ın haklı ve alması gereken 5 şampiyonluğunun olduğunu düşünüyoruz. 1959 öncesi şampiyonlukları saydırmamak Galatasaray'ın başarısıdır. Galatasaray dışında bu 1959 öncesi şampiyonluklarının karşısında duran bir kulüp yok. Beşiktaş diyorlar, haklı bir şekilde aldı 2 şampiyonluğu, Fenerbahçe 9 şampiyonluğu almasın. Beşiktaş, Avrupa'da temsil etti, Fenerbahçe temsil etmedi diyorlar. Avrupa kupaları 1955'te oynanmaya başlandı. Bunun çok örnekleri var. Hollanda ve Belçika'da amatör dönemlerde oynanan maçlar var, hepsi sayılıyor. Milli takımımız, 1968 yılına kadar İstanbul, Ankara ve İzmir dışında hiçbir oyuncu oynatmadı. '1968 yılına kadar oynayan milli takımımız, tam milli değildi' mi diyeceğiz?"

"Tarihi yok edemezsiniz"

"İtalya'da Genoa'nın 9 şampiyonluğu var, hepsi amatör dönemde. Hollanda'da Ajax'ın 34 şampiyonluğunun 8'i amatör dönemde. Dünya Kupası bile amatör dönemde başladı. Birçok ülkede futbol amatör. O zaman Dünya Kupası'nı saymayalım. Almanlar, Avusturya takımının şampiyonluğunu vermiş. Biz kendi şampiyonluklarımızı kabul etmiyoruz. Tarih bu. Tarihi yok edemezsiniz. 'Bir sezonda iki Türkiye şampiyonluğu olamaz' diyorlar. Bakın, bunlar aynı yıl oynandı ama aynı sezon oynanmadı. Biri bitti, diğeri başladı. Federasyonumuz bir sezonda iki şampiyona düzenlemiş. Takımları çağırmış, hakkıyla takımlar kazanmış. Bu şampiyonluğu iptal etmeye çalışıyorlar. Bugün futbol hakemlerle oynanıyor. Belki 20-30 yıl sonra belki yapay zeka hakem olacak diyelim. Biz o zaman 'Ya artık hakemler bitti, o yüzden sıfırlıyoruz ve 2035'ten şampiyonlukları saymaya başlıyoruz' mu diyeceğiz? Zamanında Fenerbahçe ve diğer kulüpler bu şampiyonlukların peşine düşer diye hesap edememişsiniz."

"Hadi şimdi bu başvuruya da itiraz etsenize"

"Galatasaray, resmi sitesinde Baba Gündüz Kılıç'ı anlatırken 'Ankara Demirspor, tarihteki tek Türkiye şampiyonluğunu kazandığı 1947 yılındaki finalde ise Fenerbahçe'yi 3-0 ve 6-0 yenerken Gündüz Kılıç da Ankara Demirspor forması giyiyordu' ifadesini kullanıyor. Ankara Demirspor başvuru yaptı. Hadi şimdi gidin bu başvuruya da itiraz etsenize."

"Kim hırsız?"

"Algı yapıyorsunuz. Kim hırsız? Türkiye'de 1923'ten bu yana oynanan ve efsanelerimizin şampiyonluklarını yok saymaya çalışıyorsunuz. Hem Baba Gündüz Kılıç'ı hem de 1939'u anlatırken, 'İlk Türkiye genelindeki şampiyonluğumuz' diyorsunuz. Sonra çıkıp dilekçeler veriyorsunuz, 1 saat yayınlar yapıyorsunuz. Sayın Mustafa Cengiz, bu belgelerden sonra kim hırsız? Bir şampiyonluğunuz var diye bu şampiyonlukları katletmeye çalışıyorsunuz. Haluk Ulusoylarla, Türker Arslanlarla bu işin üzerine gittiler ve bunu katlettiler. Tüm Türkiye, Galatasaray dışında bize hak veriyor. Türkiye'nin geneli bu şampiyonlukların ne kadar haklı olduğunu görüyor. Haluk Ulusoylar, Türker Arslanlarla katlettiniz bu şampiyonlukları. Kim hırsız? Biz mi hırsızız, siz mi hırsızsınız? Bütün Türkiye'ye tek bir sorum var; Fenerbahçe'nin 1959 öncesi kazandığı 9, Beşiktaş'ın kazandığı 7 şampiyonluğu var. Galatasaray'ın 1 değil de 8-10 şampiyonluğu olsaydı bu şampiyonluklarla çoktan barışılırdı. Tarih olarak kabul edilirdi. Bir şampiyonluğunuz olduğu için sizin dışınızda buna itiraz eden yok. Kim hırsız? Biz mi hırsızız, siz mi hırsızsınız? O hırsız ifadesini kullanıyorsunuz ya! Bu kadar ikiyüzlü yaklaşım olursa biz de bunu sormak zorundayız. Galatasaray'ın 1 değil 9-10 şampiyonluğu olursa tarihle barışılır ve bu anlatılırdı. Bütün spor kamuoyuna soruyoruz. Eğer o dönem Galatasaray'ın 9-10-11 şampiyonluğu olsaydı bu şampiyonluklar sayılmaz mıydı? Türk futbol tarihiyle barışma meselesidir bu. Avrupa'dan emsalleri de ortada. Avrupa'da sayılmama örneği yok."


