Bir Türk devi daha yabancılara satıldı

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Baymak, Hollandalıların oldu

19671033.jpg

Türk ısıtma sektörünün büyük kuruluşlarından 46 yıllık Baymak'ın yüzde 100'ü Avrupa’nın ısıtma sektörünün önde gelen gruplarından Hollandalı BDR Thermea'ya satıldı. Baymak, İSO 500 listesinde 243'üncü sırada yer alıyor.

Baymak'ın ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan'ın elindeki hisseleri devretmesiyle, şirketin yüzde 50'sine sahip olan BDR Therma, Baymak'ın yüzde 100'üne sahip oldu.

Hisse devrinin duyurulduğu toplantıda konuşan Akdoğan, 46 yıllık geçmişe sahip olan ve 1990’ların başlarında finansal krize giren Baymak’ta payları devralarak büyük bir dönüşüm başlattıklarını ve şirketin küllerinden yeniden doğduğunu söyledi.

Akdoğan, 1998 yılında Alman Wolf Group'un, ardında da 2002 yılında İngiliz Baxi Group'un yüzde 50 oranında olmak üzere şirkete ortak olduğunu hatırlattı ve 2008 yılında Baxi Group'un, BDR Therma'ya satılmasıyla bu hisselerin de yeni şirkete geçtiğine dikkat çekti.

2008 yılında Baxi Grup’un BDR Thermea tarafından satın alınmasıyla birlikte Baymak’ta yüzde 50 paya sahip olan BDR Thermea’nın bugün kendi paylarını da satmasıyla yüzde 100 pay sahibi olacağını belirten Akdoğan, “Baymak ülkemizde ilkleri başaran, sektörü her zaman dönüştüren bir firma oldu. Bugün yoğuşmalı kombi satışında lider olmamız tesadüf değil. Biz daha az enerji tüketen, hem tüketicinin hem ülkemizin kazandığı ürünleri her zaman ön planda tutarak sektöre de yön verdik. Yaklaşık 8 yıldır Baymak markamızla sadece yoğuşmalı kombi reklamı yaparak, tasarruflu olan bu ürünün halkımız tarafından doğru anlaşılmasını sağladık halkımızı bu ürünün tasarrufuna inandırdık.” dedi.

Baymak’ın yeni dönemde de sürekli büyümeye devam edeceğine inandığını belirten Akdoğan, BDR Thermea’nın Baymak’a ve Türkiye'ye duyduğu güven, sahip olduğu teknoloji gücü ve yenilikçi yapısıyla daha güçlü bir Baymak yaratıldığını da ifade etti.

MİKTAR AÇIKLANMADI

Taraflar satışın gerçekleştiği bedel konusunda açıklama yapmazken, Akdoğan satış sonrası elde ettiği geliri sağlık sektöründeki yatırımları için kullanacağını belirtti.

HAYATIMIN EN ÖNEMLİ PARÇASI OLDU

Akdoğan, “Baymak benim hayatımın hep en önemli parçası oldu. Bugün Ethica Sağlık Grubu ile sağlık sektöründe yer almam Baymak ile olan gönül bağıma asla engel olmayacaktır. Baymak’ın devam eden başarıları ve büyümesi bana her zaman çok büyük bir mutluluk verecektir. Bu yeni dönemde de ne zaman ihtiyaç duyulsa Baymak’ın yanında olacağım” dedi.

7 BİN ÇALIŞANI VAR

BDR Thermea CEO’su Rob van Banning ise yaptığı konuşmada ; BDR Thermea’nın iklimlendirme sektöründe ısıtma, soğutma, sıcak su üretimi, yenilenebilir enerji alanlarında entegre çözümler sunduğunu ve grubun Baxi, Remeha, De Dietrich ve Baymak gibi Avrupa’nın büyük firmalarına sahip olduğunu belirtti.

Banning, "Tüm dünyada yaklaşık 7 bin çalışanımızla ciromuzu yaklaşık 3 milyar dolar düzeyine getirdik. 70’ten fazla ülkede varız ve Avrupa ülkelerinde Baxi, Remeha, Brötje Heizung, De Dietrich, Chappee ve Baymak gibi lider markalarımızla yer alıyoruz" dedi.

Baymak/BDR Therma, Tepeören’de 60.000 metrekare toplam alana sahip iki üretim tesisinde 600’ün üzerinde çalışanla üretim yaparken, Türkiye genelinde 2200’ü aşkın satış noktası ve 250’nin üzerinde satış sonrası servis ağına sahip bulunuyor.

19671372.jpg

kaynak

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Satın satın hiçbir şeyimiz kalmasın.

sanki, devleti hükümeti suçluyorsun gibi geldi bana.
yav bu özel bir şirket ve sahibi satmış, hükümet ne karışabilir?
mesaj yazmak için mi mesaj yazıyorsunuz siz?!

Ay Parçası

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
arkadaş herhalde çok içerlemiş türk şirketlerinin yabancılara satılmasına gönlü razı gelmemiş belliki

H2SO4

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iyi hoş satalım da arada yeni ve kaliteli firmaların da çıkması lazım
kendimi bildim bileli aynı şirketler etrafında dönüyor olaylar

Mg.

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
arkadaş bodoslama atlamış konuyu okumadan :) geri kalan hisseleri neden satmış acaba

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
sanki, devleti hükümeti suçluyorsun gibi geldi bana.
yav bu özel bir şirket ve sahibi satmış, hükümet ne karışabilir?
mesaj yazmak için mi mesaj yazıyorsunuz siz?!

Abi bunların niyeti üzüm yemek değil bağcıyı dövmek... biriside konuyla alakası olmayan bir resim koymuş makara adı altında..

