Bilgisayarın Gözleri Bozması

Bu konuyu okuyanlar

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
Annemde miyobi var ben küçükken tv'ye yakından bakardım ara sıra ama şu ana kadar gözlerim hep iyiydi. PC'yi fazla kullanıyorum sadece oyun değil bazı işler için falan günümün çoğu bilgisayarda geçer. Uzağı net görememe, bulanıklık, baş ağrısı gibi durumlardan doktora gittim miyobi çıktı. Gözlük aldım. Bu günlerde sağ gözde ağrı, kanlanma ve yanma başladı. Şimdi gitsem muhtemelen damla verecek kanlanma için. Bilgisayar başında sağlıklı geçirmenin yolu yok mudur özellikle gözler için? Gözlük vesaire.
Tartışalım.

Miyobun tedavisi neden yok? O kadar hastalık arasında bunun tedavisi nasıl olmaz? Egzersizler varmış işe yarıyor mudur acaba? Ameliyat dışında tabii.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Egzersizlerin işe yadarığı söyleniyor. Birde uzun süre bilgisayara vb yakın şeylere baktıktan sonra bakılabilecek en uzak yere bakılması odaklanılması sağlıklıymış.

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
Lazer zorunlu tamamen gidermek için. Ama o dediğin egzersizler tamamen geçirmek yerine yardımcı oluyor göz numaranın artmasını yavaşlatıyor veya engelliyor gibi bir şey.

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
Lazer zorunlu tamamen gidermek için. Ama o dediğin egzersizler tamamen geçirmek yerine yardımcı oluyor göz numaranın artmasını yavaşlatıyor veya engelliyor gibi bir şey.

Adamın biri youtube da tamamen 0a çektiğini söylemiş. Peki mesela genetik bir şey söz konusu değil bu şekilde yakından yapılan işler mesela mücevhercilik vs. veya ders çalışan sürekli kitap okuyan insanlarda da olabilecek bir şey bu yani durduk yere sağlıklı bir insanda da böyle bir sıkıntı olabilir mi?? Çok saçma. Ben böyle bir şey bilmiyordum. Bilinçsiz bilgisayar oynamaktan. Özellikle cs go oynarken odaklanmaktan neredeyse hiç gözlerimizi kırpmıyoruz ve nefes almıyoruz.. :(

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
Adamın biri youtube da tamamen 0a çektiğini söylemiş. Peki mesela genetik bir şey söz konusu değil bu şekilde yakından yapılan işler mesela mücevhercilik vs. veya ders çalışan sürekli kitap okuyan insanlarda da olabilecek bir şey bu yani durduk yere sağlıklı bir insanda da böyle bir sıkıntı olabilir mi?? Çok saçma. Ben böyle bir şey bilmiyordum. Bilinçsiz bilgisayar oynamaktan. Özellikle cs go oynarken odaklanmaktan neredeyse hiç gözlerimizi kırpmıyoruz ve nefes almıyoruz.. :(
0 derken egzersizler mi 0 a çekmiş? öyle bir şey imkansız gözü tekrar eski haline ameliyatsız getiremezsin . Gerçi annen seni doğururken de miyobu var mıydı yoksa sonradan mı olmuş? Ayrıca göz numaran kaç? sanırım 7 ye veya 12 ye kadar ameliyat oluyordu daha fazlası kabul etmiyordu. Kanlanma bende de çok fazla oluyor gözüm kıpkırmızı oluyor böyle 12 saat bilgisayar oynamaktan :( Bilgisayarı yavaş yavaş azalt böyle spora falan başla göz numaran artmasın fazla.

BerkerK

Asistan
Reaksiyon puanı
44
Sadece gözlerini yoruyor güzel bi 10-12 saat uyku çektinmi sabah mis gibi uyanırsın. Doktorlar fazla abartıyor diye düşünüyorum. Ha birde göz tembelliği sorunu ortaya çıkabiliyor ondada tembel olan göz ile günde 15dk kitap okuduğunda yine bir problem kalmaz.

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
0 derken egzersizler mi 0 a çekmiş? öyle bir şey imkansız gözü tekrar eski haline ameliyatsız getiremezsin . Gerçi annen seni doğururken de miyobu var mıydı yoksa sonradan mı olmuş? Ayrıca göz numaran kaç? sanırım 7 ye veya 12 ye kadar ameliyat oluyordu daha fazlası kabul etmiyordu. Kanlanma bende de çok fazla oluyor gözüm kıpkırmızı oluyor böyle 12 saat bilgisayar oynamaktan :( Bilgisayarı yavaş yavaş azalt böyle spora falan başla göz numaran artmasın fazla.

