Bir insan neden Macbook almalı veya neden almamalı?

Bu konuyu okuyanlar

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Merhabalar,

Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum bir süredir ve ilk olarak ne alıp ne almayacağıma karar vermek istiyorum.

Bütçemi aslında en fazla 3000 liraya çıkarabilirim ama Macbook iyidir derseniz 4000 tl de düşünebilirim.

Sizce Macbook almak için geçerli sebepler neler, almamak için geçerli sebepler neler?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Donanım çöpü olması almamak için başta bir sebep. Baba Macbook Prolarin bazıları ile bile oyuna 70-80 başlanıp oyun sonu 20 FPS'e düştüğünü duymuştum bir videoda. Macbook iyidir 4000e çıkarım diyeceğine adam gibi Windows PC bulursun 4000e

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Farklılık, merak

Abi 4000 liraya daha iyi bilgisayar alma imkanı var. Merak için o kadar verilir mi? :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Donanım çöpü olması almamak için başta bir sebep. Baba Macbook Prolarin bazıları ile bile oyuna 70-80 başlanıp oyun sonu 20 FPS'e düştüğünü duymuştum bir videoda. Macbook iyidir 4000e çıkarım diyeceğine adam gibi Windows PC bulursun 4000e

Oyunu geç, elde PS4 var ve ben onunla bile oynamıyorum.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Adamlar merakdan dağları tepeleri aşıp araştırmadıkları şey kalmıyor 4000 tl mi vermiyecem sırf misal japanyayı merak ediyorum 10 kağıt çıkar benden merak dan yani rahatca belki daha fazla

M

Murat Burç

SDN Okuru
Abi 4000 liraya daha iyi bilgisayar alma imkanı var. Merak için o kadar verilir mi? :)

Oyunu geç, elde PS4 var ve ben onunla bile oynamıyorum.
O fiyata apple'ın kaliteli ekranlı Macbooklarindan bile bulamazsın belki de

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458
Mantıksız en iyisi kendine bir oyun bilgisayarı al

nextman

Müdavim
Reaksiyon puanı
567
ben üç sistemi bir arada kullanan bir insan olarak her kişi kendi isteklerine göre tercih etmeli diyorum.Grafik ve tasarım işi ile gününü geçiren en aolursa olsun MacOS almalı, internet oyun ağırlıklı sistemde gezinen kullanıcı kesinlikle masaüstü windows ya da üst segment laptop, yazılım ve özellikle mobil uygulama geliştirenler de Linux sistem tercih etmeli.

Evet burda en sıkıntılı sistem fiyatıyla MacOS sistem yer alıyor yatırım maliyeti kişinin kazancı ile orantılı.Ben mesela bir proje kapsamında ne lazım dediklerinde ilk söylediğim şey 15 inç bir macbook yeter demiştim ( özledim be makinemi :((( )

Tabi yukarıdaki görüşlerim 25 yıllık kendi birikimim olup tartışmaya açık değildir yaşlılara saygı gösterin :D

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Mantıksız en iyisi kendine bir oyun bilgisayarı al

Abi şaka mı yapıyosun, elimde PS4 var ve oynamıyorum. Neden oyun bilgisayarı alayım? :D

ben üç sistemi bir arada kullanan bir insan olarak her kişi kendi isteklerine göre tercih etmeli diyorum.Grafik ve tasarım işi ile gününü geçiren en aolursa olsun MacOS almalı, internet oyun ağırlıklı sistemde gezinen kullanıcı kesinlikle masaüstü windows ya da üst segment laptop, yazılım ve özellikle mobil uygulama geliştirenler de Linux sistem tercih etmeli.

Evet burda en sıkıntılı sistem fiyatıyla MacOS sistem yer alıyor yatırım maliyeti kişinin kazancı ile orantılı.Ben mesela bir proje kapsamında ne lazım dediklerinde ilk söylediğim şey 15 inç bir macbook yeter demiştim ( özledim be makinemi :((( )

Tabi yukarıdaki görüşlerim 25 yıllık kendi birikimim olup tartışmaya açık değildir yaşlılara saygı gösterin :D

Hocam çok güzel demişsiniz. Peki oyun oynamıyor ve İnternet üzerinden kazanıyorsa? Ben grafiker değilim, Webmaster'im. Ancak Windows'un stabil olmamasından çok sıkıldım. Ve açıkçası gece nasıl kapattıysam, sabah o şekilde açılacak bir bilgisayar istiyorum.