 

Erenist2020

Dekan
17 Şubat 2020
8,949
7,299
293
40
Metin Sipahioğlu'ndan Mustafa Cengiz'e: "Biz mi hırsızız, siz mi?"

Ekli dosyayı görüntüle 145856


Fenerbahçe Kulübü Yöneticisi Metin Sipahioğlu, Türkiye Futbol Federasyonu'na yapılan 1959 öncesi şampiyonlukların kabul edilmesi yönündeki başvuru hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sarı-kırmızılı kulübün başkanı Mustafa Cengiz'in açıklamalarına cevap veren Sipahioğlu, "Galatasaray dışında tüm Tüm Türkiye bize hak veriyor. Türkiye'nin geneli bu şampiyonlukların ne kadar haklı olduğunu görüyor. Haluk Ulusoylar, Türker Arslanlar ile katlettiniz bu şampiyonlukları. Kim hırsız? Biz mi hırsızız, siz mi hırsızsınız?" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Metin Sipahioğlu, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'in açıklamalarına cevap verdi ve sarı-lacivertli kulübün 28 şampiyonluk talebiyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Kulüp televizyonuna konuşan Sipahioğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

"Galatasaray şampiyonlukların sayılmaması için lobi yapıyor"

Galatasaray Başkanı yine açıklama yaptı. Tek konu Fenerbahçe, Fenerbahçe, Fenerbahçe. Bizden onlarla ilgili bir açıklama gelmedi. Ama onlarda tek konu Fenerbahçe. Galatasaray Başkanı'nın artık art niyetli konuştuğuna inanıyoruz. İki katı yaşımdaki Galatasaray Başkanı'na belgelerle cevap vermek hicap duyduğum bir şey ama onlar bunları söylemekten utanmıyorsa bizim de onlara cevap vermekten ötürü utanacak halimiz yok. Galatasaray, Türkiye şampiyonluklarının sayılmasının karşısında lobi yapıyor. Bugüne kadar da sayılmaması için kimlerle lobi yaptıklarını itiraf ettiler."


"Fenerbahçe Cumhuriyeti' bir metafordur"


"Bir insan, bir yönetim anlayışı, bir şeyi aynı ay içerisinde üst üste yapıyorsa buna hata değil kasıt diyebiliriz. Bir ay içerisinde Fenerbahçe ve Türkiye Cumhuriyeti'ni karşı karşıya getirmeye çalışıyorlarsa, buna misli misli karşılık vermeliyiz. Bu yayını yapmak zorunda kaldık. Kullanmak zorunda olduğumuz ve kullanacağımız üslup için özür dileriz. Hangi kulübün cemaatlerin, tarikatların etrafında gezindiği, bir terör örgütü liderinin 'Dualarla himmetlerle ayağa kaldırmamız lazım' dediği ortadadır. Şampiyonluk belgesellerinden FETÖ firarilerini çıkarmak zorunda kalan bellidir. Burası Fenerbahçe Cumhuriyeti'dir. Bu bir metafordur. Fenerbahçe'nin duruşu ortadadır, bellidir. Galatasaray taraftarının da bir tanımlaması var. Galatasaray resmi hesabı paylaşmış. 'Tek krallık Galatasaraylılık' yazmışlar. Galatasaray Spor Kulübü, Türkiye'nin yönetim şeklini tanımıyor, krallık istiyorlar mı diyelim."