Annemde miyop vardı anneminki baya kötü durumdaymış ama. solda 0.25 sağda 0.75 sanırım bilgisayar gözleri çok yoruyor evet biyerde de okudum birisi profesöre sormuş boş cama bakmaktan farksız demiş. Yani banada mantıksız geliyor uzaktaki dağa bakınca da hipermetrop mu olucaz? Doktor gözlüğü sadece uzağa bakarken kullan diye verdi. Yani sürekli tak falan demedi 1 sene sonrada kontrole gitmem lazımmış. Ama şöyle ki ilerleme durumu olabilir mi merak ettim. Göz tembelliği de oluyor evet aslında çok kitap okunduğunda falan da ki bu aralar 3-4 saat kitap okuyorum o bile tembellik yapabilirmiş.

Şuan gözleriniz ne durumda?

Sadece gözlerini yoruyor güzel bi 10-12 saat uyku çektinmi sabah mis gibi uyanırsın. Doktorlar fazla abartıyor diye düşünüyorum. Ha birde göz tembelliği sorunu ortaya çıkabiliyor ondada tembel olan göz ile günde 15dk kitap okuduğunda yine bir problem kalmaz.

Gerçekten bozmuyor mu ya? Aşırı saçma çünkü bazen şöyle oluyordu bilgisayardan kalkınca gözüm bulanıklaşıyordu uyuyunca düzeliyordu.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
bilgisayar göz bozmaz bozuksa ortaya çıkmasına vesile olur hurafe bunlar tv,pc bozar lafı işkembeden sallamadır gidin işkembe çorbası için işkembeli nohut yiyin.

Brynquadel

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Küçüklüğümden beri bilgisayardayım, o zamanlar gözlük verdiler biraz kullanıp bıraktım. Şuan bir problem yok nedense.
Egzersiz iyidir. Göz egzersizi için bazı videolar da mevcut herkesin izlemesini öneririm. Bizim gibi çoğu vaktini pc üzerinde geçiren kişiler her türlü önlemi almalılar.

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
Şuan gözleriniz ne durumda?
2.5 sol 3.5 sağ diye hatırlıyorum. ama neredeyse 2 yıldır göz doktoruna gitmediğim için gözüm artmış olabilir. Veya göz numaram artmayı durdurmuş olabilir. Gözler belli bir yere kadar artıyor çünkü.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Uzağı net görememe, bulanıklık, baş ağrısı gibi durumlardan
Miyop ve astigmat var olabilir, gözlük ve camlar ile birlikte verilen reçetede yazar bunlar.
Bu günlerde sağ gözde ağrı, kanlanma ve yanma başladı. Şimdi gitsem muhtemelen damla verecek kanlanma için
Bence en yakın zamanda doktora çık, damla verecekse versin, ama tez iken doktora çık.

Ayrıca şu tavsiyeleri verebilirim :
Uykun düzenli olsun 23'de yatıyorsan, her gece o saatte yatmaya çalış ve ortalama 7-8 saat uyumaya dikkat et.
Yemek saatlerin de düzenli olsun, bilgisayar karşısında yemek yeme, ailenle zaman geçir.
Bilgisayar ekranına çok bağımlı kalma, 15-20 dakikada bir ayağa kalk en az 5 dk gezin, etrafa bak, bu hareketlik hem bacakların/ayakların için de iyi gelir, kan dolaşımı önemli çünkü ilerleyen yaşlarda bacaklarda/dizler/eklem bölgelerinde sorunlar yaşayabilirsin,
hem sürekli sabit bir duruşla ekrana bakmak, boyun düzleşmesine de neden olur,
Ayrıca bilgisayar karşısında iken oturma pozisyonuna dikkat et. (bununla ilgili görsel anlatımlar içeren makaleleri Google'dan bulabilirsin)
Saatlerce bilgisayar kullanma, bir program yap kendine ve o programa sadık kal.
Ve göz kontrollerini aksatma. Seneye gel dediyse doktor, kontrolünü yaptır, çünkü miyop göz kusuru bazı yaş aralıklarında hızlı ilerler, gözlük numaran değişecekse muayene ile değişir.
...
(aklıma gelenler şimdilik bunlar. )
Zaten bunlara dikkat edersen, pek sorun yaşayacağını da sanmıyorum. Geçmiş olsun. :)

Son düzenleme:

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
bilgisayar göz bozmaz bozuksa ortaya çıkmasına vesile olur hurafe bunlar tv,pc bozar lafı işkembeden sallamadır gidin işkembe çorbası için işkembeli nohut yiyin.

Peki dayanağı var mı peki bozmamasının?

Küçüklüğümden beri bilgisayardayım, o zamanlar gözlük verdiler biraz kullanıp bıraktım. Şuan bir problem yok nedense.
Egzersiz iyidir. Göz egzersizi için bazı videolar da mevcut herkesin izlemesini öneririm. Bizim gibi çoğu vaktini pc üzerinde geçiren kişiler her türlü önlemi almalılar.