Mide hazımsızlığı nasıl maden suyuyla gideriliyorsa , siyasi hazımsızlıklarını da bu şekilde gideriyorlar...

PetyrBaelish

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Siyasi hazımsızlığımız falan yok arkadaş adamın kafasını attırırsınız siz .

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
O resmi oraya dalga geçer gibi koyarsan biriside bir şey yazacak elbet. Burası dingonun ahırı değil.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
arkadaş bodoslama atlamış konuyu okumadan :) geri kalan hisseleri neden satmış acaba

arkadaşlar bilirsiniz, dünya artık global bir köy haline geldi. tamam biz yabancılara şirket satıyor, yabancı parayı buraya çekiyoruz ama, unutmayın, bizim şirketler de dışarıdan az şirket satın almadı hani!

alırız, satarız... nerede menfaat varsa paraya o tarafa akar. serbest piyasa ekonomisi bunu gerektiriyor. ayrıca dünyanın dört bir tarafına açılmış türk şirketlerini de unutmamak lazım.

artık duyduğumuz her habere dar milliyetçilik kalıpları ile bakmamayı öğrenmemiz lazım.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

O resmi oraya dalga geçer gibi koyarsan biriside bir şey yazacak elbet. Burası dingonun ahırı değil.

önemli değil [MENTION=63117]friendly[/MENTION], bizim [MENTION=269996]Liweru[/MENTION] daha evvel mod değil miydi yav, ayrılmış olmalı herhal! :D

PetyrBaelish

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
arkadaşlar bilirsiniz, dünya artık global bir köy haline geldi. tamam biz yabancılara şirket satıyor, yabancı parayı buraya çekiyoruz ama, unutmayın, bizim şirketler de dışarıdan az şirket satın almadı hani!

alırız, satarız... nerede menfaat varsa paraya o tarafa akar. serbest piyasa ekonomisi bunu gerektiriyor. ayrıca dünyanın dört bir tarafına açılmış türk şirketlerini de unutmamak lazım.

artık duyduğumuz her habere dar milliyetçilik kalıpları ile bakmamayı öğrenmemiz lazım.

önemli değil @friendly, bizim @Liweru daha evvel mod değil miydi yav, ayrılmış olmalı herhal! :D

Sinema.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671

önemli değil @friendly, bizim @Liweru daha evvel mod değil miydi yav, ayrılmış olmalı herhal! :D

Her forumda bu şekilde makara adı altında konunun altına fitili ateşliyor dikkatimi çekiyor bu da canımı sıkıyor abi... Bir mod ateşleyici değil sakinleştirici olmalıdır... Hayırlısı olmuş bence.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Türklerin miydi o be :D Ben alman sanıyordum hep :D

XAFER37

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Hemen gitmişler siyasete bulaştımış bazı arkadaşlar kardeşim adamın malı ister satar ister atar ne alakası var devletle siyasete çekiyosunuz hemen.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Yabancı firmaların daha iyi hizmet verdiği aşikar. teknosa'dan alınan bir cihazda garanti sorunu yaşadığımızda teknosa açıkça banane diyebiliyor (dedi). elektroworld'de yaşadığım bir sıkıntıda son koz olarak, sizi mail yolu ile bayisi olduğunuz firmaya şikayet edicem dedim, karşımda asker oldular hemen, ürünü özürler dileyerek değiştirdiler.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Türklerin miydi o be :D Ben alman sanıyordum hep :D

evet, türklerindi ya, artık değil.
bu arada, aslında yabancı zannettiğimiz birçok türk şirketi de var.

evvelki yıllarda türk malı deyince bugünkü çin malı imajı vardı hep.
insanımız bu olumsuz imajdan kurtulmak için yabancı isimler koymuşlardı, markalarına.
ama o imaj artık tersine döndü, ve bugün çinliler türk markalarını taklit etmeye başladılar.

221BSHERLOCK

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Satmak daha kârlı göründü demek ki. Hayırlısı olsun. Ayrıca birsey satabilenlerin değil satamayanların durumu kötüdür genelde. Olaya işletmeci kafası ile bakarsanız sorun kalmaz.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
evet, türklerindi ya, artık değil.
bu arada, aslında yabancı zannettiğimiz birçok türk şirketi de var.

evvelki yıllarda türk malı deyince bugünkü çin malı imajı vardı hep.
insanımız bu olumsuz imajdan kurtulmak için yabancı isimler koymuşlardı, markalarına.
ama o imaj artık tersine döndü, ve bugün çinliler türk markalarını taklit etmeye başladılar.

Alman diye hatırlıyordum sebebi aşağıdaki reklammış :D Zaten reklamlarında alman imajı veriyorlardı hep :)

odullu_alman_teknolojisi_BK.jpg

conquistador

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Özel bir firmanın %50 hissesinin başka bir özel girişime satılmasından hala siyasi birşeyler çıkarmaya çalışanlar var çok güzel cidden. Paranoya ne seviyelere varabiliyor görüyoruz. Sizce Baymak'ın eski sahibi Türk olmayı umursuyor mu? Peki yeni sahibi olan sermaye gücü Alman kökenli olmayı umursuyor mu? Uluslarası şirketlerin devletlerin yerine geçtiği bir dönemdeyiz. Rica ediyorum bırakın artık şu tozpembe kafatası milliyetçisi gözlüklerini. Objektif ve gerçekçi versiyonları çıktı onların. Bir deneyin. :)

Aretios

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Bu şirketlerin dışarıya şatışına izin verenler kendilerini de satsınlar da (ki öleler zaten) bizde rahatlayalım artık...