Bilgisayarımdaki yavaşlık ve oyunlarda aldığım hatalar

Bu konuyu okuyanlar

canyuce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar;

Aşağıda Özelliklerini belirttiğim bilgisayara sahibim.

İşlemci: Intel Core i5-3470, 3400 MHz (34 x 100)
Anakart: ASUS P8H77-M Pro
RAM: 8 GB
Ekran Kartı: MSI GeForce® GTX 1050 TI 4GT OC - 4GB GDDR5
Hafiza: ST1000DM003-9YN162 ATA Device (1 TB, 7200 RPM, SATA-III)
Güç Kaynağı: 500W

Bilgisayarımda yaşağıdım sorunlara gelicek olursak.

1.) Bilgisayarım son zamanlarda yavaş çalışmaya başladı. Kullandığım işletim sistemi Windows 10 Pro
2.) Oyunlarda hata almaya başladım. CSGO'da sürekli ekran gidip geliyor.ETS2'de de bu linkteki videoda görüldüğü gibi oyun donuyor fakat arka planda oyun aktif olarak çalışıyor. (Oyunlarım orjinal)
3.)Mavi Ekran hataları alıyorum. Bazen durup dururken oluyor. Genelde Kablosuz Ağ Adaptörünü USB'den çıkarınca bu hatayı alıyorum.
4.) Bilgisayar açıldığında No Harddisk Detected hatası alıyordum. Fakat bu sorunu BİOS'dan Marvell-İDE'yi disabled hale getirince bu hatayı almamaya başladım.

Yaptığım araştırmalarda sorunumun Anakart, Harddisk ve Ram'lerden kaynaklanıyor olabiliceğini öğrendim. Fakat bu sorun hangi parçadan kaynaklı oluyor tam emin değilim. Oyunlarda FPS ile ilgili bir sorunum yok. Yardımlarını rica ediyorum. İyi forumlar

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738
Hocam deneme yanılma yöntemi ile sonuca varılacak bir durum. Kim ne derse desin kesinlikle boş.

Başka bir bilgisayarda parça parça deneyerek veya parçaları stres testine sokarak anlaşılabilecek bir durum.

Size tavsiyem İlk önce hüsnü zan edip sistemsel olduğunu düşünerek bilgisayara format atmak.

Eğer devam ederse ve her zaman yapıyor ise yani her oyunu açmada ilk önce başka bir ekran kartı ile deneyin. Ana kart sıkıntılı olabilecek en son parça.

HDD olsa hiç affı olmaz, direkt olarak kapanır.

RAM olsa eğer, oyunu kapadığınızda , sistemin de sağlıklı çalışmadığını görürsünüz.

Hasılı ilk bakmanız gereken yer ekran kartı.

Sonuçları yazarsanız yardımcı oluruz

canyuce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam deneme yanılma yöntemi ile sonuca varılacak bir durum. Kim ne derse desin kesinlikle boş.

Başka bir bilgisayarda parça parça deneyerek veya parçaları stres testine sokarak anlaşılabilecek bir durum.

Size tavsiyem İlk önce hüsnü zan edip sistemsel olduğunu düşünerek bilgisayara format atmak.

Eğer devam ederse ve her zaman yapıyor ise yani her oyunu açmada ilk önce başka bir ekran kartı ile deneyin. Ana kart sıkıntılı olabilecek en son parça.

HDD olsa hiç affı olmaz, direkt olarak kapanır.

RAM olsa eğer, oyunu kapadığınızda , sistemin de sağlıklı çalışmadığını görürsünüz.

Hasılı ilk bakmanız gereken yer ekran kartı.

Sonuçları yazarsanız yardımcı oluruz

Ekran kartını daha 1 hafta önce aldım. Sıkıntı çıkarması imkansız

Deneyebilecek başka bir bilgisayar yok malesef

Format attım sorun düzelmedi

Bir de ETS 2 de hata aldıktan sonra Görev Yöneticisinde kullanıma bakınca bazen disk, bazen de bellek kullanımı çok yükseliyor

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738
Peki aygıt Yöneticisine bakar mısınız eksik veya hatalı driver var mı

canyuce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki aygıt Yöneticisine bakar mısınız eksik veya hatalı driver var mı

Şuan işteyim akşam eve gittiğimde bakacağım. Ama Driverlarda herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum. En güncel driverlar kurulu bilgisayarımda

canyuce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

claus05

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Cclenar tarzı araçlar kullanmayın.
Denetim masası, sistem, gelişmiş sistem ayarları, gelişmiş, başlagıç ve kurtarma, ayarlar
sistem gülüğüne olay olarak yaz tiki işaretli olsun
tekrar mavi ekran alırsan paylaşırsın.

canyuce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

canyuce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
BIOS güncelle. Güncel BIOS dosyan http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb...505.zip?_ga=1.254009800.1727191943.1482480555
Bu rehbere göre nvidia sürücünü sil Display Driver Uninstaller (DDU) AMD+NVIDIA+INTEL Sürücü Kaldırma Aracı
Sonra güncel olanı indir ve yükle.
KAblolu ve kablosuz sürücünü güncelle.
Realtek ve chipset güncelle.

