Bir sitede oturum açınca hangi bilgileri alıyorlar ?

Bu konuyu okuyanlar

alida26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar merhaba size bir sorum olacak Faceit sitesinde gizlilik bölümünde bir yer dikkatimi çekti.

Çevrimiçi hizmetlerimize kaydolduğunuzda veya oturum açtığınızda, aşağıdaki bilgileri toplarız:
  • Kullanılan cihaz türü;
  • IP adresi;
  • Bölge, ülke, eyalet, şehir dahil olmak üzere coğrafi konum ayrıntıları;
  • Kullanılan tarayıcı türü; ve.
  • Cihazlarınızla ilişkili tanımlayıcılar(ıdentifiers associated with your devices.
Son maddenin ingilizcesini Google'a yazınca IMEI, device ID falan çıkıyor. Ben telefonumdan hesabı doğrularken benim telefon ID mi IMEI mi öğrenmiş oldular?

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,525
Arkadaşlar merhaba size bir sorum olacak Faceit sitesinde gizlilik bölümünde bir yer dikkatimi çekti.

Çevrimiçi hizmetlerimize kaydolduğunuzda veya oturum açtığınızda, aşağıdaki bilgileri toplarız:
  • Kullanılan cihaz türü;
  • IP adresi;
  • Bölge, ülke, eyalet, şehir dahil olmak üzere coğrafi konum ayrıntıları;
  • Kullanılan tarayıcı türü; ve.
  • Cihazlarınızla ilişkili tanımlayıcılar(ıdentifiers associated with your devices.
Son maddenin ingilizcesini Google'a yazınca IMEI, device ID falan çıkıyor. Ben telefonumdan hesabı doğrularken benim telefon ID mi IMEI mi öğrenmiş oldular?
Biz bir e-ticaret sitesi satın almak için teklif istemiştik. Şu varki kvkk kapsamında değişiklik olmuş olabilir ama sunumda hatırladığım kadarıyla listedeki herşeye ulaşıyordu. Ayrıca sıkı durun! Aktif sitede dolaşırken tarayıcının görüntüsünü bile alıyorduk. Hatta gösterdikleri demoda "şu an xxx kişisini izliyoruz sitede aktif dolaşıyor, bakın bu ürünü seçti, hemen şu ürüne indirim verelim" gibi bir örnek oldu. Adamın bildiğin chrome tarayıcı görüntüsünü gösteren e-ticaret sunumu yaptılar bize. Bilgi korunması adına tek hatırladığım admin senin şifreni göremiyordu. Sadece değiştirebiliyordu. Biraz daha zorlasa kamera bile açarlar diye düşünüyorum.