Zaten gözleri güçlendirdiği kesin. Bize eskiden ilkokulda öğretiyorlardı hatırladığım kadarıyla. Bazıları da o videonun altında kasları yıpratır komple kör olursunuz ulan işsizlik.

2.5 sol 3.5 sağ diye hatırlıyorum. ama neredeyse 2 yıldır göz doktoruna gitmediğim için gözüm artmış olabilir. Veya göz numaram artmayı durdurmuş olabilir. Gözler belli bir yere kadar artıyor çünkü.

Bu bazı esporcular monitöre 5 cm farkla bakıyor o gözün bence kesin bozulması lazım? Numaranız basit miyoba giriyor düşük seviyeli miyop kötü değil ama mutlaka o netliğin kaybolduğunu farkedersiniz. Nasırım hipermetropluk daha avantajlı gibi ya.

Miyop ve astigmat var olabilir, gözlük ve camlar ile birlikte verilen reçetede yazar bunlar.

Bence en yakın zamanda doktora çık, damla verecekse versin, ama tez iken doktora çık.

Ayrıca şu tavsiyeleri verebilirim :
Uykun düzenli olsun 23'de yatıyorsan, her gece o saatte yatmaya çalış ve ortalama 7-8 saat uyumaya dikkat et.
Yemek saatlerin de düzenli olsun, bilgisayar karşısında yemek yeme, ailenle zaman geçir.
Bilgisayar ekranına çok bağımlı kalma, 15-20 dakikada bir ayağa kalk en az 5 dk gezin, etrafa bak, bu hareketlik hem bacakların/ayakların için de iyi gelir, kan dolaşımı önemli çünkü ilerleyen yaşlarda bacaklarda/dizler/eklem bölgelerinde sorunlar yaşayabilirsin,
hem sürekli sabit bir duruşla ekrana bakmak, boyun düzleşmesine de neden olur,
Ayrıca bilgisayar karşısında iken oturma pozisyonuna dikkat et. (bununla ilgili görsel anlatımlar içeren makaleleri Google'dan bulabilirsin)
Saatlerce bilgisayar kullanma, bir program yap kendine ve o programa sadık kal.
Ve göz kontrollerini aksatma. Seneye gel dediyse doktor, kontrolünü yaptır, çünkü miyop göz kusuru bazı yaş aralıklarında hızlı ilerler, gözlük numaran değişecekse muayene ile değişir.
...
(aklıma gelenler şimdilik bunlar. )
Zaten bunlara dikkat edersen, pek sorun yaşayacağını da sanmıyorum. Geçmiş olsun. :)

Doktora şuan tatil dönüşü gidebilirim gibi ben özelde tedavi oldum ama devlette bi randevulara bakmam lazım.

Yatma işi bende kötü durumda uyku da evet günde 8 saat civarı uyuyorum.
Oyun oynarken veya kendini kaptırmışken her 20 dakika da bir kalkmak zor oluyor işte. Ben bunun için programlar buldum da oyun anında çalışmıyor veya ben aksatıyorum sanırım biraz. Şuan EyeLeo kullanıyorum. Diğer bulduklarım; instantboss, getcouldturkey, rescuetime, workrave, fadetop, eyedefender, eyesrelax, eyeleo, resttimer, iristech, awareness, eye pro , care eyes

Oturuşum kötü işte dizüstü bilgisayar pişmanlıktır sofa da kullanıyorum hafif sırt eğriliği var şuan.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
göz doktoru diyor yani doktorlar diyor belgesel dede demişlerdi.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Egzersizlerin işe yadarığı söyleniyor. Birde uzun süre bilgisayara vb yakın şeylere baktıktan sonra bakılabilecek en uzak yere bakılması odaklanılması sağlıklıymış.
Hocam ben göz hastalıkalrından hiç korkmadım.
Uzun süre pc'ye baktıktan uzağa bakma şeyini kendi içgüdülerimle buldum bu çok doğru bir şey şiddetle tavsiye ediyorum ayrıca gözlerim bozulacak diye düşünürseniz bozulur.

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110

Saolun bir şey bulursam ben de konuyu güncellerim

Hocam ben göz hastalıkalrından hiç korkmadım.
Uzun süre pc'ye baktıktan uzağa bakma şeyini kendi içgüdülerimle buldum bu çok doğru bir şey şiddetle tavsiye ediyorum ayrıca gözlerim bozulacak diye düşünürseniz bozulur.

Öyle evet uzağa bakınca gözlerin toparlanıyor. Gerçi sadece yakına bakma olarak algılamamak lazım. Bilgisayar kullanırken evin içinde oturmak (Güneş görmeme gözlere zararlı deniliyor), bilgisayarın mavi ışıklarının zararlı olması, radyasyon vesaire.

Radyasyon oldukça düşükmüş teknolojik cihazlara öldürme ihtimali çok düşük ama mavi ışık gerçekten zararlı sanırım.