İkinci bir mavi ekran hatası daha aldım dmp dosyasının linkini aşağıya yazıyorum

Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı

claus05

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Dediklerimi yapmamışsın
Dediklerimi yapmazsan hata almaya devam edeceksin.

canyuce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dediklerimi yapmamışsın
Dediklerimi yapmazsan hata almaya devam edeceksin.

BİOS sürümümü güncelledim. Dediğiniz programdaki işlemleri yaptıktan sonra ekran kartı driverı silindi ve en güncelini kurdum.

Donanımdan pek anlamadığım için Kablolu ve Kablosuz sürücüleri nasıl güncelleyeceğim ?

Birde Realtek'i güncelle derken Audio mu Lan'ı mı güncelleyeceğim. Anakart driverlarına baktığımda realtek ile ilgili sadece ikisi mevcut

canyuce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

claus05

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Harici wlan adoptörü kullanma, stem güncellemerini kontrol et.
Diğer dediklerimi yapın.
BIOS güncellenmemiş sanırım. BIOS sürümünü AIDA ile bakıp belirt.

canyuce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Harici wlan adoptörü kullanma, stem güncellemerini kontrol et.
Diğer dediklerimi yapın.
BIOS güncellenmemiş sanırım. BIOS sürümünü AIDA ile bakıp belirt.
BİOS güncel modem ile pc aynı yerde olmadığı için onu kullanmam gerekiyor

claus05

Asistan
Reaksiyon puanı
28
BIOS güncel mi diye sormadım. Sürümü sordum size.
Wlan için eski sürücünü sil ve bunu yükle İndir

claus05

Asistan
Reaksiyon puanı
28
OK. Diğer dediklerimi uygulayın.

Egosiesta

Doçent
Reaksiyon puanı
70
Merhaba arkadaşlar;

Aşağıda Özelliklerini belirttiğim bilgisayara sahibim.

İşlemci: Intel Core i5-3470, 3400 MHz (34 x 100)
Anakart: ASUS P8H77-M Pro
RAM: 8 GB
Ekran Kartı: MSI GeForce® GTX 1050 TI 4GT OC - 4GB GDDR5
Hafiza: ST1000DM003-9YN162 ATA Device (1 TB, 7200 RPM, SATA-III)
Güç Kaynağı: 500W

Bilgisayarımda yaşağıdım sorunlara gelicek olursak.

1.) Bilgisayarım son zamanlarda yavaş çalışmaya başladı. Kullandığım işletim sistemi Windows 10 Pro
2.) Oyunlarda hata almaya başladım. CSGO'da sürekli ekran gidip geliyor.ETS2'de de bu linkteki videoda görüldüğü gibi oyun donuyor fakat arka planda oyun aktif olarak çalışıyor. (Oyunlarım orjinal)
3.)Mavi Ekran hataları alıyorum. Bazen durup dururken oluyor. Genelde Kablosuz Ağ Adaptörünü USB'den çıkarınca bu hatayı alıyorum.
4.) Bilgisayar açıldığında No Harddisk Detected hatası alıyordum. Fakat bu sorunu BİOS'dan Marvell-İDE'yi disabled hale getirince bu hatayı almamaya başladım.

Yaptığım araştırmalarda sorunumun Anakart, Harddisk ve Ram'lerden kaynaklanıyor olabiliceğini öğrendim. Fakat bu sorun hangi parçadan kaynaklı oluyor tam emin değilim. Oyunlarda FPS ile ilgili bir sorunum yok. Yardımlarını rica ediyorum. İyi forumlar
kardeşim ekran kartını güncel değilse güncelle belkide intel in ekran kartı vardır bilgisayar ona bağlanıyordur nvidea ya geçirirsen bir sıkıntı olmaz.

claus05

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Arkdaşlar problemi tavsiyerimle çözdü konu sahibi. Bir zahmet konuyu baştan sona okuyunda gereksiz mesaj atmayın.