Bılgısayarımda Linux Kurulu - Windowsu Kurmam lazım ACİL OLARAK.

Bu konuyu okuyanlar

oynicam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar geçen hafta mac kurmak istememle başladı bütün rezillikler. Kurulum sırasında hata verdi, pc açılmadı.
Sonra ne yapsam etsem olmadı windowsu yemedi pc. Üzerine linux kurmada buldum çareyi, bir arkadaşım sağolsun ayarlarını yaptı bana Localhost'u kurdu phpMyAdmin ile ama şuanda daha ciddi sıkıntım var her klasör için ayrı izin vermem gerekiyor vs. Şu konudada sağolsun forum kullanıcılarıyla her neyse.

Windows kuracaktım pc görmedi USB'yi ve kuramıyorum. Acaba bir şekilde dualboot yapma şansım var mı ? Sistemim UBUNTU bilmeyenler için yazayım.
Acil lazım çünkü yazılımcıyım ve bitirmek üzere olduğum sosyal ağ projem yarım kaldı.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Anlattığınız anlamakta sıkıntı çeksemde hep dediğim gibi MAC kurulumu sıkıntılı ve çok zahmetlidir öyle windows CD i takıp kurmaya benzemez.

MAC kurmak için diski biçimlendirmek zorundasın. Başka türlü kurulmaz.
Sen muhtemelen MAC'i kurarken diskini HFS+ yaptın

Sonra windows CD si taktın halie ile windows HFS+ olan diski görmedi.

Ubuntu üzerine dual boot nasıl kurarsın? bilmiyorum mümkünmü
Normalde windows üzerine ubuntu kurarsın dual olurdu.

Diskini ubuntudaki disk yöneticisiyle
bir kısmını ayırıp FAT yap sonra o kısma rahat rahat Windows kurabilirsin.

Veya Ubuntu CD si ile live ubuntu olarak aç diski komple sil FAT yap.

Normal şekilde windowsunu kur sonrada ubuntu kur dual olarak kullan.

oynicam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Deneyeyım ben bir, teşekkürler. Çok zor durumda kaldım herşey üstüste geldi açıkcası.

oynicam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şuan CD yok indiriyorum tekradan, peki bunu CDsiz formatlama yok mu ? Yani sıfırlasam bütün şifreler sıfırlansa bu linuxta.. ZAten benim tek sıkıntım şifre istiyor ne yapmak istersem bilgisayarda, ama şifre koymadım ben hiç biryere.

