Bir günlüğüne "Milli Eğitim Bakanı" olsanız neler yaparsınız?

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Rica ediyorum burada sadece nasıl bir eğitim isterdiniz, neler değişmeli, hayalleriniz gibi konulardan konuşalım. Güzel fikirler çıkabilir aramızdan.

"Lütfen konuya siyaset karıştırmayalım. Saygılı olalım herkese karşı."

yusuf erdoğdu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Her üniversitelye laptop ve her liseliye cep telefonu dağıtırdım aynı zamanda ihaleye çıktığım firmaların Türkiyede yatırım yapmaları şarrtını koyardım. Yalnız laptop ve cep telefonları ne çok pahalı ne de çok dandik olmamalı.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Her üniversitelye laptop ve her liseliye cep telefonu dağıtırdım aynı zamanda ihaleye çıktığım firmaların Türkiyede yatırım yapmaları şarrtını koyardım. Yalnız laptop ve cep telefonları ne çok pahalı ne de çok dandik olmamalı.
Sadece telefon, bilgisayar mı eğitim için çözümünüz? :D daha realist cevaplar bekliyorum. :)

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
Bir öğrenci hangi mesleği istiyorsa onun derslerini almasını ve sınavda sadece o derslerden sorumlu olmasını isterdim yani günümüz gibi değil mesela mühendislik için fizik kimya matematik önemli ama araya biyoloji de giriyor sayısal sonuçta o da puanı etkiliyor. Benim demek istediğim mesela Bi kişi sağlık alanı istiyorsa lise de sadece biyoloji ve kimya görsün gerektiği zamanlar da fizik. Ve sınavda sadece o derslerden sorumlu olsun. Bu sistem sayesinde hem sorumlu olduğumuz ders sayısı azalacak hem de istediğimiz hedefe ulaşmak bir nebze kolaylaşacak ve ayrıca o hedefe doğru bilgi isteğimiz artacak.

yusuf erdoğdu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bir öğrenci hangi mesleği istiyorsa onun derslerini almasını ve sınavda sadece o derslerden sorumlu olmasını isterdim yani günümüz gibi değil mesela mühendislik için fizik kimya matematik önemli ama araya biyoloji de giriyor sayısal sonuçta o da puanı etkiliyor. Benim demek istediğim mesela Bi kişi sağlık alanı istiyorsa lise de sadece biyoloji ve kimya görsün gerektiği zamanlar da fizik. Ve sınavda sadece o derslerden sorumlu olsun. Bu sistem sayesinde hem sorumlu olduğumuz ders sayısı azalacak hem de istediğimiz hedefe ulaşmak bir nebze kolaylaşacak ve ayrıca o hedefe doğru bilgi isteğimiz artacak.
sanırım böyle bir sistem üzerinde çalışıyolar.

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Çocuklara hayal kurmayı, kendilerine hedef belirlemeyi, hedefi başaramadığında yılmamayı ayağa kalkıp devam etmeyi, hedefe ulasildiginda daha büyük hedefler koymayı öğretmemiz lazım. Doyumsuz, elindekilerle yetinmemeyi öğretmemiz lazım. Her zaman daha da ileriye gitmeyi öğretmemiz lazım. Çocukları hirslandirmamiz lazım ki başarıya ulasalim. Çocuklarımız başarıya ulaştığında ülkemizde başarıya ulaşacaktır.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Sınav sistemini kökten kaldırırdım. Çocuğun beynini ömrü boyunca kullanma gereği duymayacağı sayısız şeyler doldurmak yerine kendi geleceğini emin adımlarla seçebileceği bölümle ilgili daha kapsamlı bilgilerle doldurulmasını sağlardım. Onları birer yarış atına çevirmek yerine bilgi bankası olmalarını sağlardım. Aylarca çalışmış, gecesini gündüzüne katan bir dahinin sırf bir gün 3 saatlik sınava giremedi diye hayatının kaymasını sağlamak yerine o çocuğu gerekirse sadece alanında uzman kişiler tarafından incelenerek istediği ve yeteneği olduğu mesleği direk yapmasını sağlamak isterdim. Çok şey yapmak isterdim. Öğretmenleri kaldırırdım. Piyangodan bir sınavla eğitimci diye atanmış ama dil bilmeyen Türkçe öğretmenini kaldırırdım. Beslenme uzmanlığı okuyan ama sırf atandığı için teknoloji öğretmeni olan karakter yoksunu eğitimciyi indirirdim aşağı. Çocukları ezberi değil, beceriyi öğrenmeleri gerektiğini aşılatmaya çalışırdım. Hayal ettirirdim, ezberden gitmelerini engellerdim. Günümüzün çocukları evet sizler gibi robotlaşmış, düşünmeyen gelecek yetiştirmek yerine, yaratan, düşünen, hayal eden, siyahtan değil 16 milyon renkten giden çocuklar olsun yetişsin isterdim. Yapacak çok şey var çok ama önce öss,yks,oks,lgs,lys,sbs..........

