Bilgisayarımda bir sorun var, ne yapmalıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

UmutDinc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayarımda 3tane bad sector var gösteriyor ve bilgisayar oyun oynarken ( internette dolaşırken olmuyor ) kilitleniyor ekran donup kalıyor ve yeniden kapatıp acmam gerekiyor.Bi kaç video bakındım işte windowsdan cmdden komutlarla filan bu komutları yapınca lolde 10dkda kilitlenirken 1.30saat filan kilitlenmiyor ama yinede kilitleniyor. Benim bu bad sector olan bölgeleri düzeltme imkanım varmı.Bi kac videodada bad sector olan bölgeyi cıkarma onu kullanmama tarzı seyler gördüm ama anlamadım

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Bilgisayarımda 3tane bad sector var gösteriyor ve bilgisayar oyun oynarken ( internette dolaşırken olmuyor ) kilitleniyor ekran donup kalıyor ve yeniden kapatıp acmam gerekiyor.Bi kaç video bakındım işte windowsdan cmdden komutlarla filan bu komutları yapınca lolde 10dkda kilitlenirken 1.30saat filan kilitlenmiyor ama yinede kilitleniyor. Benim bu bad sector olan bölgeleri düzeltme imkanım varmı.Bi kac videodada bad sector olan bölgeyi cıkarma onu kullanmama tarzı seyler gördüm ama anlamadım
Bu sorunun bad sector ile bir ilgisi yok.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Hayır ölü hücre bu tarz sorunlara sebep olabilir (darboğaza iter sistemi daha doğrusu), Low Level Format atın ve bu SARS-COV2'nin yayılımı azalınca ilk işiniz bir SSD almak olsun.
Benim HDD de 60 tane vardı ama FPS aynıydı. Sağlığı %19.Zaten SSD alarak sorunu çözmüştüm.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Benim HDD de 60 tane vardı ama FPS aynıydı. Sağlığı %19.Zaten SSD alarak sorunu çözmüştüm.
İlk bilgisayarımda HDD'deki sektörlerin yarısı ölü hücre idi ve GTA VC'de 10 FPS veremiyordu, yeni HDD alarak çözmüştüm (hatta o aldığım HDD ile küçük bir anım var, ömrümde gördüğüm ilk p*rno arşivini almışım bilmeden, 80GB'nin ağzına kadar onlarla dolu olması da ayrı mevzu, sıfırladım :) )

UmutDinc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Fps konusunda sıkıntım yok
bilgisayar ekranı donup kalıyor aynı fotoraf gibi bakındığımda hdd ile alakalı denildi fpsimde bişey yok ekran resim gibi kalıyor kapatıp acmam gerekiyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve galiba hdde olusan badsector fiziksel hasarla ilgili bunu araştırdığımda o bozuk bölgeyi kullanmamak cıkarmak gibi şeylerden bahsediliyordu ama anlamadım o olayı fazla 1satırı cıkarmak filan

fpsimde sıkıntı yok hatta bu kilitlenip kalma oyunlara göre değişiyor lolde 10dkda donup kalıyorsa ekran csde 30dkda bir

Hayır ölü hücre bu tarz sorunlara sebep olabilir (darboğaza iter sistemi daha doğrusu), Low Level Format atın ve bu SARS-COV2'nin yayılımı azalınca ilk işiniz bir SSD almak olsun.
low level formatta fiziksel hasarları düzeltmiyor sanırım

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
low level formatta fiziksel hasarları düzeltmiyor sanırım
low level formatatmak demek HDD deki sektörleri tekrar oluşturmaktır, bu işlem bad sector'ü tamir etmez ama sektörler plakadaki bozuk kısımlar atlanarak sağlam bölgelerde tekrar oluşturulur, sonuçta kurtulmuş oluruz.

UmutDinc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
low level formatatmak demek HDD deki sektörleri tekrar oluşturmaktır, bu işlem bad sector'ü tamir etmez ama sektörler plakadaki bozuk kısımlar atlanarak sağlam bölgelerde tekrar oluşturulur, sonuçta kurtulmuş oluruz.
ama diskteki veriler gideceği icin windows filanda gitmiyormu durumlarda ortada bizim burdaki pcci kapattı diske format atınca veriler gitmiyormu ?

Bad sectorlar böyle

Ekli dosyalar

• ds.PNG
    ds.PNG
    22.5 KB · Görüntüleme: 125

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Evet gider, USB'ye Windows kurulum diski hazırlayın hatta PC destekliyor ise UEFI kurulum yapın.
ama diskteki veriler gideceği icin windows filanda gitmiyormu durumlarda ortada bizim burdaki pcci kapattı diske format atınca veriler gitmiyormu ?

Bad sectorlar böyle

Son mesajlar