X_X_X_X_X

Asistan
Reaksiyon puanı
2
eğer linuxu tamamen kaldırıp windows kurmak istiyorsan. içinde GParted olan bir live linux sürümünü indir örneğin parted magic unetbootin yardımıyla herhangi bir flash diske yazdır bu iso dosyasını daha sonra bilgisayarını flash diskten başlatıp gparted yardımıyla tüm harddiskleri sil ve ham hale geldikten sonra ntfs e çevir, daha sonra herhangi bir windows olan bilgisayara git ve norton ghost ile imaj al yada internetten bir imaj dosyası indir .GHO olan bu dosyayı bir flash diskin içine herhangi biryere at (daha önce linux için kullandığın flash ını biçimlendirip kullanabilirsin). daha sonrasında açılışta flashtan boot olabilen bir norton ghost bul (tabi bunu başka bir pc den yapıyosun) ve bilgisayarını tekrar usb den başlat. sonrasında "from image" den bu .GHO dosyasını seçip windows'u kurabilirsin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
linux a gparted programını kur, onunla windows kuracağın bölümü NTFS olarak biçimlendir. sonra başka bi bilgisayardan wintoflash isimli programı ve bi tane windows 7 isu sunu indir (yada elinde varsa win 7 cd si de olur). win 7 cd veya isosunu wintoflash isimli programla flasa yazdır. nasıl yapılacağınu nette aratıp bulabilirsin. sanal cd yapman gerekebilir. bunun için daemon tools isimli programla indirdiğin iso dosyasını sanal cd olarak bağlarsın. flaşı hazırladıktan sonra flaşın boot edilebilir olacak ve içinde win7 olacak. daha sonra bilgisayarının bios ayarlarından usb den başlayacak şekilde ayarlama yapman gerekecek. genelde F2 ya da DEL tuşuyla giriliyo biosa. bazı modellerde F12 ile doğrudan boot cihazı seçme ekranına gidiliyo. cihazın usb yi görmemesi biostandır. bu şekilde yaparsan win 7 yüklemesine başlayabilirsin. kurulumu yapınca istersen easybcd programı ile windows açılışına linux u da ekleyebilirsin. dual boot yapmış olursun.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaslar birkac gun once laptopimdaki windows 8 isletimim sistemini tamamen kaldirip yerine Linux Mint 14 yukledim...Ve bir kac gun sorunsuz kullandim... Ama dun usb uzerinden win 8 i tekrar yuklemek istedim bilgisayara taktim f12 ile usb i yi secmek istedim fakat boot listesinde linux mint haricinde hicbir boot secenegi yoktu... Belki USB de sorun vardir diyerek windows cd sini taktim onu da gormedi... Daha sonra bilgisayar tekrar resetleyip f2 ye basarak linuxmint ayarlar menusune girdim, yanlis hatirlamiyorsam "free disc..." gibi bir secenek vardi onu tikladim terminal command kutusuna benzer bir sey cikti. Ben birsey anlamayinca esc ye basarak menuden cikmak istedim ama cikamadim. Birkac kez deneyince yine olmadigini gordum ve bilgisayarin kapatma tusuna uzun basarak resetlemek istedim...Pc kapandi fakat tekrar actim bu sefer bilgisayarin yanlarinda olan isiklar falan yandi fakat ekran hala kapaliydi... Tekrar kapatip actim fakat bilgisayar calisiyor olmasina ragmen ekran kapaliymis gibi hicbir tepki vermiyordu...Lutfen yardimci olur musunuz

glossofobhia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Flash belleği bilgisayar açılışta görmüyorsa bios ayarlarından usb flash belleği boot ederek bilgisayarın başlangıçta usb yi görmesini sağlaybilirsin ama usb boot edilebilir olması lazım bunuda başka bir bilgisayarda USBDOS programcığı ile halledebilir daha sonra biostan dediğim ayarlamaları yapıp başlangıça usb'den kurulumu rahatlıkla yapabileceksin...

Eğer diski biçimlendirmek istiyosan kullandığın linux'un depolarından veya terminal'den veya paket yöneticisinden ntfs3g veya gparted bölümleme düzenleyicisini indirerek diski biçimlendirebilirsin daha sonra usbyide boot ederek windowsu rahatlıkla kurabilirsin...

-şerafettin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ama tekrardan Linux kurmak istersen VirtualBox'a kur. Avantajları:
1. Windows açıkken Linux'e girebilirsin(aynı bilgisayardan)
2. Kullanacağı belleği vs. sen belirleyebilirsin

Bunun için sadece kurmak istediğin Linux'un .iso'su lazım. Bir de VirtualBox ve extpack'i.

sen_ates

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
okadar aradımki anlatamam.
en sonunda menuden usb yazdım usb imag writer çıktı seçtim yazdi.
imaji bulmadım taşşidim.
gülüyorum kendime

RiNNeGaN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlk önce windows kurun. bölümlendirmedeyken mesela 500 GB ise 250 GB sini alan yaratıp windows yapılandırın.250 Gb olan kısma linux kurulumu yapınız.

sanırım sda windows sdb ise linux olarak görebilirsiniz.

Size tavsiyem kendi bilgisayarınıza virtualbox kurarak sanal bilgisayarlar kurup deneyebilirsiniz.

Sonrasında format atmak isteyeceksiniz :) yedek medek taşıma olayI adamı sıkar..En güzel sanal bilgisayar oluşturma programı virtual box