Bir kızı sevdiniz.

Bu konuyu okuyanlar

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Değer vermek insanları mallaştıran bir davranış tarzı sen bana güzel bişi söyledin değerin arttı kötü bişi söyledin değerin azaldı ne bu dolar mı sürekli iniyor çıkıyor karşılıksız sevgi yeter herkese herşeye ve öncesinde tabi ki saygı gerisi gelir sonra ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kısacası insanları olduğu gibi ya kabullenin yada kabullenmeyin sevgi göstereceksiniz karşılık beklemeyin saygıyı her zaman gösterin bu kadar detaya gerek yok değer konusu hikaye yani sert çakılan borsa gibi değer yargısı bir insana 100 tane şey yaparsın değerin tavan olur sonra bişey yapma çakılırsın boş iş yani ?
Oldugu gibi Kabul etmeye bisey dememde sevmekte deger vermektir.
Insan deger verirki somutlastirir. Kendimizi kendimizden cikarsak 0 kalmaz. Ayni bunun gibi Hal harekete göre insanin degeride degisir şevket abeyy

M

Murat Burç

SDN Okuru
Hatta deliler gibi aşıksınız ve evlenme aşamasına sıra geldi.
Kız size bu listeyi verirse ne yaparsınız?

5 çift bilezik 30gr
2 metre zincir
5 yüzük alyans tek taş hariç
1 ağır set 1 tane günlük set
10 milyar çeyiz parası
Ev eşyaları sıfır
Gelinin kız kardeşlerine 3 yüzük 22 ayar
Teyzesine 1 burma bilezik 25 gr
Abisine 1 buçuk metre zincir
5 kuruş vermeden kışkışlarım.

Bunların parasına fabrika kurar hem kendin para kazanır hem de millete iş sağlarsın.

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,911

5 çift bilezik 30gr
2 metre zincir
10 milyar çeyiz parası
Ev eşyaları sıfır
Bu ney laaaan? Evlenmem oğlum.

Reaksiyon puanı
2,554
Oldugu gibi Kabul etmeye bisey dememde sevmekte deger vermektir.
Insan deger verirki somutlastirir. Kendimizi kendimizden cikarsak 0 kalmaz. Ayni bunun gibi Hal harekete göre insanin degeride degisir şevket abeyy
Değer satılabilir şeylere biçilen bir kavramdır.Değeri belirlenen şeyin fiyatı olur ödersen satın almış olursun senin olur.Ama insanı satın alamazsın senin olmaz.O yüzden insana değer biçilmez şu kadar değerli veya bu kadar değerli diye.İnsanın yeterlilikleri olur.Ne kadar yeterli acaba ölçüsü budur.İnsan sevgiye muhtaç değildir sevgi temel ihtiyaç değildir sevgisiz de yaşanır sevgi sadece gösterildiğinde ya da görüldüğü zaman güzeldir.Sevmek değer vermek demek değildir sevgi içten gelen karşılıksız bişeydir.Değer ise davranışa göre verilir yani bir fiyatlandırma yapıyorsun davranışlarına göre karşındaki insana değer verdiğin zaman.Fiyatı 0a düşünce senin için bitmiş oluyor o insan.Kısacası her insan değerlidir ama sınırlı sayıda yeterlidir yeterlilik için de yetersiz olduğu konuda kendini geliştirmelidir.Bütün bu cümleler temel mantık kitaptan alıntı ?