Linux bana değil, sizce Mac alınmalı mı?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Hocam bence o fiyat bandında Mac almak çok mantıklı gelmiyor bana.Eğer gerçekten işe yarar bir Mac alınacaksa en azından 5000TL gözden çıkarılmalı gibi bu dolar kurunda.Onun yerine bu bilgisayarı öneririm.İndirim ile daha düşük fiyata inecektir.Windows ama sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacağını düşünüyorum.Taşıması çok kolay ayrıca çerçeveleri yok denecek kadar az bu sayede 11 inç kasaya 13.3 ekran sığdırabilmişler.
Dell XPS13 9360 Intel Core i5 7200U 8GB 256GB SSD Windows 10 Fiyatı

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629

nextman

Müdavim
Reaksiyon puanı
567
Abi şaka mı yapıyosun, elimde PS4 var ve oynamıyorum. Neden oyun bilgisayarı alayım? :D

Hocam çok güzel demişsiniz. Peki oyun oynamıyor ve İnternet üzerinden kazanıyorsa? Ben grafiker değilim, Webmaster'im. Ancak Windows'un stabil olmamasından çok sıkıldım. Ve açıkçası gece nasıl kapattıysam, sabah o şekilde açılacak bir bilgisayar istiyorum.

Bir webmaster kullanıcısı arada iki oyun atarım derse windows yok is güç var ne oyunu derse kesinlikle MacOS almalı kullanılan tüm programlar ki bende kullandım hepsi MacOS da var ve daha stabil SDK lar ve php editörler bana göre mac de daha stabil çalışıyor yine de so karar senin .Sonuçta tasarımcılık var işin içinde.

Yavaşlamayan Windows yoktur Kullanılmayan MacOS vardır :D

M

Murat Burç

SDN Okuru
3 ayda bir formatlarınm yine de o rezil donanıma para vermem. Yukarıda bir XPS önerisi vardı.
XPS>Macbook
yazılım ve özellikle mobil uygulama geliştirenl
Linuxun bu konudaki avantajı nedir?
@by efsane laptopu ev dışında ne kadar çok taşımaya ihtiyaç duyacaksin? Illa önce falan diyorsan Asus zenbook serisi var Dell XPS serisi var.

nextman

Müdavim
Reaksiyon puanı
567
3 ayda bir formatlarınm yine de o rezil donanıma para vermem. Yukarıda bir XPS önerisi vardı.
XPS>Macbook

Linuxun bu konudaki avantajı nedir?
Tüm SDK tek bir pakette bulma şansı ayrıca kod bilen insan için farkeden bisey olmaz temel Ms-Dos ve çekirdek yapısı konusunda özgür bir sistemden daha iyi ne olabilir ki:)

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458

Piyasadaki laptopların en güçlüleri genelde oyun bilgisayarlarıdır o anlamda söyledim ister oyun oyna ister kurgu programı kullan.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Paran çok, havan yoksa, alırsın bir Mecbuk, kelini kapatırsın.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Bir webmaster kullanıcısı arada iki oyun atarım derse windows yok is güç var ne oyunu derse kesinlikle MacOS almalı kullanılan tüm programlar ki bende kullandım hepsi MacOS da var ve daha stabil SDK lar ve php editörler bana göre mac de daha stabil çalışıyor yine de so karar senin .Sonuçta tasarımcılık var işin içinde.

Yavaşlamayan Windows yoktur Kullanılmayan MacOS vardır :D

Hocam saygılar sunarım, sonunda dilimi anlayan birini buldum. İşin aslı ben Photoshop başında saatler öldürmüyorum ama ben işin ön yüzündeyim. Yeri geliyor 45 sekme açıyorum, yeri geliyor 3 farklı tarayıcıyı aynı anda kullanıyorum. Photoshop'u veya diğer tasarım programlarını yüksek ihtimalle oyundan daha az kullanırım.

@Murat Burç ben aklımdan format, çökme ve dosya kaybetme ihtimallerini çıkarmak istiyorum abi. İşin aslı, taşınabilirliği de umrumda değil.

nextman

Müdavim
Reaksiyon puanı
567
Hocam saygılar sunarım, sonunda dilimi anlayan birini buldum. İşin aslı ben Photoshop başında saatler öldürmüyorum ama ben işin ön yüzündeyim. Yeri geliyor 45 sekme açıyorum, yeri geliyor 3 farklı tarayıcıyı aynı anda kullanıyorum. Photoshop'u veya diğer tasarım programlarını yüksek ihtimalle oyundan daha az kullanırım.

