Bu konuyu okuyanlar

Burak Özgen

Müdavim
Reaksiyon puanı
271
Başbakan Binali Yıldırım: "(Bedelli Askerlik) Biz hükumet olarak, yönetim olarak buna bir çare bulmak mecburiyetindeyiz. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız en önemli konulardan biri bu olacak. Çünkü askerlik olmayınca kız vermiyorlar, evlenmen zor oluyor, iş kurman zor oluyor, hayata tutunman zor oluyor. Boşlukta bekliyorsun. Bunu yapmaya hakkımız yok insanlarımıza"

597
Başbakan Binali Yıldırım, bedelli ile ilgili bir soru üzerine, "Seçimden önce bedelliyle ilgili zaten bir çalışmaya zaman yok, yapılamaz. Ama bunun bir sorun olduğunu biliyoruz. Niye sorun? Askerlik çağına gelmiş 5 milyondan fazla gencimiz var." dedi. 15 Temmuz'dan sonra profesyonel orduya geçildiğini hatırlatan Başbakan Yıldırım, şu anda silah altındaki erlerin operasyona katılmadığını, operasyona gidenler profesyoneller olduğunu söyledi.
Başbakan, Van Beşyol Meydanı'ndaki mitingin ardından Kanal M televizyonundaki "Gündem Özel" programına katıldı.
Burada, "15 Temmuz gecesiyle ilgili sizin şimdiye kadar paylaşmadığınız, şimdi bizimle paylaşmak istediğiniz şeyler var mıdır?" sorusu üzerine Yıldırım, "O geceye yönelik çok şey var. Ama bunları paylaşmak istemiyorum. Zamanı gelince paylaşacağım." ifadesini kullandı.
BEDELLİ ASKERLİK TARTIŞMALARI
Başbakan Binali Yıldırım, bedelli askerlikle ilgili soru üzerine, şunları kaydetti:
"Seçimden önce bedelliyle ilgili zaten bir çalışmaya zaman yok, yapılamaz. Ama bunun bir sorun olduğunu biliyoruz. Niye sorun? Askerlik çağına gelmiş 5 milyondan fazla gencimiz var. Bu gençler diyor ki 'Bizi askere alın. Bir an önce askerliğimizi yapalım ondan sonrada düzenimizi kuralım. Biz diyoruz ki 'Kusura bakmayın alamayız, bekleyin.' Yaş 21 oluyor, 22-23-25-30 oluyor, alamıyor çünkü ancak yılda 350 bin kişi alabiliyoruz.
5 milyondan fazla 5,5 milyona yakın. Eğer bu kadar alırsak her sene, 15 sene bu yığılmayı ortadan kaldıramayız. Bu sorun vatandaşlarımızın sorunu değil. Onların bu işte hiçbir kabahati yok. Biz hükümet olarak, yönetim olarak buna bir çare bulmak mecburiyetindeyiz. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız en önemli konulardan biri bu olacak. Çünkü askerlik olmayınca kız vermiyorlar, evlenmen zor oluyor, iş kurman zor oluyor, hayata tutunman zor oluyor. Boşlukta bekliyorsun. Bunu yapmaya hakkımız yok insanlarımıza. Onun için mutlaka buna bir çözüm getireceğiz. Bunu getirirken Silahlı Kuvvetlerimizin, ordumuzun zafiyete düşmesine de izin vermiyoruz. Biz zaten 15 Temmuz'dan sonra profesyonel orduya geçtik. Şu anda silah altındaki erler operasyona katılmıyor. Operasyona gidenler profesyoneller. O bakımdan böyle bir sıkıntımız da yok."

Kaynak:Sabah

Sizce bedelli askerlik gelmeli mi?

tiriviriap

Asistan
Reaksiyon puanı
308
Türkiye'de askerlik profesyonelliğe dönmeli ve patates, soğan soydurmak için milletin vakti çalınmamalı artık. Versin parasını yapmasın kimse. Bu işi meslek edinen insanlara adam gibi eğitim, dolgun maaş verilsin mesele çözülür

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Askerliğimi 15 ay yaptım ancak artık tam bir profesyonellik başlatılmalı olarak düşünüyorum.