Başlık parası çok eskide kaldı. Kızdan kıza da değişiyor. Ortalaması 15 bin liraydı. 50 yıl önceki kurları bilmiyorum ama 3 bin doları geçmez.
Yalnız bu iş eskiden pazardan köle almak gibi değil mi ya gidiyorsun parasını veriyorsun alıyorsun listede tek fark daha çok uğraşıyorsun ?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Değer satılabilir şeylere biçilen bir kavramdır.Değeri belirlenen şeyin fiyatı olur ödersen satın almış olursun senin olur.Ama insanı satın alamazsın senin olmaz.O yüzden insana değer biçilmez şu kadar değerli veya bu kadar değerli diye.İnsanın yeterlilikleri olur.Ne kadar yeterli acaba ölçüsü budur.İnsan sevgiye muhtaç değildir sevgi temel ihtiyaç değildir sevgisiz de yaşanır sevgi sadece gösterildiğinde ya da görüldüğü zaman güzeldir.Sevmek değer vermek demek değildir sevgi içten gelen karşılıksız bişeydir.Değer ise davranışa göre verilir yani bir fiyatlandırma yapıyorsun davranışlarına göre karşındaki insana değer verdiğin zaman.Fiyatı 0a düşünce senin için bitmiş oluyor o insan.Kısacası her insan değerlidir ama sınırlı sayıda yeterlidir yeterlilik için de yetersiz olduğu konuda kendini geliştirmelidir.Bütün bu cümleler temel mantık kitaptan alıntı ?
Deger sadece maddi anlamda olmaz ki.
Belli bir birimi olmasada insanin hislerine göre karsisindakinin degeri vardı.
Seviyor,seviliyor,saygili,kibar, dürüst vs derken o insanın degeri buyuyor. Kapsayan küme gibi düşünebiliriz.

Sadece sevgi saygida degil gunluk davranislari da farkinda olmadan deger katar.
Bu deger biriktikce insan sever, sevilir, sayilir.
Biri artikca hissedilen duygularda artar.

Insan deger verdigini sever. Sevdigini kiskanir. Kiskandigini korur, kollar. Yani hisler somutlasirda.

Tabi insan olmayan kendinden baskasini gozetmeyen insanimsi varliklar suistimal ettiklerinden sevgi, saygı ölür. Deger kaybedilir.

Ben bütün hal hareket davranislari ve hisleri değer olarak goruyorum.

Her sey kitaba bagli olmuyor. Onlari yazanlarda kusurlu varliklar. Kusursuz bir sey yoktur. Kusursuz olsalar kitaba bagli gidebilirdik ?

Mesela seversin ama guvenmez, saygi duymazsin ona gore degeri vardir.
Sevmezsin, guvenirsin,saygi duyarsin ona göre degerlidir.
Sevgiyle deger bir olmuyor.

Insanın icinde birimsiz ama boyutu olan degerler farklidir. Kimin de sevgi en yuksektir kiminde güven veya saygı bu yukaridaki 2 insanida ona göre siralandirirsin

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,088

Yalnız bu iş eskiden pazardan köle almak gibi değil mi ya gidiyorsun parasını veriyorsun alıyorsun listede tek fark daha çok uğraşıyorsun ?
Yanılıyorsun kardeş. Değer senin gözünde fiyatla biçiliyor malesef.

Değer vereceğin insana herşeyi feda edeceğine eminim. Sevmemişsin belkim ondan böyle düşüncelere kapılmışsın.

Reaksiyon puanı
2,554
Kitabı okursanız çok güzel anlatılmış bu konu geniş şekilde fikriniz değişir mutlaka ben 3 kez okudum tekrar okumayı düşünüyorum.İnsanın hayata bakış açısını değiştiriyor ?
Tekrar tekrar söylüyorum insanların değerleri olmaz yeterlilikleri olur.Yoksa çevrendeki insanlar senin için borsadaki hisse senetleri gibi olur örnekler yazalım? hüseyin bu hafta çok soğuk geçen de bana ters yaptı bu hafta değeri düşüşte hesabı ekside kapattı gelecek hafta bir süpriz yapar da gönlümü alırsa yükselişe geçebilir değeri artar o zaman şans vermeye devam yok yine kötü bişi yaparsa sat unut gitsin.Umut bu hafta çok iyi bana hediye aldı değeri yükselişte gerçekten adı gibi umut vaad ediyor bu hafta bir de yemek sözü var çok sevmeye başladım bu umutu umarım o da sonradan saçmalamaz da yükseliş trendine devam eder.Berkaya bak buzdolabı gibi hiç kıpırdama yok adamdan ses seda yok nerden bulduk bunu bilmem ki güzel bir iki laf etse de yükseliş trendine girse bari ama nerdee.Ahmet 3 haftadır yükselişteydi ama bugün onun yüzünden iş kitlediler bana yemek sözünü de tutmadı düşüş trendine girmiş böyle devam ederse sıkıntı.Murata bak adamın düğününde beşi bir yerde taktık adama adam geldi bizim düğüne çeyrek taktı bir de selam veriyoz duymuyor gelmiş bir de bana geçen muhalefet oluyor çok uyuz oldum çakılmış resmen haftaya da böyle olursa sat gitsin hiç uğraşma.Aysel hanımda bipolar hastası galiba bir gün canım cicimler bir gün ağzını topla falan hayırdır ya bu da riskli yatırım ne olacağı belli olmaz bir süre daha izlemekte fayda var.Kadire bak sen dost dedik kardeş dedik gitti sevdiğimiz kıza yazıldı en çokta buna basmıştım ya en kötü de bu çakıldı bunun daha telafisi de olmaz resmen yazık oldu onca sene güven yatırım yap 1 günde çakılsın herşeyi kaybet oldu mu şimdi bu Allah belanı versin kadir !! ??

