Soru Bisiklet perte mi çıktı?

Bu konuyu okuyanlar

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Merhaba arkadaşlar,
Dün ufak çaplı bir bisiklet kazası geçirdim, çok şükür ki bende bir sıkıntı yok. Fakat bisiklet perte çıktı sanırım. Gözüme çarpan birkaç kırık var ve onun dışında arka vericide, sol ön frende ve vites değiştiricisinde de bozulmalar olmuş. Vites hiçbir şekilde geçmiyor. Zinciri takıp biraz çevirdiğimde ise zincir atıyor yeniden. Galiba eksik bir bakla var ama tam çözemedim. Arka vericideki yamukluğu elimle düzelttim ama yine de sorun var.

DfLd1.jpg

DfOYI.jpg

DfajH.jpg

DfHUA.jpg

Dfjvf.jpg

Gözümle görebildiğim hasarlar bunlar. Bisiklet Bianchi marka bir dağ bisikleti, fakat biraz eski. (8-10 yıl civarlarında)

BLCOnur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
çarpma etkisiyle sanırım kadro yamulup kastırtmış biraz , buda göbek dişlisini yamultmuş düzeltilir ama biraz zaman ister iyi bir bisiklet tamiri yapan yere götür durumu anlat çözülür direk perte çıkmamış sihirli doknuşlar lazım :)

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
Zincir yerine takılsa sonra da ufak tefek ayarlamaları yapılsa (vites ayarını kendin de yapabilirsin hatta zinciri de takabilirsin uğraştırır hem de vites ayarı) bence o kadar pertlik durum yok.
Benim bisiklet daha sıfırken yeğenim saolsun durur vaziyetteyken vites değiştirdiği için taa vites kablosu baştan bozulmuştu (vites 1'de iken zincir de 2. çarkta falandı) sen ona şükret. :D

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Hocam geçmiş olsun.
Belki ufak bir ihtimal arka tekerlekte tekerleğin ortasındaki parça (adını unuttum.) Hasar görmüş olabilir.

kemaltheasbotu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Göbek dişlisi yamulmuş galiba. Geçmiş olsun bende tek kendim 10-15 yıllık bisiklete biniyorum sandım. Bence 15 senelik salcano var frenleri tek kelimeyle müthiş salcano eskiden daha kaliteli bisikletler üretiyormuş.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Göbek dişlisi yamulmuş galiba. Geçmiş olsun bende tek kendim 10-15 yıllık bisiklete biniyorum sandım. Bence 15 senelik salcano var frenleri tek kelimeyle müthiş salcano eskiden daha kaliteli bisikletler üretiyormuş.
Bunun da frenleri çok iyi.
Daha demin çıkıp çok yavaş bir şekilde sürdüm, sürerken herhangi bir kastırma olmadı, elimle zinciri 3. çarka oturttuğumda sorun olmuyor ama 2 ya da 1. vitese geçmiyor. Ayrıca sol frenin kulağı kopmuş sanırım. Tutmuyor.