Bisikletimin pedalını geri çevirince zincir atıyor

Bu konuyu okuyanlar

Semihx06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bisikletimin pedalını geri çevirince zincir atıyor ne yapmalıyım ?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,850
Ben bildiğim kadarını söliyim.
Zincir düz rotayı tutana kadar atıyor.
Geri çevirdiğine göre zinciri kendi olduğu dişlide tutan kol normal olarak yukarıda olmadığına göre yön değişyor bence.

Semihx06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Vites ayarından olabilir. Ya da bisiklet eski ise zincirin baklaları arası mesafe esneyip uzamış olabilir.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,850
Koymak istediğin vitesin zincir rotası aşırı eğri mi?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Ön deki dişli ile arkadaki aynı hizada olmazsa vites geri boşa düşer ön vitese göre arka vites aralığını bilmen gerekir yoksa zinciri koparırsın.

Semihx06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ön deki dişli ile arkadaki aynı hizada olmazsa vites geri boşa düşer ön vitese göre arka vites aralığını bilmen gerekir yoksa zinciri koparırsın.
arka vites ayarını daha bugün yaptım yani şimdi önü mü yapayım

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
bisiklet 4-5 yıldır duruyo
geçen sene çıkarttım
Esneme muhabbeti bisikleti çok uzun kullanmaktan olur. Esneme durumu değildir o zaman.

Özellikle arka vitesi attıran parça tekerdeki dişli ile tam karşılıklı gelmiyor olabilir.

Yağlayıp denediniz mi?

Semihx06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Esneme muhabbeti bisikleti çok uzun kullanmaktan olur. Esneme durumu değildir o zaman.

Özellikle arka vitesi attıran parça tekerdeki dişli ile tam karşılıklı gelmiyor olabilir.

Yağlayıp denediniz mi?
hayır ama aklımdan o geçiyordu zaten yağ zincirde kalmamış zincir ve dişliler
de biraz paslanmış

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Zincir önden (pedalın oradaki dişli) mi arkadan (arka tekerdeki dişli) mı atıyor peki?

Semihx06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

Semihx06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Zincir dişlilerden çıkmıyor yani.
o yavaş sürünce tekerle dişlinin arasına giriyor onu yaaprım vites ayarından benm amacım hani pedali tam istediğinz konuma getirmek istersinizde geri çekersiniz ya ben yapamıyorum onu

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
o yavaş sürünce tekerle dişlinin arasına giriyor onu yaaprım vites ayarından benm amacım hani pedali tam istediğinz konuma getirmek istersinizde geri çekersiniz ya ben yapamıyorum onu
Pedalınderi çevirirken zincir dönmesi gerekirken zincir sanki takılı kalıp üst tarafı aşağı mı sarkıyor?

IMG_20200513_222823.jpg

Son düzenleme:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Bence büyük ihtimalle yağsızlıktan. Muhtemelen yağsızlıktan arka vites zinciri çevirirken takılıyor. Arka vitesin dişlisinde yağ tortusu da birikmiş olabilir.

Yağlamanızda fayda var.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşlara katılıyorum. Her alet gibi bisiklette bakım ister. Özellikle zincirleri yağsız bırakmaya gelmez. Bisikletiniz üst seviye pahalı bisikletlerdense normal yağlamanızı tavsiye etmem, linkini bırakacağım ürünü kullanmanız hem aktarıcının hem zincirlerin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Ancak bildiğimiz ortası amortisörlü tırnak içinde ''market'' bisikletlerindense normal bildiğiniz şekilde yağlayın gitsin, fark etmez.

Semihx06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlara katılıyorum. Her alet gibi bisiklette bakım ister. Özellikle zincirleri yağsız bırakmaya gelmez. Bisikletiniz üst seviye pahalı bisikletlerdense normal yağlamanızı tavsiye etmem, linkini bırakacağım ürünü kullanmanız hem aktarıcının hem zincirlerin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Ancak bildiğimiz ortası amortisörlü tırnak içinde ''market'' bisikletlerindense normal bildiğiniz şekilde yağlayın gitsin, fark etmez.
bizim evde wd 40 var zaten direk onla yapsam nolur?

hobbSSaldım

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Söylüyorum, Attırıcın bozulmuş. Zincir hangi taraftan atıyorsa o tarafın attırıcısını değiştir. Ayrcıa arka janttaki vites dişlilerini değiştirmeni öneririm. Daha sağlıklı olur. Hatta zinciri bile değiştirebilirsin. Konu budur, aynısı banada oldu. Yağla mağla alakası yok bu işin.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
bizim evde wd 40 var zaten direk onla yapsam nolur?
Bir şey olmaz. WD40'ı tek bir noktadan bisikletin zinciri hareket ederken azar azar sıkacaksınız, anlatabildim sanırım. Daha iyi sonuç almak için yine aynı yöntemle WD40'ı sıktıktan sonra makina yağı sürebilirsen daha iyi olur. Aynı işlemi çok çok az şekilde aktarıcıların zincirle birleştiği kısmada yapın.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Söylüyorum, Attırıcın bozulmuş. Zincir hangi taraftan atıyorsa o tarafın attırıcısını değiştir. Ayrcıa arka janttaki vites dişlilerini değiştirmeni öneririm. Daha sağlıklı olur. Hatta zinciri bile değiştirebilirsin. Konu budur, aynısı banada oldu. Yağla mağla alakası yok bu işin.
Benim tavsiyem önce yağlasın arkadaş. Hatta arka attırıcının içinde tortu ve kir birikmişse onları da temizlensin.

Zaten WD-40 pas sökücü işlev de sağlayan güzel bir yağ. Takım çantamda eksik olmaz.

Yağlayıp temizleyince düzelmezse arka tarafın attırıcısından da olabilir, arka dişliden de. Ama önce ucuz yöntemleri denemek lazım.

Eğer arka dişli boşta iken elle geri çevirince rahat dönüyorsa (zorlanmadan ve takılmadan) arka dişlide sorun olduğunu düşünmüyorum. Rahat dönmüyorda arka dişli den de olabilir. Ama arka dişliyi janttan sökemez arkadaş. Onu sökmek için bir parça var.

Semihx06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Beyler çok saolun yardım için benim bisiklette arka dişlinin altındaki küçük dişli yamukmuş
Hepinize teşekkür ederim

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Beyler çok saolun yardım için benim bisiklette arka dişlinin altındaki küçük dişli yamukmuş
Hepinize teşekkür ederim
Düzeltilecek gibi bir şey değilse ve arka attırıcıyı değiştireceksen benim zamanımda Shimano marka ürünler (vites, attırıcı, dişli) kaliteydi. Şu an kaliteli farklı markalarda vardır belki.

Ata_

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Zincir dişliye tam oturmamış olabilir. Biraz pedal çevirin tam rayına oturduğunda bir sıkıntı kalmaz.