@Murat Burç ben aklımdan format, çökme ve dosya kaybetme ihtimallerini çıkarmak istiyorum abi. İşin aslı, taşınabilirliği de umrumda değil.
Rica ederim kardeşim elimizden geldiğince fikirlerimizi paylaşmaktır güzel olan.Ben de arayistayim uygun bir mac düşerse alacağım arttext ve finalcut için

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Yorumlardan birkaçını okudum. Bazı arkadaş Macbook donanım yönü berbat demiş kendilerine göre doğrudur. 2013 yılında aldığım Macbook Air'la yazıyorum. İlk aldığım gün gibi değil tabiki ama, o zaman Macbook'umun 3-4 katı güçlü donanımlı notebook alan arkadaşlarım vardı. Çok eleştiri aldım hatta çok düşük donanıma sahip olduğu için espriyle karışık dalga konusuda olduk. Şimdi aşırı bir yavaşlama olmaksızın şarj hariç, çatır çatır macbook'um çalışırken, arkadaşlarımın bazıları yeni ve çok güçlü!!!??? donanımlı notebooklarıyla yollarına devam ediyor. Kötü donanım vs. diye aşağılamak yerine, son seviye üst donanımlar zamanla neden işlevselliğini kaybediyor da, zamanında bile çöp donanımlı diye kabul ettiğimiz macbook'lar seneler sonra bile hala güçlü bir işlevsellik sağlıyor diye neden sormuyorsunuz. Güçlü bir donanım yok, aşırı pahalı kabul ediyorum hatta tüm notebookların donanımları kat kat daha iyi ama işte zamanla hesap makinesi işlevi görüyorlar.

Geçen gün iş yerimde windows 7'li pc bozuldu, sağ olsun hemen Bilgisayar Mühendisi arkadaşlar geldi, inceledi , inceledi, evirdi çevirdi, muhakkak format atılacak dediler, dedim içindeki bilgiler çok önemli onları kurtarın sonra formatlayın, Bilgi işlem sorumlusu mühendis çok bilmiş abimiz güldü abicim geçmiş olsun ama bitti olay bilgiler gitti dedi. Linux'u cd'den başlatın, açılınca bilgileri USB'ye kopyalayın öyle formatlayın dedim. 2 tane Bilgisayar Mühendisi ve bir stajyer mühendis, çok bilgili ve bilmiş tavırla benimle alaylı şekilde konuştu.Biraz bekleyin dedim, 1 saat içersinde eve gittim, ubuntu Cd 'mi aldım, önemli kurum bilgilerini usb'ye kopyaladım, ve çok bilgili, görmüş geçirmiş bilgisayar mühendisi arkadaşlar bön bön bakarak ve hiç konuşmadan beni izlediler ve kasayı formata götürdüler. Demem o ki ne kadar bilgili olursanız olun, ne kadar görmüş geçirmiş olursanız olun bir çocuktan dahi öğreneceğiniz şeyler hala vardır. Sadece teoriye bakarak, pratik yapmadan, kullanıcı kılavuzuna göre yorumda bulunulmamalı.

Soru soran arkadaş, eğer oyun oynamayacaksa gönül rahatlığıyla yapacağı işe göre Macbook ya da iMac alabilir.

Yazıcızade

Asistan
Reaksiyon puanı
82
Stabil bir bilgisayar istiyorsan, SSD mevcut bir dizüstü alacaksın. Macbook'un elmasına o kadar para vermek mantıksız bir seçimdir. Özellikle oyun oynayıcısı değilseniz, o fiyatlarda işlemcisi yüksek sessiz mi sessiz bir dizüstü bilgisayar alabilirsiniz.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Yorumlardan birkaçını okudum. Bazı arkadaş Macbook donanım yönü berbat demiş kendilerine göre doğrudur. 2013 yılında aldığım Macbook Air'la yazıyorum. İlk aldığım gün gibi değil tabiki ama, o zaman Macbook'umun 3-4 katı güçlü donanımlı notebook alan arkadaşlarım vardı. Çok eleştiri aldım hatta çok düşük donanıma sahip olduğu için espriyle karışık dalga konusuda olduk. Şimdi aşırı bir yavaşlama olmaksızın şarj hariç, çatır çatır macbook'um çalışırken, arkadaşlarımın bazıları yeni ve çok güçlü!!!??? donanımlı notebooklarıyla yollarına devam ediyor. Kötü donanım vs. diye aşağılamak yerine, son seviye üst donanımlar zamanla neden işlevselliğini kaybediyor da, zamanında bile çöp donanımlı diye kabul ettiğimiz macbook'lar seneler sonra bile hala güçlü bir işlevsellik sağlıyor diye neden sormuyorsunuz. Güçlü bir donanım yok, aşırı pahalı kabul ediyorum hatta tüm notebookların donanımları kat kat daha iyi ama işte zamanla hesap makinesi işlevi görüyorlar.

