Bir hikaye

Bu konuyu okuyanlar

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Libya direnişinin muhteşem siması Şeyh Ömer el Muhtar tutuklandıktan sonra yargıç sorar İtalyanlara niçin direndin az bir kuvvetle bizi Trablusgarp tan atabileceğini ümit ediyor muydun? Cevap Hayır Ben imanım için dövüştüm, bu bana yetiyordu. Zafer Allah’ın takdiridir.”

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Serçe Hz. İbrahim’i yakmaya hazırlanan ateşi söndürmek üzere gagasında su taşıyor… Onu görenler: “Dağ gibi ateşi bu iki damla su ile mi söndüreceksin?” demişler küçümseyerek. Serçe: “Ateşi söndüremesem de tarafımı belli ederim.” demiş.

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Bir Hint masalı, Fil ile Serçe… bir serçe, yuvasını bir ağaç dalına yapar Bir gün, azgın fil o ağaca gelip serçenin yuvasını ve yavrularını ezer Zavallı anne serçe ise koskoca file bir şey yapamaz o gün Filden öç için
ağaçkakandan yardım ister ağaçkakan sivrisinekten yardım istemiş. Hep birlikte plan kurarlar koca fili kuyuya düşürüp canını alırlar ve serçenin öcü alınır

şu hisseleri çıkarabiliriz:
Düşman, başa çıkamayayacak denli büyük olsada, zulme uğrayanlar birleşebilirse öçlerini alabilir Bir filin gücüne göre ağaçkakan ve serçenin gücü hiçdir. gülünç düşmeye hükümlüdür. Ama mazlum ve mağdurların gücü, teşkilatlı biçimde olarak kullanıldığında, onların gücünü kat kat aşan düşmanın gücüyle başa çıkabilir.

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Hacca niyetlenen karınca yola çıkmış. Ona rastlayanlar karıncanın niyetini öğrenince: “Sen bu yürüyüşle Kâbe’ye zor ulaşırsın.” demişler. Karınca: “Ulaşamazsam da yolunda ölürüm.” cevabını vermiş.

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Adamın biri, hapiste karıncaya rastlar Onu besleyip marifetler öğretir. yıllar sonra, karınca sıçrayıp amuda kalkar ve Tahliyeden sonra iki gardaş lokantaya gider adam karıncayı masaya koyar kahraman karınca masa üstünde amuda kalkıp yürür garson ise Afedersiniz efendim diyerek karıncayı bir anda ezer
Bir karıncanın hayatının bir anlamı var mıdır ki, ölümüne anlam yüklensin? Öyle mi? Acaba bir karıncanın hayatının anlamı yok mudur?

Bir karıncayı ezmekten daha kolay ne var! Ama bir tek karıncanın işlevini, acaba kaç tonluk gemilerle, uçaklarla yerine getirebilirsin buna nasıl bedel biçeceğiz? marifetli bir karınca yetiştirecek kaç kişi çıkar? O marifetli karıncayla onu ezen teraziye konsa hangisi ağır basar? Marifet sahipleri ile marifetleri tınmayanlar, heyhat, aynı dünyada yaşıyor!

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Ertuğrul gazinin söğüde gelişinden rahatsız olan Gayri müslimler
suları zehirlerler Ertuğrul gazi rüyada mescidin yanındaKi ağaçların filizlendiğini görür Ve alanı kazarak su kuyusu bulur kimse zehirlenmesin diye ilk başta 3 gün boyunca kendisi ve atı içer güvenilirliğini anlayınca halka ve gayri müslimlere ikram eder bu Osmanlı adaletinin en güzel örneğidir bu su kuyusu söğütte ertuğrul gazi mescidinin içindedir ve ilk osmanlı mescididir içindeki kuyudan dolayı kuyulu mescid olarak anılır

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Resulullah (S.a.v) buyurdular ki

Beni İsrail'de birbirine zıd iki kişi vardı: Biri günahkardı, diğeri de ibadette idi Abid olan diğerine günah işlerken rastlar "Vazgeç
Vallahi Allah seni mağfiret etmez cennetine koymaz derdi
günahkar olan ise Beni Allah'la başbaşa bırak. Sen müfettiş misin?" diye cevap verirdi

Allah ikisinin de ruhlarını alınca Rabülaleminin huzurunda bir araya geldiler. Allah Teala ibadette gayret edene: "Sen benim elimdekine kadir misin?" dedi. Günahkara da dönerek: "Git, rahmetimle cennete gir!" buyurdu. Diğeri için de: "Bunu ateşe götürün!" emretti."

Ebu Davud, Edeb 51, (4901).

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Resulullah (S.a.v) buyurdular ki

Bir adam günahkar nefsine zulmetmekte idi. Ölüm gelince oğullarına cesedimi yakın külümü ezin eğer Rabbim beni yakalarsa kimseye vermediği azabı verir dedi

Adam Ölünce, Allah arz'a emrederek ondan ne varsa toplayıverdi Rabb Teala sordu.Sen bu vasiyeti niye yaptın?" Adam Senden korktuğum için ey Rabbim!" cevabını verdi Allah Teala bu cevap üzerine affetti."

Buhari, Tevhid 35, Enbiya 50; Müslim, Tevbe 25, (2756); Muvatta, Cenaiz 51, (1, 240); Nesai, Cenaiz 117, (4, 113).