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,088
Kitabı okursanız çok güzel anlatılmış bu konu geniş şekilde fikriniz değişir mutlaka ben 3 kez okudum tekrar okumayı düşünüyorum.İnsanın hayata bakış açısını değiştiriyor ?
Tekrar tekrar söylüyorum insanların değerleri olmaz yeterlilikleri olur.Yoksa çevrendeki insanlar senin için borsadaki hisse senetleri gibi olur örnekler yazalım? hüseyin bu hafta çok soğuk geçen de bana ters yaptı bu hafta değeri düşüşte hesabı ekside kapattı gelecek hafta bir süpriz yapar da gönlümü alırsa yükselişe geçebilir değeri artar o zaman şans vermeye devam yok yine kötü bişi yaparsa sat unut gitsin.Umut bu hafta çok iyi bana hediye aldı değeri yükselişte gerçekten adı gibi umut vaad ediyor bu hafta bir de yemek sözü var çok sevmeye başladım bu umutu umarım o da sonradan saçmalamaz da yükseliş trendine devam eder.Berkaya bak buzdolabı gibi hiç kıpırdama yok adamdan ses seda yok nerden bulduk bunu bilmem ki güzel bir iki laf etse de yükseliş trendine girse bari ama nerdee.Ahmet 3 haftadır yükselişteydi ama bugün onun yüzünden iş kitlediler bana yemek sözünü de tutmadı düşüş trendine girmiş böyle devam ederse sıkıntı.Murata bak adamın düğününde beşi bir yerde taktık adama adam geldi bizim düğüne çeyrek taktı bir de selam veriyoz duymuyor gelmiş bir de bana geçen muhalefet oluyor çok uyuz oldum çakılmış resmen haftaya da böyle olursa sat gitsin hiç uğraşma.Aysel hanımda bipolar hastası galiba bir gün canım cicimler bir gün ağzını topla falan hayırdır ya bu da riskli yatırım ne olacağı belli olmaz bir süre daha izlemekte fayda var.Kadire bak sen dost dedik kardeş dedik gitti sevdiğimiz kıza yazıldı en çokta buna basmıştım ya en kötü de bu çakıldı bunun daha telafisi de olmaz resmen yazık oldu onca sene güven yatırım yap 1 günde çakılsın herşeyi kaybet oldu mu şimdi bu Allah belanı versin kadir !! ??
Abi sen şu borsa kitaplarını az oku. Hayatın zevkine varamazsın. Her anladığın şeye borsa değeri biçiyorsun valla.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Aslinda birnevi ayni seyler. Sadece para veya birim gibi somuta dökme seklimiz farkli. Size uymayan enerjinizi asagi ceken insanlardan uzak durmak gerek. Enerjinizi tazeleyen, mutlu edenle daha zaman gecirilmeli.
Bunuda butun yonleriyle anlamanin tek yolu degerine bakarak kiyaslamak olur.