"Her zaman hak yediler"

"Başka işleri yokmuş gibi Fenerbahçe'yi ve devletimizi karşı karşıya getiriyorlar. Devletimizin çok daha önemli işleri var. Böyle saçmalık olur mu? Her hafta aynı şey oluyor yeter ya. Burası Fenerbahçe Cumhuriyeti'dir, bu bir metafordur ama bu Fenerbahçe Spor Kulübü'nün her zaman duruşu ortadadır, bellidir. Tertemiz tarihi bellidir. Suyun karşı tarafı hiç haksızlığa uğramamıştır. Her zaman hak yediler. Kollanmanın anlamını bilirler, bu kadar haklı olduğumuz bir davada hak arayışına girmemizi anlayamazlar."

Aziz Yıldırım açıklaması

"Eski başkanımız Sayın Aziz Yıldırım'ın da 28 şampiyonluk konusunda var saydığı ve ne kadar çok çalıştığı birçok kanıtla Mustafa Cengiz'e gösterebiliriz. 1959 öncesi şampiyonluklar Fenerbahçe için uzun yıllardır bir duruş ve kulüp politikasıdır. 5-6 yıl kadar evvel Aziz Yıldırım döneminde kulüpte bir komite kuruldu. 2014 yılında bir önceki Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım, 'Fenerbahçe'nin bugünkü 19. gerçekteki 28. şampiyonluğunu kutlarım' ifadelerini kullanmıştır. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da paylaşımlar yapılmıştır."

"Hiçbir başvuru yapmadığımız için kulübümüze verilmiş hiçbir ret yoktur"

"Herkes şunu çok iyi bilsin. Ortada büyük bir yalan var. Fenerbahçe bugüne kadar ne TFF'ye, ne Tahkim'e, ne TBMM'ye, ne de başka bir kuruma resmi hiçbir başvuru yapmamıştır. Hiçbir başvuru yapmadığımız için kulübümüze verilmiş hiçbir ret yoktur. Yaptığımız başvuru, bugüne kadar yaptığımız ilk ve tek resmi başvurudur."
"Atatürk'ün ilk 1924'teki şampiyonaya verdiği önem ortadadır"


"Galatasaray büyük bir korku ve panikle tarihi yok saymak için girişimlerde bulunuyor. Galatasaray ile ilgili iki belge paylaşacağım. Bütün kamuoyu iyi izlesin. Bu iki belgeden sonra kim hırsız kim değil tüm Türkiye görecek. 1924'te Sayın Mustafa Kemal'in bir beyanatı ve belgeseli var. Atatürk, 'Bu şampiyonaya gelecek tüm takımların ulaşım masrafları devlet tarafından yarı yarıya karşılanacak' diyor. Bu belge önemlidir. Atatürk'ün ilk 1924'teki şampiyonaya verdiği önem ortadadır."
"Galatasaray dışında bu 1959 öncesi şampiyonluklarının karşısında duran bir kulüp yok"


"Beşiktaş'ın 1959 öncesi 2 şampiyonluğu bizce haklı olarak sayılmıştır. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Beşiktaş'ın haklı ve alması gereken 5 şampiyonluğunun olduğunu düşünüyoruz. 1959 öncesi şampiyonlukları saydırmamak Galatasaray'ın başarısıdır. Galatasaray dışında bu 1959 öncesi şampiyonluklarının karşısında duran bir kulüp yok. Beşiktaş diyorlar, haklı bir şekilde aldı 2 şampiyonluğu, Fenerbahçe 9 şampiyonluğu almasın. Beşiktaş, Avrupa'da temsil etti, Fenerbahçe temsil etmedi diyorlar. Avrupa kupaları 1955'te oynanmaya başlandı. Bunun çok örnekleri var. Hollanda ve Belçika'da amatör dönemlerde oynanan maçlar var, hepsi sayılıyor. Milli takımımız, 1968 yılına kadar İstanbul, Ankara ve İzmir dışında hiçbir oyuncu oynatmadı. '1968 yılına kadar oynayan milli takımımız, tam milli değildi' mi diyeceğiz?"

"Tarihi yok edemezsiniz"

"İtalya'da Genoa'nın 9 şampiyonluğu var, hepsi amatör dönemde. Hollanda'da Ajax'ın 34 şampiyonluğunun 8'i amatör dönemde. Dünya Kupası bile amatör dönemde başladı. Birçok ülkede futbol amatör. O zaman Dünya Kupası'nı saymayalım. Almanlar, Avusturya takımının şampiyonluğunu vermiş. Biz kendi şampiyonluklarımızı kabul etmiyoruz. Tarih bu. Tarihi yok edemezsiniz. 'Bir sezonda iki Türkiye şampiyonluğu olamaz' diyorlar. Bakın, bunlar aynı yıl oynandı ama aynı sezon oynanmadı. Biri bitti, diğeri başladı. Federasyonumuz bir sezonda iki şampiyona düzenlemiş. Takımları çağırmış, hakkıyla takımlar kazanmış. Bu şampiyonluğu iptal etmeye çalışıyorlar. Bugün futbol hakemlerle oynanıyor. Belki 20-30 yıl sonra belki yapay zeka hakem olacak diyelim. Biz o zaman 'Ya artık hakemler bitti, o yüzden sıfırlıyoruz ve 2035'ten şampiyonlukları saymaya başlıyoruz' mu diyeceğiz? Zamanında Fenerbahçe ve diğer kulüpler bu şampiyonlukların peşine düşer diye hesap edememişsiniz."

