Bilgisayarın Sorunu Anlaşılmıyor.

Bu konuyu okuyanlar

Ballantines

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba ben foruma yeni katıldım ve büyük bir derdim var.Derdime bir çare bulurum diyerek bir de buraya yazayım dedim.

Bilgisayarım : Lenovo Y50-70

İlk olarak bu sorun benim bilgisayarı CCleaner ile temizleye çalışmam ile oldu.Temizle tuşuna bastıktan bir süre sonra ekran kapandı.Bende belli bi süre bekledikten sonra bilgisayarı power tuşu ile yeniden başlattım ve bir daha açılmadı.Sonra bir kaç defa format yedi.Fakat eskisi kadar stabil çalışmamaya başladı.Oynadığım oyunları oynayamaz oldum.(PUBG oyununda 70-80 fps alırken bu sorundan sonra menüde 6 fps alıyorum.)

Daha sonra ben bilgisayarı garantim bu olaydan 1 ay önce bittiği için garanti dışı lenovoya servise gönderdim.
Onlar da kontrol ettikten sonra bana HDD arızası olduğunu söylediler.(558 tl)Bende o zaman değiştirilsin dedim ve değiştirildi.Daha sonra başka bir sorun bulunmayıp,kontroller yapıldıktan sonra bilgisayar bana geri geldi.
Fakat görünürde hiç bir değişiklik olmadı.Yine oyunlarda kasıyor.Masaüstünde bazen şu :( işaretli hata çıkıyordu.
Daha sonra ben yapamadıkları gerekçe göstererek bilgisayarı 1 kaç defa daha servise gönderdim.Fakat bilgisayarı alıp makinaya koyduklarını orada bir sorun çıkmadığını söylediler.Ben bastıra bastıra belki yazılımsal bir sorunu vardır dedim ama onlarda ancak bu kadar yapabileceklerini söylediler.
Sonuç olarak halen daha bilgisayarı stabil olarak kullanamıyorum.
Sizlerden yardım istiyorum.
Şimdiden teşekkürler. :)

ek not: Diğer forumlarda da aynı model için sonradan ekran kartının yazılımsal olarak stabil çalışmadığını söylüyorlar ama düzgün bir sonuç bulamadım.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Bilgisayarını ccleaner ile temizlemenle bir şey olmaz çünkü ben onu kaç yıldır kullanıyorum. Ccleaner birşeyi tetiklemiş olabilir. Senin bilgisayarının ekran kartı arızalı olabilir. Senin ekran kartını bir test et. İşlemcinin cpusunu kullan sıkıntının neyde olduğunu tespit etmeye çalış.

Ballantines

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende yıllarca CCleaner kullandım.Fakat en başını anlatmak için ondan bahsettim.
Ekran kartına gelecek olursak ekran kartını servis de özellikle 2 defa kontrol ettirdim.Donanımsal olarak sıkıntı yok.Fakat yazılımsal olarak sıkıntı olabilir.Onunlada ilgili elimden geldiğince uğraştım ve lenovo yetkilileride bilgisayarıma bağlandı ve ekran kartı ile ilgilendi.Dediği tek cümle 'çok garip bir sorunu var.Sorun var ama donanımsal olarak görünmüyor.Garip'

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Bir de başka bir servise veya bilgisayarcıya götürmeyi dene.

ladder

Asistan
Reaksiyon puanı
33
kardeşim hemen hemen aynı özellikte laptop a sahibiz. bende senle aynı sorunları yaşıyordum
tavsiyem temiz bir işletim sistemi indir(win10 pro olsun, Microsoft sitesinden indir). tüm driverlerinı sorunsuz kur
directx,framework cart curt güncellemeleri hep manuel indir kur.
bu pc de ssd olmaması uzucu oda olsa uçarsın bununla.
üzülme biraz uğraş düzelecektir.

Ballantines

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarcıyada götürdüm , temiz kurulum yapmayada çalıştım.Fakat halen böyle 3 aydır bilgisayarı kullanamaz oldum.Pc çöp oldu. :(

Şöyle yazılımdan anlayan yardım edecek İstanbul da birisi bulabilsem forumda vesayre çok iyi olucak da.

Ballantines

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lenovo servisi HDD değişimi için 558tl istedi.Normalde HDD için fazla bir fiyat ama ben yeterki olsun mantığı ile değiştirilsin dedim.Hatta onlara bastıra bastıra dedim ki ben bunu değiştirince herhangi bir sıkıntı kalmıyacak değil mi , ben ekran kartında yazılımsal bir problem olduğu düşünüyorum falan dedim.Fakat durum bu :/

fatihsyn45

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Lenovo servisi HDD değişimi için 558tl istedi.Normalde HDD için fazla bir fiyat ama ben yeterki olsun mantığı ile değiştirilsin dedim.Hatta onlara bastıra bastıra dedim ki ben bunu değiştirince herhangi bir sıkıntı kalmıyacak değil mi , ben ekran kartında yazılımsal bir problem olduğu düşünüyorum falan dedim.Fakat durum bu :/
Kardeşim o fiyata sağlam SSD alırdım.

Ballantines

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle evet.Fakat o andaki ruh halim bir an önce bilgisayarın tamir olmasıydı.