Haber Binanız Yangına Dayanıklı Mı? Sorgulamadan Ev Almayın!

Bu konuyu okuyanlar

salihaktan_

Profesör
Reaksiyon puanı
544
Yapılan araştırmalar yüksek binalardaki dış cephe yangınlarının son 30 yılda 7 kat arttığını ortaya koyuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı verilerine göre son 10 yılda İstanbul’da her yıl ortalama 5 binden fazla bina yangının meydana geldiği görülüyor.

Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak, konut sayısındaki artış, zamanla eskiyen ve bakımı yapılmayan önleyici sistemler ve denetimsizlik gibi nedenlerden ötürü Türkiye’de bina yangınlarının sayısının her yıl arttığını belirterek ısı yalıtım malzemesi tercihinde ürünün yangına dayanım performansının da mutlaka sorgulanması gerektiğini belirtti.
Bina Yangın Koruma - Prekast Dış Cephe Kaplama
YTONG MULTİPOR HİÇ YANMAZ YALITIM PLAĞI TAVAN - CEPHE SİSTEMİ - İnşaat  Ürünleri ve Yapı Malzemeleri sahibinden.com'da - 1019464948

Yüksek binalarda yangın riskine dikkat

Yüksek binaların cephelerinde çıkan yangınlar yıllardır ülkemiz ve dünya medyasında yer alıyor. Bu olayların çoğunda, yangınlar yüksek hızda yayılarak binaların dış yüzeylerini birkaç dakika içinde sarıyor. Imperial College London tarafından yapılan bir araştırma, yüksek binalardaki dış cephe yangınlarının son 30 yılda 7 kat arttığını, 1990-2018 yılları arasında yüksek binalarda dış duvarları içeren 59 yangın tespit edildiğini ve bunların 36'sının 2010 sonrası meydana geldiğini ortaya koyuyor.

LGKrnnL6sLQ1ha4jgfpOh8-67PGqZXCeqC-Bydrjtt3mzvbFFJZ013yjZeox8752OkTkwYysPiRwdJ2WfllFK0xSQSnl7f2SfCQv4ww4Mh-_iLL8xXj8blRjUisUO3I=s0-d-e1-ft
X1ldspa5_gMeMc6ncHEX6zx3DByRFSdidILiuINv4MbTbNqaaj-w_JDzPPzQpc8im7rPP_-xdoWMxLq4XORpe8NXwyxNsOubC29FzrEz-IBnTAqiUwCKJhlemV2SGf4KZLEvxOCLlfIYkjL3a-nR=s0-d-e1-ft

Bina cephesine yanmaz Multipor koruması
Multipor tamamen doğal ve yerli hammaddelerle üretiliyor. Multipor Mantolama Sistemi, mineral yapısı nedeniyle kullanıldığı binaların nefes almasına olanak sağlıyor, iç ortam nemini düzenleyerek yoğuşma ve küf oluşumunu engelliyor. Yapı ömrü boyunca ısı yalıtım özelliğini kaybetmeyen bu sistem, A1 sınıfı “Hiç Yanmaz” özelliği ile yangına karşı güvenli bir ısı yalıtım çözümü sunuyor. Binalarda dış duvarların dıştan ve içten mantolamasında, tavan ve teras ısı yalıtımında, ısıtılmayan hacimlerin tavanlarında, binaların konsol döşemelerinin ısı yalıtımında kullanılan ve tamamen mineral esaslı bir ürün olan Multipor, yapı ömrü boyunca ısı yalıtım özelliğini kaybetmiyor; yangına karşı yüzde 100 güvenli ve nefes alan bir ısı yalıtım çözümü sunuyor.

Siz ev alırken bu tür husulara dikkat ediyor musunuz ve(ya) bulunduğunuz binada bu tür korumalar mevcut mu?