Bitcoin mining karlı bir gelir kaynağı olur mu?

Bu konuyu okuyanlar

JawBone

Doçent
Reaksiyon puanı
612
Mining hakkında tek bilgim ekran kartının anasını ağlattığı. Bitcoin ya da diğer birimlerde mining sizce karlı olur mu?Ek gelir olarak değil ana gelir kaynağı olarak cevaplayın lütfen.

Ek olarak;
Babam hayvancılık işine girmişti ama beceremedik. Çiftliği satıp eskiden yaşadığımız şehre geri döneceğiz. Elimizde sadece hafriyat kamyonu olacak. Çiftlikten gelen parayla babamyeni bir iş kurmayı planlıyor. Benim aklıma bitcoin mining ve halk otobüsü hattı satın almak geldi. Bunun için sordum. Sizce mining işini öğrenip yapabilir miyim? Ekran kartları da piyasada az o yüzden pek toplayabileceğimizi de düşünmüyorum.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Ciddi bir yatırımla ciddi sayılabilecek bir kar elde etmek mümkün günümüz koşullarında. Ama öyle sistemi kurayım bırakayım çalışsın gibi olmuyor maalesef sık sık kontrol etmek gerekiyor. Ayrıca ne olursa olsun en az 6 ay gibi bir sürede aldığınız parçalar kendini amorti edecek. Yani en az 6 ay sonra net gelir elde etmeye başlarsınız. Örnek olarak rtx 3080 ekran kartı ile ethereum mining yaptığınızda saatte 2TL getiri sağlıyor tek kart. Kartın fiyatının 10000tl civarlarında olduğunu düşünürsek aşağı yukarı bir tahminde bulunabilirsiniz ne kadar yatırımla ne kadar kazanabileceğinizi.

differentturk

Profesör
Reaksiyon puanı
3,059
Mining hakkında tek bilgim ekran kartının anasını ağlattığı. Bitcoin ya da diğer birimlerde mining sizce karlı olur mu?Ek gelir olarak değil ana gelir kaynağı olarak cevaplayın lütfen.

Ek olarak;
Babam hayvancılık işine girmişti ama beceremedik. Çiftliği satıp eskiden yaşadığımız şehre geri döneceğiz. Elimizde sadece hafriyat kamyonu olacak. Çiftlikten gelen parayla babamyeni bir iş kurmayı planlıyor. Benim aklıma bitcoin mining ve halk otobüsü hattı satın almak geldi. Bunun için sordum. Sizce mining işini öğrenip yapabilir miyim? Ekran kartları da piyasada az o yüzden pek toplayabileceğimizi de düşünmüyorum.
Bitcoin için özel cihazlar gerekiyor diye biliyorum. Onlarda pek güvenli değil. Ekran kartı stokları gelince (bu da ethereum ile bağlantılı) ekran kartlarını toplayıp ethereum madenciliği yaparsanız kârlı çıkarsınız. Daha önce yapmadım ileride param olursa yapmayı düşündüğüm için uzun araştırmalar yaptığım için biliyorum. İnternette bitcoin için yapılan makinelere para ödeyip sonra 50-100 bin kadar parasını kaybeden insanlar var. Onun yerine ekran kartını kendiniz alıp ethereum madenciliği yapmak daha iyi.

JawBone

Doçent
Reaksiyon puanı
612
Ciddi bir yatırımla ciddi sayılabilecek bir kar elde etmek mümkün günümüz koşullarında. Ama öyle sistemi kurayım bırakayım çalışsın gibi olmuyor maalesef sık sık kontrol etmek gerekiyor. Ayrıca ne olursa olsun en az 6 ay gibi bir sürede aldığınız parçalar kendini amorti edecek. Yani en az 6 ay sonra net gelir elde etmeye başlarsınız.
Ben çok ekran kartı bakımından vs. anlayan birisi değilim. Hatta darboğaz olayını bile anlamıyorum. Hiç bulaşma diyosun yani?

