Soru Birden fazla işletim sistemi kurulumunu nasıl yaparım ve etkileri ne olur?

Bu konuyu okuyanlar

mertsut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Sistemimde windows 11 kurulu fakat diğer işletim sistemleri olan linux, macos denemek istiyorum. Sanal bilgisayar olarak kurulum yaptım ve hiç performans alamadım. Diğer işletim sistemlerinide normal bir sistem gibi kurmak istiyorum. Sorularım:

1- Performans kaybı olur mu?
2- Her bir işletim sistemi için ayrı ayrı disk lazım mı yoksa tekinden parça ayırıp kullanabilir miyim?
3- Kurmak için program gerekli mi yoksa os yüklemesi için gereken iso dosyaları yeterli mi?
4- En fazla kaç işletim sistemi bulundura bilirim?
5- Kurulum aşamalarım nasıl olmalı?

Sistem özellikleri: ryzen 5 3600 - b450 anakart - ddr4 32 gb ram - rx 570 8 gb ekran kartı - 1 tb ssd - 2 tb hdd - 256 gb ssd

Çözüm
1- olmaz
2- ikiside olur
3- disk seçiciyi os belirler fakat disk seçiminde windows da açılmıyor sistemi tanımadığından dolayı. Linux tabanlı işletim sistemini kullanabilirsin ya da hackintosh un opencore u kullabilirsin
4- sınırsız
5- windows silmeden kurabilirsin çok farketmez

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
1- olmaz
2- ikiside olur
3- disk seçiciyi os belirler fakat disk seçiminde windows da açılmıyor sistemi tanımadığından dolayı. Linux tabanlı işletim sistemini kullanabilirsin ya da hackintosh un opencore u kullabilirsin
4- sınırsız
5- windows silmeden kurabilirsin çok farketmez

Çözüm

mertsut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Anladığım kadarıyla aracı program olmadan normal bir os sistem kurar gibi kuracağım boot menüden hangi işletime girmek istiyorsam seçip gireceğim. Doğru mudur?

Son mesajlar