Bir site sonsuza dek kapatılabilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

barismarley

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Örneğin ben SDN i hackledim bu siteyi sonsuza dek kapatma şansım var mı? Bütün verileri silme gibi bir ihtimalimiz falan var mı? Kökünü kazıyabilir miyiz yani bir sitenin?

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
Öyle bir şansın yok. Ben mesela günlük olarak tüm web sitelerimi manuel yedekliyorum bunun yanı sıra otomatik yedek de alınıyor haftalık.

Hostingde bulunan dosyaları silseniz de elinize bir şey geçmez üstüne mahkemeye bile verilirsiniz eğer yakalanırsanız ya da şikayetçi olurlar ise hosting'e erişim kayıtlarını incelerler, mahkeme bunları ister.

Hacklesen de en fazla dosyaları silip, veritabanını silip bir index atarsın bunun dışında servis sağlayıcısı (hosting sağlayıcı) taraflarında da zararlı yazılım önleme sistemleri, firewall gibi sistemler kurulu.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,731
Evet, sunucuya erişirsen her şeyi silerek tarihe karıştırabilirsin fakat yedek alındığını unutma. Şu an sitedeki bütün verilerin silinmesi durumunda en son alınan yedekten itibaren kalındığı yerden devam edilir ki sunucuların haftalık otomatik yedek alma sistemi vardır.

barismarley

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Ne ajanı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet, sunucuya erişirsen her şeyi silerek tarihe karıştırabilirsin fakat yedek alındığını unutma. Şu an sitedeki bütün verilerin silinmesi durumunda en son alınan yedekten itibaren kalındığı yerden devam edilir ki sunucuların haftalık otomatik yedek alma sistemi vardır.
Öyle bir şansın yok. Ben mesela günlük olarak tüm web sitelerimi manuel yedekliyorum bunun yanı sıra otomatik yedek de alınıyor haftalık.

Hostingde bulunan dosyaları silseniz de elinize bir şey geçmez üstüne mahkemeye bile verilirsiniz eğer yakalanırsanız ya da şikayetçi olurlar ise hosting'e erişim kayıtlarını incelerler, mahkeme bunları ister.

Hacklesen de en fazla dosyaları silip, veritabanını silip bir index atarsın bunun dışında servis sağlayıcısı (hosting sağlayıcı) taraflarında da zararlı yazılım önleme sistemleri, firewall gibi sistemler kurulu.
verılerın yedegı olurda buyuk acıdan bılemem
Tamamdır hepinize teşekkür ederim. Yedeklendiğini biliyorum acaba bunlara da ulaşılabilir mi diye düşünmüştüm.

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
Ne ajanı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tamamdır hepinize teşekkür ederim. Yedeklendiğini biliyorum acaba bunlara da ulaşılabilir mi diye düşünmüştüm.

Ben kendi verilerimi nas cihazımda saklıyorum, offline bir ortam olduğu için erişebilir misiniz acaba?
Yedekler asla hosting'de barındırılmaz.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,731
Heykır olmak bir yada barındığın sunucu firması dahi bir anda ortadan kaybolabilir bu yüzden fiziksel yedek her zaman seni garantiye alacaktır.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Yedeği alınmayan bir siteyi tarihten silebilirsin.'Başarabilirsen' Sonra yenisini açarlar. :)

hasanmerkit

Asistan
Reaksiyon puanı
513
Verilerin yedeği alınmasa bile büyük kitleli web siteleri sıfırdan bir veri tabanı ile yine ayağa kalkabilir. Verileri silmek sadece web sitesine değil web sitesini seven insanlara büyük kötülük. Yedek ve güvenlik çok önemlidir...