Reaksiyon puanı
2,554
Aslinda birnevi ayni seyler. Sadece para veya birim gibi somuta dökme seklimiz farkli. Size uymayan enerjinizi asagi ceken insanlardan uzak durmak gerek. Enerjinizi tazeleyen, mutlu edenle daha zaman gecirilmeli.
Bunuda butun yonleriyle anlamanin tek yolu degerine bakarak kiyaslamak olur.
Benim yaklaşım tarzım farklı işte.Kişinin yaşadığı şeyler onu olumsuz olarak etkileyebilir bunun sonucunda bir süre negatif olabilir karamsar olabilir bu kendisini ilgilendirir böyle insanlardan uzak durulmaz kendi enerjin düşecek diye çünkü o onun problemi zamanla aşacaktır.Bir insanın enerjisinin yüksek olması da aynı şekilde kendisini çekici yapmaz yüksekse ona yüksek benle alakası yok.Benim yaklaşım tarzım bu insandan ne öğrenebilirim bana ne katabilir mantığıdır.Onun değer anlayışı bakış açısı farklı olabilir bu beni ilgilendirmez adam aşırı sağcı olabilir aşırı solcu olabilir ama mesela aynı zamanda başka bir konuda çok bilgili olabilir.Adam dürüst de olabilir itin kopuğun önde gideni de ama varsa bildiği bişeyler öğrendiği uzman olduğu alan onu anlamaya çalışırım.Örneği özellikle anlaşılması açısından detaylı yazdım o şekilde anlayışa kesinlikle karşıyım düz olacaksın ayrıntı yok detay yok değer verme yok değere göre kıyas yok çok basit bu kişiden ne öğrenebilirim bana ne katabilir bütün mesele bu.Hiçbişi katmıyorsa o zaman kendi haline bırak.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Benim yaklaşım tarzım farklı işte.Kişinin yaşadığı şeyler onu olumsuz olarak etkileyebilir bunun sonucunda bir süre negatif olabilir karamsar olabilir bu kendisini ilgilendirir böyle insanlardan uzak durulmaz kendi enerjin düşecek diye çünkü o onun problemi zamanla aşacaktır.Bir insanın enerjisinin yüksek olması da aynı şekilde kendisini çekici yapmaz yüksekse ona yüksek benle alakası yok.Benim yaklaşım tarzım bu insandan ne öğrenebilirim bana ne katabilir mantığıdır.Onun değer anlayışı bakış açısı farklı olabilir bu beni ilgilendirmez adam aşırı sağcı olabilir aşırı solcu olabilir ama mesela aynı zamanda başka bir konuda çok bilgili olabilir.Adam dürüst de olabilir itin kopuğun önde gideni de ama varsa bildiği bişeyler öğrendiği uzman olduğu alan onu anlamaya çalışırım.Örneği özellikle anlaşılması açısından detaylı yazdım o şekilde anlayışa kesinlikle karşıyım düz olacaksın ayrıntı yok detay yok değer verme yok değere göre kıyas yok çok basit bu kişiden ne öğrenebilirim bana ne katabilir bütün mesele bu.Hiçbişi katmıyorsa o zaman kendi haline bırak.
Sürekli insanlara öyle yaklaşmak bir süre sonra psikolojik sorunlara yol açacaktır diye düşünüyorum dikkat et kendine şevket abi ?
Enerji dediğim karşımdakinin değil kendi enerjim anlamında. Yani gündelik aktivite enerjisinden ziyade genel anlamda aradığın duyguları, hareketleri bulabildiğin kimseler diyelim.
Şöyle bahsediyim. Karşımda benimle çok farklı görüşte ve kendi görüşünü sürekli empoze etmeye çalışan biri var diyelim. Hani bu az önce bahsettiğin sağcı solcu olsun. O kendi tarafına ben kendi tarafıma bakarsak benlik problem olmaz. Ancak sürekli absürd sataşmalar olduğunda genel enerjimi aşağı çekecek. Bu eylemlere devam eden biriyle muhatap bile olmam.
Veya farklı bir örnek olsun. Sürekli somurtan bir arkadaşım olamaz. Motivasyonumu bozar diye muhatap olmam yine.
Tabi bu kurallar benim kendim için koyduğum kurallar. Herkesin farklı kuralları olacaktır.
Senin dediğin çıkar ve mantık ilişkilerimi sadece belli kısımlarda yaparım. Mesela patronum günaydın bitanem diyip öpmesine gerek yoktur. Şartlarım düzgün olsun yeter ?

Reaksiyon puanı
3,027
Bunları karşılayabilecek maaş alsam seninle mi evlenirim? Scarlett Johansson bile takı istemiyor arkadaş. Eğer ilerde kızınız olursa prenses gibi yetiştirmeyin, aynı şekilde erkek çocuğunu da her şeyi yapabilir gibi eğitmeyin. Yoksa sırf gösterişi sevdiğine tercih edebilecekler çıkıyor ortaya.

