Bilgisayarıma Linux kurarsam ekran kartımdaki "Kod 43" hatası düzelir mi?

Bu konuyu okuyanlar

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
Merhaba, haftalardır bilgisayarımda aldığım "Kod 43" hatası var ve onun yüzünden oyunları açamıyorum. Çalıştırmaya çalıştığımda ise "VIDEO_TDR_FAILURE" mavi ekran hatasını veriyor. Aklıma Linux'a geçmek var. Yalnız Linux'a geçersem "Kod 43" hatasını düzeltmiş olur muyum?
Ekran kartım: NVIDIA GeForce 820M
Geçeceğim Linux: Ubuntu 20.04

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Çözüm yöntemlerini denediğin halde çözemediysen ekran kartında donanımsal bir sorun vardır yazılımsal değildir. Bu sebeptende yüksek ihtimalle hata linux kuruncada geçmeyecektir.

B3R4TS4R1

Asistan
Reaksiyon puanı
113
başlata bas sistem geri yükleme yi bul ordan driver kurduktan önceki zamanı seç pcnin açılmasını bekle belki düzelir

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
işletim sistemin ne
Ev internetine geçmeden önce Windows 10 1607 kullanıyordum. Şimdi 20H2. Ama iki sürümde de aynı hata. Hatta ondan önce de 1803 kullanıyordum. Ve onda da aynı hatayı alıyordum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çözüm yöntemlerini denediğin halde çözemediysen ekran kartında donanımsal bir sorun vardır yazılımsal değildir. Bu sebeptende yüksek ihtimalle hata linux kuruncada geçmeyecektir.
Peki denemekte fayda var mıdır?

B3R4TS4R1

Asistan
Reaksiyon puanı
113
Ev internetine geçmeden önce Windows 10 1607 kullanıyordum. Şimdi 20H2. Ama iki sürümde de aynı hata. Hatta ondan önce de 1803 kullanıyordum. Ve onda da aynı hatayı alıyordum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

denemekten zarar gelmez bence

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Bir zararı olmaz deneyebilirsiniz. Ama öncelikle şu yöntemi deneyebilir misiniz?
1: Bilgisayarınızdan Aygıt Yöneticisi’ni açın.
1: Hata veren aygıtı bulun.
3: Aygıtın üzerinde sağa tıklayın ve Kaldır seçeneğine tıklayın.
4: İşlemi onaylayın.
5: Tekrar Aygıt Yöneticisi’ni açın.
6: Sağ üst köşedeki Donanım Değişikliklerini Tara butonuna tıklayın.
7: Aygıt otomatik olarak yeniden yüklenecek.
8: Bilgisayarı yeniden başlatın.
9: Aygıtı yeniden çalıştırarak sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
Bir zararı olmaz deneyebilirsiniz. Ama öncelikle şu yöntemi deneyebilir misiniz?
1: Bilgisayarınızdan Aygıt Yöneticisi’ni açın.
1: Hata veren aygıtı bulun.
3: Aygıtın üzerinde sağa tıklayın ve Kaldır seçeneğine tıklayın.
4: İşlemi onaylayın.
5: Tekrar Aygıt Yöneticisi’ni açın.
6: Sağ üst köşedeki Donanım Değişikliklerini Tara butonuna tıklayın.
7: Aygıt otomatik olarak yeniden yüklenecek.
8: Bilgisayarı yeniden başlatın.
9: Aygıtı yeniden çalıştırarak sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.
Bunları aslında birkaç defa yapmıştım diye hatırlıyorum. Fakat düzelmedi.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Bunları aslında birkaç defa yapmıştım diye hatırlıyorum. Fakat düzelmedi.
Laptopunuzu kapatın, fişini ve bataryasını çıkartın. Sonra kapandıktan 1-2 Dk sonra fiş ve batarya takılı değilken açma kapama tuşuna uzun uzun basın, ardından bir kaç kez bas çek yapın. Sonra pcnizi açıp aygıt yöneticisinden Ekran kartını devre dışı bırakıp tekrar devreye alın.
Bir kaç kişi bu yöntemle çözdüğünü söylemiş. Bunuda deneyin. Eğer buda olmazsa sorun yazılımsal değil donanımsaldır yüksek ihtimalle.

B3R4TS4R1

Asistan
Reaksiyon puanı
113
bence sistem geri yüklemeden driver kurduktan öncesini seçip yeniden başlatıp bekle açılınca belki düzelir

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
Laptopunuzu kapatın, fişini ve bataryasını çıkartın. Sonra kapandıktan 1-2 Dk sonra fiş ve batarya takılı değilken açma kapama tuşuna uzun uzun basın, ardından bir kaç kez bas çek yapın. Sonra pcnizi açıp aygıt yöneticisinden Ekran kartını devre dışı bırakıp tekrar devreye alın.
Bir kaç kişi bu yöntemle çözdüğünü söylemiş. Bunuda deneyin. Eğer buda olmazsa sorun yazılımsal değil donanımsaldır yüksek ihtimalle.
Olmadı maalesef bu da.
Ekran kartınıza zarar geldi mi?
Onu nasıl anlayacağımı bilmiyorum. Yani fiziksel hasardan bahsediyorsanız, bilgisayarım birkaç defa düştü fakat ekran kartına zarar verip vermediğini bilmiyorum.

B3R4TS4R1

Asistan
Reaksiyon puanı
113

46imt

Asistan
Reaksiyon puanı
577
Merhaba, haftalardır bilgisayarımda aldığım "Kod 43" hatası var ve onun yüzünden oyunları açamıyorum. Çalıştırmaya çalıştığımda ise "VIDEO_TDR_FAILURE" mavi ekran hatasını veriyor. Aklıma Linux'a geçmek var. Yalnız Linux'a geçersem "Kod 43" hatasını düzeltmiş olur muyum?
Sorun büyük ihtimal donamım kaynaklı ama driver ile sorun olmuş olabilir windows kullan arkadaşların en güncel driver kurunca genelde ekranlarında kaymaları ve renk renk üstüne biniyor.

Olası çözüm : Yazılım kaldırma yerine gir sonra Nivida ilgili herşeyi sil 3D filan ne varsa sonra ekran birden siyah olur ve geri gelir gelen ekran çok büyük olur biraz bekle internet hızına göre Microsoft sunucudan uyumlu driver indirir.
Kurulumu eğer daha önce windows kendi drive bulup otomatik kurduysa ve sen sonra güncellediysen 1 veya 2 dk için önbellek kurulumu yapar.

melihhamerica

Asistan
Reaksiyon puanı
287
Çözümü nasıl olduğunu bilmiyorum fakat linux kullanmanı önermiyorum, windows 10 varken.

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Her türlü yöntemi denediyseniz (DDU ile silme, ekran kartı driverlerine bakma vs..) geçmiş olsun ekran kartınız çöp demektir. Aynı sorunu bende yaşadım. Ekran kartım ise NVIDIA GT640'tı. Her türlü yöntemi denemiştim, @EFI Shell 'den de yardım almıştım. Sonuç yine aynı.