"Hadi şimdi bu başvuruya da itiraz etsenize"

"Galatasaray, resmi sitesinde Baba Gündüz Kılıç'ı anlatırken 'Ankara Demirspor, tarihteki tek Türkiye şampiyonluğunu kazandığı 1947 yılındaki finalde ise Fenerbahçe'yi 3-0 ve 6-0 yenerken Gündüz Kılıç da Ankara Demirspor forması giyiyordu' ifadesini kullanıyor. Ankara Demirspor başvuru yaptı. Hadi şimdi gidin bu başvuruya da itiraz etsenize."

"Kim hırsız?"

"Algı yapıyorsunuz. Kim hırsız? Türkiye'de 1923'ten bu yana oynanan ve efsanelerimizin şampiyonluklarını yok saymaya çalışıyorsunuz. Hem Baba Gündüz Kılıç'ı hem de 1939'u anlatırken, 'İlk Türkiye genelindeki şampiyonluğumuz' diyorsunuz. Sonra çıkıp dilekçeler veriyorsunuz, 1 saat yayınlar yapıyorsunuz. Sayın Mustafa Cengiz, bu belgelerden sonra kim hırsız? Bir şampiyonluğunuz var diye bu şampiyonlukları katletmeye çalışıyorsunuz. Haluk Ulusoylarla, Türker Arslanlarla bu işin üzerine gittiler ve bunu katlettiler. Tüm Türkiye, Galatasaray dışında bize hak veriyor. Türkiye'nin geneli bu şampiyonlukların ne kadar haklı olduğunu görüyor. Haluk Ulusoylar, Türker Arslanlarla katlettiniz bu şampiyonlukları. Kim hırsız? Biz mi hırsızız, siz mi hırsızsınız? Bütün Türkiye'ye tek bir sorum var; Fenerbahçe'nin 1959 öncesi kazandığı 9, Beşiktaş'ın kazandığı 7 şampiyonluğu var. Galatasaray'ın 1 değil de 8-10 şampiyonluğu olsaydı bu şampiyonluklarla çoktan barışılırdı. Tarih olarak kabul edilirdi. Bir şampiyonluğunuz olduğu için sizin dışınızda buna itiraz eden yok. Kim hırsız? Biz mi hırsızız, siz mi hırsızsınız? O hırsız ifadesini kullanıyorsunuz ya! Bu kadar ikiyüzlü yaklaşım olursa biz de bunu sormak zorundayız. Galatasaray'ın 1 değil 9-10 şampiyonluğu olursa tarihle barışılır ve bu anlatılırdı. Bütün spor kamuoyuna soruyoruz. Eğer o dönem Galatasaray'ın 9-10-11 şampiyonluğu olsaydı bu şampiyonluklar sayılmaz mıydı? Türk futbol tarihiyle barışma meselesidir bu. Avrupa'dan emsalleri de ortada. Avrupa'da sayılmama örneği yok."


Bu yazılanlarda katılmadığım tek nokta Bjk ın 1959 dan önceki 2 şampiyonluğu hak ettiği yönünde.O dönem Bjk mücadelesi ile hak etmiş olabilir ama ligler resmî olarak 1959 da başlamış ve 1959 dan önceki şampiyonluklar ve kupalar geçersizdir denmiş ve bunu Fb,Gs,Bjk dahil bütün kulüpler kabul etmiştir.1998 de Bjk yöneticisi Cenk Koray Bjk ın 2 şampiyonluğu için federasyona başvurmuş ve kuralları delerek Bjk a 2 tane kurallar gereği haksız şampiyonluk kazandırmıştır.Fb nin Federasyona başvurma gerekçesi Bjk a verilen şampiyonluklardır.Bjk a 2 şampiyonluk verilip kuralların,prosüdürün çiğnendiği bir ortamda diğer kulüplerede hak ettiği şampiyonluklar verilmeli.
 
Üst