Çok zoruma gitti bu liste :D

Reaksiyon puanı
2,554
Sürekli insanlara öyle yaklaşmak bir süre sonra psikolojik sorunlara yol açacaktır diye düşünüyorum dikkat et kendine şevket abi ?
Enerji dediğim karşımdakinin değil kendi enerjim anlamında. Yani gündelik aktivite enerjisinden ziyade genel anlamda aradığın duyguları, hareketleri bulabildiğin kimseler diyelim.
Şöyle bahsediyim. Karşımda benimle çok farklı görüşte ve kendi görüşünü sürekli empoze etmeye çalışan biri var diyelim. Hani bu az önce bahsettiğin sağcı solcu olsun. O kendi tarafına ben kendi tarafıma bakarsak benlik problem olmaz. Ancak sürekli absürd sataşmalar olduğunda genel enerjimi aşağı çekecek. Bu eylemlere devam eden biriyle muhatap bile olmam.
Veya farklı bir örnek olsun. Sürekli somurtan bir arkadaşım olamaz. Motivasyonumu bozar diye muhatap olmam yine.
Tabi bu kurallar benim kendim için koyduğum kurallar. Herkesin farklı kuralları olacaktır.
Senin dediğin çıkar ve mantık ilişkilerimi sadece belli kısımlarda yaparım. Mesela patronum günaydın bitanem diyip öpmesine gerek yoktur. Şartlarım düzgün olsun yeter ?
Yok bea sıkıntı olmuyor aksine daha rahat oluyorsun.Konuyu sevmediysen değiş somutuyorsa banane bu onun problemi küfür ediyorsa kendi kalitesizliği.Kısacası başkası ne yapmış çok önemsemiyorum kafa rahat.Bugün yanımda kavga çıkmış ben hiç oralı değilim işi yapmaya devam.Övüyorlar öyle gömüyorlar öyle aynı şekilde devam.Konuşuyorsun konuşmuyor mu konuşmasın bişi yaptın karşılık alamadın mı alma sorun yok.Eskiden bu detaylarda çok yorardım kendimi şimdi rahat bıraktım kendimi daha rahatım.Çok önemli bir örnek vereyim sevgiline sevgililer gününde hediye almak istemedi canın diyelim o zaman alma kardeşim sırf onu değerli hissettirmek için almak çok yanlış e almasan gidecek küsecek gitsin küssün umrumuzda mı madde ile yada 1 günle mutlu olacak olan insan olmasın daha iyi.Kimse için ekstra bişi yapmaya gerek yok istersen yaparsın istemezsen gerek yok benim de kimseden böyle bir beklentim yok kötülüğü dokunmasın saygısı olsun bu yeterli bence ?
Değer yargısı ve buna kafa yormak tıpkı borsa takibi gibi insanı daha çok strese sokar.İnsanların çok saçma dertleri var ya nedir ben arıyorum hep o hiç aramıyor yada her gün ilk günaydın yazan benim falan demek ki o bana benim ona değer verdiğim kadar değer vermiyor ya bi gidin abim ya yazmasın çokta fifi yani sevmiyorsa bir şekilde bitecektir zaten neye kasıon kendini ki ?

Arrites

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Aklına fikir sokmak istemem ilişkin bozulsun da istemem ama bana sorarsan ben bırakırdım evlilik sade olmalı

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993

5 çift bilezik 30gr
2 metre zincir
10 milyar çeyiz parası
Ev eşyaları sıfır
Satın alırım.

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059

5 çift bilezik 30gr
2 metre zincir
10 milyar çeyiz parası
Ev eşyaları sıfır
Tüm sülaleye Porsche dağıtalım daha iyi o nasıl bir liste arkadaş ?

Reaksiyon puanı
37

5 çift bilezik 30gr
2 metre zincir
10 milyar çeyiz parası
Ev eşyaları sıfır
silah dayatırım benimle evlen yada öl

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,088
Yeni üyelerin fikrini alalım. Hortlarmak gibi amacım yok, yeniden aynı tipli konu açmak hoş olmaz.