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Sınav sistemini kökten kaldırırdım. Çocuğun beynini ömrü boyunca kullanma gereği duymayacağı sayısız şeyler doldurmak yerine kendi geleceğini emin adımlarla seçebileceği bölümle ilgili daha kapsamlı bilgilerle doldurulmasını sağlardım. Onları birer yarış atına çevirmek yerine bilgi bankası olmalarını sağlardım. Aylarca çalışmış, gecesini gündüzüne katan bir dahinin sırf bir gün 3 saatlik sınava giremedi diye hayatının kaymasını sağlamak yerine o çocuğu gerekirse sadece alanında uzman kişiler tarafından incelenerek istediği ve yeteneği olduğu mesleği direk yapmasını sağlamak isterdim. Çok şey yapmak isterdim. Öğretmenleri kaldırırdım. Piyangodan bir sınavla eğitimci diye atanmış ama dil bilmeyen Türkçe öğretmenini kaldırırdım. Beslenme uzmanlığı okuyan ama sırf atandığı için teknoloji öğretmeni olan karakter yoksunu eğitimciyi indirirdim aşağı. Yapacak çok şey var çok ama önce öss,yks,oks,lgs,lys,sbs..........

Örnek ben İzmir Fen'de 3. sınıftayım. Üniversite sınavına hazırlanıp duruyoruz ne bir bilimsel araştırma ne bisey. Zaten ilk amacım Üniversiteyi yurt dışında okumak veya doktarayı orada yapmak.

KEMAL İSTanbul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Sınavları kaldırmazdım ama ağırlığını ortalama bir seviyeye çekerdim ve Türkçe!yi diğer dillerden üstün tutardım. Ayrıca Türkçe öğretmenleri sadece ama sadece Türkçe bilseler yeterli çünkü diğer dilleri bilen Türkçe alanında uzmanlar Dil bilimci veya başka alanlara hakim uzmanlar olmak durumunda kalıyolar. İngilizceyi sadece ama sadece gerekli yerlerde öğrenilsin isterdim, ZORUNLU OLMASIN. Artık günümüzde ingilizce değil diğer dilleri de bilmek gerekiyor. İngilizceye taparcasına eğitim sistemine zorunlu kılmanın bir manası yok.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Buna katılmıyorum. İngilizce bilmeyen birinin şuan herhangi bir önemli iş yapması, global manada ilerleme göstermesi çok zor.

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Buna katılmıyorum. İngilizce bilmeyen birinin şuan herhangi bir önemli iş yapması, global manada ilerleme göstermesi çok zor.

Aynen ingilizce öğrenilmeli. İngilizce ile araştırma yapıp, kendini geliştirip, Kaliteli Türkçe makaleler yazmalı ve insanları Türkçe öğrenmeye zorlamalidir. Bir ülkenin dilinin dünya ya hakim olmasının en kolay yolu o dil de kaliteli makaleler yazmaktır. ??

KEMAL İSTanbul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
İngilizce öğrenilmesin demiyorum, zorunlu olmasın diyorum, isteyen istediği dili seçmekte özgür olsun hatta dilerse yabancı ülkelerde dil öğrenmek üzere staj ve burs olanağı bile olsun. Ama yabancı dil öğrenmek istemeyene de zorla yabancı dil öğretilmesine karşıyım.

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Rica ediyorum burada sadece nasıl bir eğitim isterdiniz, neler değişmeli, hayalleriniz gibi konulardan konuşalım. Güzel fikirler çıkabilir aramızdan.

"Lütfen konuya siyaset karıştırmayalım. Saygılı olalım herkese karşı."

Ezbere göre değil de uygulamaya göre işleyen bir eğitim sistemini hayata geçirirdim. Ayrıca öğrencilere mesleki ihtiyaçlarına göre her türlü desteği verirdim. (Örnek: yazılım mühendisine, yazdığı programı test etmesi için telefon, bilgisayar)

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Öğrencileri her derse sokmam kim hangi bölümde daha iyi ve seviyorsa o dersi yoğunlaştırırım ama sıkıcılaştırmadan

mertince

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Ben sözel alanda bir meslek sahibi olmayı diliyorsam banane yüksek matematikten arkadaş. Siz yapılması gereken her şeyi yazmışsınız bendende 3 video gelsin.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Bir gün çok az bir ay yapalım da bari tam maaş alalım ? Şaka bi yana ben eğitim ve öğretim ile ilgili sivil toplum kuruluşları, öğretmenleri temsil eden kurum, yurtiçi ve yurtdışında eğitim ve öğretim ile ilgili iş ve ünvan yapmış kişiler ile büyük bir çalıştay organize eder sonuçlarının uygulamasının sıkı bir takipçisi olurdum.

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Din dersini zorunlu kılmam, imam hatipleri azaltırım. İngilizce dersini ağırlaştırırım, her okula IT Room (Kodlama sınıfı) getiririm. Ders saatlerini kısaltırım. Sadece herkesin ilgilendiği bölümün derslerinin sınavına tabii tutarım. İlgilenmediği dersleride öğretirim fakat onlardan sınava tabii tutamam.

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Din dersini zorunlu kılmam, imam hatipleri azaltırım. İngilizce dersini ağırlaştırırım, her okula IT Room (Kodlama sınıfı) getiririm. Ders saatlerini kısaltırım. Sadece herkesin ilgilendiği bölümün derslerinin sınavına tabii tutarım. İlgilenmediği dersleride öğretirim fakat onlardan sınava tabii tutamam.
Hocam unuttuğum kısmı hatırlattınız teşekkürler?, ben de ilk iş din dersini zorunlu dersten kaldırırdım.