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Ben çok ekran kartı bakımından vs. anlayan birisi değilim. Hatta darboğaz olayını bile anlamıyorum. Hiç bulaşma diyosun yani?
Eğer hiç bilginiz yoksa öncelikle bu işin uzmanlarından bilgi almanızda fayda var. Youtube'da görüyorum türkiyede birkaç ekip var insanlara mining sistemleri kurup nasıl kullanacağını anlatan. Onun gibi uzmanları bulabilirseniz eğer o zaman olur. Ancak bilginiz yoksa, evet hiç bulaşmayın derim.

JawBone

Doçent
Reaksiyon puanı
612
Bitcoin için özel cihazlar gerekiyor diye biliyorum. Onlarda pek güvenli değil. Ekran kartı stokları gelince (bu da ethereum ile bağlantılı) ekran kartlarını toplayıp ethereum madenciliği yaparsanız kârlı çıkarsınız. Daha önce yapmadım ileride param olursa yapmayı düşündüğüm için uzun araştırmalar yaptığım için biliyorum. İnternette bitcoin için yapılan makinelere para ödeyip sonra 50-100 bin kadar parasını kaybeden insanlar var. Onun yerine ekran kartını kendiniz alıp ethereum madenciliği yapmak daha iyi.
Güzel bir gelir için minimum 100 bin TL'lik bir yatırım yapmanız gerekir. Bir de konu hakkında bilgi sahibi olmak lazım tabii.
Benim korktuğum şey mekanik yön. Herhangi bir arızada vs. ne yapacağımı bulamam diye korkuyorum. Bakımlarını vs. nasıl yapacağımı da bilmiyorum.

Ikuzo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Konudan ilgili yazanlarin cogu yanlis bilgi vermis.

3080 denilen kart 24 saatte 12.6 dolar kaziyor.

Bu bir ayda 288 dolar ediyor, turkiyede ortalama kw/h 65 kurus.

3080 w/h= 230. Yani 24 saatte 230*24= 5,5 kilowatt. 5,5*0,65= 3,5 TL eder gunluk
3,5*30=105 tl elektrik aylik gider.
12,6*30*7= 2646 TL

Yani bir tane rtx 3080 den aylik kar 2646 elektrik ciktiktan sonra.

3080 ortalama 16.000 TL satiliyor.

Kesinlikle gideri var.

Ingilizcen varsa bu sayfadan profit, yani kar oranini gorursun her kart icin. GPU profitability ranking - WhatToMine

Basarilar dilerim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve sistem ortalama 3 bin tl tutar. Bir sisteme 6 ekran karti baglayabilirsin.

KaGaİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17

Ek olarak;
hiç bulaşma bence ha eğerki istersen adamlar böle bi oda dolusu ekran kartını yığıyor işte soğutucular felan var kaç W bilmem ama zarar edebilirsin bu işten

Çay Perisi

Profesör
Reaksiyon puanı
938
En karlısı Ethereum onun da havuzu yağmalanmış bir havuz. Ethereum kazabilmek içinde minimum 4 GB ekran kartın olmalı. Kişisel bilgisayarda yapılmasını önermiyorum çünkü başlayınca amorti edebilmek için min 6 ay çalıştırman gerek. Elektrik faturasını biraz düşürmek için karta uv yapılabilir. Al bi RX 5700 kazsın köşede.

Şuradan günlük ne kadar getirebileceğine bakabilirsin

JawBone

Doçent
Reaksiyon puanı
612
Konudan ilgili yazanlarin cogu yanlis bilgi vermis.

3080 denilen kart 24 saatte 12.6 dolar kaziyor.

Bu bir ayda 288 dolar ediyor, turkiyede ortalama kw/h 65 kurus.

3080 w/h= 230. Yani 24 saatte 230*24= 5,5 kilowatt. 5,5*0,65= 3,5 TL eder gunluk
3,5*30=105 tl elektrik aylik gider.
12,6*30*7= 2646 TL

Yani bir tane rtx 3080 den aylik kar 2646 elektrik ciktiktan sonra.

3080 ortalama 16.000 TL satiliyor.

Kesinlikle gideri var.

Ingilizcen varsa bu sayfadan profit, yani kar oranini gorursun her kart icin. GPU profitability ranking - WhatToMine

Basarilar dilerim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve sistem ortalama 3 bin tl tutar. Bir sisteme 6 ekran karti baglayabilirsin.
bu tek ekran kartından %100 kullanarak edilen kar mı?