Geçen gün iş yerimde windows 7'li pc bozuldu, sağ olsun hemen Bilgisayar Mühendisi arkadaşlar geldi, inceledi , inceledi, evirdi çevirdi, muhakkak format atılacak dediler, dedim içindeki bilgiler çok önemli onları kurtarın sonra formatlayın, Bilgi işlem sorumlusu mühendis çok bilmiş abimiz güldü abicim geçmiş olsun ama bitti olay bilgiler gitti dedi. Linux'u cd'den başlatın, açılınca bilgileri USB'ye kopyalayın öyle formatlayın dedim. 2 tane Bilgisayar Mühendisi ve bir stajyer mühendis, çok bilgili ve bilmiş tavırla benimle alaylı şekilde konuştu.Biraz bekleyin dedim, 1 saat içersinde eve gittim, ubuntu Cd 'mi aldım, önemli kurum bilgilerini usb'ye kopyaladım, ve çok bilgili, görmüş geçirmiş bilgisayar mühendisi arkadaşlar bön bön bakarak ve hiç konuşmadan beni izlediler ve kasayı formata götürdüler. Demem o ki ne kadar bilgili olursanız olun, ne kadar görmüş geçirmiş olursanız olun bir çocuktan dahi öğreneceğiniz şeyler hala vardır. Sadece teoriye bakarak, pratik yapmadan, kullanıcı kılavuzuna göre yorumda bulunulmamalı.

Soru soran arkadaş, eğer oyun oynamayacaksa gönül rahatlığıyla yapacağı işe göre Macbook ya da iMac alabilir.

Teşekkürler, araştırmaya devam edeceğim. :)

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Yaklaşık iki yıl kadar önce bir dostumla 3-4 bin₺ lik,içinde ofis programları kullanacağı laptop almaya gittik. Bugüne kadar hep windows kullanmıştı. Baktığımız 256gb ssdli bilumum özellikli Lenovo laptop yerine macbook air 13" almasını önerdim. Cihazı aldığı günden bu yana ne virüs telaşı ne de başka bir sıkıntı yaşamadığını özellikle "batarya süresinin" 8-10 saat kadar olduğunu söylüyor. Açıkçası apple cihazlar gerek donanım olarak gerekse işletim sistemi açısından insanlara güven veriyor. Windows ortamına sahip PC ler de rastgele kullanılan usb bellekler ve internet yoluyla bulaşabilecek dosyaları şifreleyen, fidye isteyen virüslere karşı mac en güvenli ortamı sunuyor. Pc ye göre düşük özellikler pahalıya satılıyor fakat dezavantajları olsa da 2.el avantajı bence büyük bir artısı. Elbette iyi bir konfigürasyonla pc alınıp linux çözümler de var ama herkese hitap etmiyor.

M

Murat Burç

SDN Okuru
5 senelik(yani buna yakın bir şeydi islemciyi ne zaman aldım hatırlamıyorum ama eski ) masaustu bilgisauar athlon X3 450'de ve 4GB DDR3 RAM üzerinde Windows 7 mis gibi çalışıyor. Ha 30 sekmeden sonra Chromeda yamuluyor ilginç bir şekilde eskiden yamulmazdı. Neyse konuya dönersek bu bilgisayar gayet iyi çalısıyor üstteki yorum ithafen söylüyorum bunları.
Şimdi 16 GB RAM'li bir laptop var. 3-4 aylık. Firefox Quantuma geçtim forumu açtığımda 30 tane bildirim oluyor hepsini topluca açıyorum 30 tane de başka işlerim için sekme oluyor. Win10 takir takir çalışıyor. Bir kaç aptal microsoftun hatası dışında sorunsuz. (Not: Win10 çöptür sen çok yaşa Windows 7)
Pil demişler. Tarayıcı bazlı çalışmada İ7 7700HQ ile bile en az 6 saat ekran açık süresi veriyor kaldı ki 8 saati de görmüşmüşlügüm onu geçtim daha fazlasına zorladığım var. Bakin 7700HQ'ya sahip bir oyuncu laptopundan bahsediyorum.
Evet iddiamı tekrarlıyorum. Kıytırık donanıma sahip Macbooklar.
3 ayda bir format atarım yine de macbook almam.
4000e alınacak bir Macbookdan hiç bir hayır gelmez.
Donanım kötünün kötüsü (Allah aşkına stabilite sözleri ile gelmeyin) 4000e alacağın macbook o muhteşem yazılım Final Cut'da bile ağlar. (Kalk video düzenle demiyorum örnek veriyorum)
Ekranlar desem Apple'ın öve öve bitiremediği retina ekran var mı benim bildiğim o fiyata yok.
Tarayıcı odaklı çalışma için zaten o fiyatlar fazla. Linux (istege bagli)kur 8GB RAM'li cihazın olsun Firefox Quantum kafi kaldı ki 4000e 16 GB RAM'li düzgün işlemcili cihaz bulursun.
Macbooklarin Prolarinın fahiş fiyatlarına rağmen konumunu tartisiriz(Ki 6000e çıkıldığı vakit Premium ve mobilitesi1 yüksek bilgisayar denildiğinde Dell XPS serisi MBP'leri bence tokatlar) ama bana göre 4000e Apple'dan bilgisayar alınmaz. 5500e çıkıp mobiliteden fedakarlik eder 4K iMac alırım daha iyi