Yardım Bilgisayarıma 42k Font Yükledim Silemiyorum.!

Bu konuyu okuyanlar

talhayener

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar bilgisayarım henüz 1 haftalık genelde photoshop için almıştım ve cahilliğime verin gidip 42k ya yakın font yükledim ve 2 gündür ne yaptıysam silemiyorum. Windows fonts klasöründen silmeye çalışıyorum fakat yanıt vermeyip kapanıyor. Yazı tiplerinden silmeye çalışıyorum olmuyor. Ayrıca çok fazla olduğu için klasöre 10 defa giriyorsam 9 unda klasör boş gözüküyor. Silme amacım ise photoshop fontları yüklemeden önce gayet stabil ve hızlıydı şuan açamıyorum bile. Açılsa dahi çok çok yavaş çalışabiliyorum. Dün geri yükleme noktasına dönmeye çalıştım bu seferde bilgisayar çöküyordu tekrar bugunkü yedeğe geri yükledim. Güvenli modda başlatmaya çalıştım fakat sadece mause geliyor pc açılmıyor. İşin içinden çıkamadım lütfen yardım edin. Şimdiden Teşekkürler.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Arkadaşlar bilgisayarım henüz 1 haftalık genelde photoshop için almıştım ve cahilliğime verin gidip 42k ya yakın font yükledim ve 2 gündür ne yaptıysam silemiyorum. Windows fonts klasöründen silmeye çalışıyorum fakat yanıt vermeyip kapanıyor. Yazı tiplerinden silmeye çalışıyorum olmuyor. Ayrıca çok fazla olduğu için klasöre 10 defa giriyorsam 9 unda klasör boş gözüküyor. Silme amacım ise photoshop fontları yüklemeden önce gayet stabil ve hızlıydı şuan açamıyorum bile. Açılsa dahi çok çok yavaş çalışabiliyorum. Dün geri yükleme noktasına dönmeye çalıştım bu seferde bilgisayar çöküyordu tekrar bugunkü yedeğe geri yükledim. Güvenli modda başlatmaya çalıştım fakat sadece mause geliyor pc açılmıyor. İşin içinden çıkamadım lütfen yardım edin. Şimdiden Teşekkürler.
Sıfırla biostan
Benim önerim bu belki başka yöntemler de vardır

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Bilgisayarın içerisinde çok önemli verilerin yoksa temiz format at gitsin.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,633
Hocam ayıptır sorması 42.000 tane font yüklemeyi nasıl başardınız?

talhayener

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
hiç sormayın ya yüklenirken bi sorun yaşamadım. Direk fonts klasörüne sürükle bırak yaptım yarım saaatten önce yüklendi. Elım kırılaydı da yapmasaydım valla 2 gündğr uğraşıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hala çözemedim. Formattan başka çaresi yok mu bu sorunun bilen varsa çok sevinirim.

yok mu format harici çözümü

Son düzenleme:

goqhan06

Emektar
Reaksiyon puanı
57
Güvenli modda açılmıyor ise bilgisayarı Live CD-USB Windows veya Linux ile açıp Fontları öyle silmeyi denermisiniz.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,633
hiç sormayın ya yüklenirken bi sorun yaşamadım. Direk fonts klasörüne sürükle bırak yaptım yarım saaatten önce yüklendi. Elım kırılaydı da yapmasaydım valla 2 gündğr uğraşıyorum.

Hala çözemedim. Formattan başka çaresi yok mu bu sorunun bilen varsa çok sevinirim.

Hocam aklıma formattan başka çözüm gelmedi. 42.000 tane aşırı fazla. Format atmadan temizlemek mümkün değil.

Cem özgür

Asistan
Reaksiyon puanı
92
Bilmiyorum Windows ta geçerlimi biz apple bilgisayarda suitcase font yönetimi uygulaması kulanırız. Dilediğin fontu açıp kapatır sistem ve uygulama yükünü azaltırsın yada silersin. İnternetten baktım Windows içinde suitcase var. Ancak dediğim gibi Windowsa tam hakim değilim.

KovboyBey

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,001
Aklıma Winpe adlı Format usbsi yazdırıp normal windows kullanır gibi silebilirsin

1646125900845.png
Winpe 10 sürümü benim başım sıkısınca buradan hallediyorum

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096

Aynı soruyu soracaktım.
Sürükle bırakla font yüklenmez ki. Font dosyalarını tek tek açıp yukarıda yükle seçeneğine basmalıydın.

darkanthos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum şu şekilde toparlayalım konuyu.
Windows bir çok inanışın aksine aptal bir sistem değil. Sürükle bıraklada yükleyebilirsin, aç dersin yükleye basar yüklersin, üzerine sağ tıklarsın yüklersin. İyi de bunlar senin sorunun değil. Senin sorununa gelince fonts klasörüne girdiğinde font önizleme oluşturması süresi senin problemin, bu yüzden fonts klasörüne girdiğinde gariban bilgisayar 42k fontu önizelem oluşturmaya çalışınca sorun yaşıyorsun.
demek ki çözüm önizleme oluşmamasını sağlamak yani explorer.exe kullanmadan bu işi çözmelisin.
bu da şu demek başlat - konut satırında ara - klavyeden cmd yaz. listede komut satırını gördüğünde üzerine sağ tık ve yönetici olarak çalıştır de. çünkü sistem dosyalarına ulaşman ve bunların üzerinden işlem yapman gerekiyor. Sonra açılan komut satırı penceresine şunları yaz.

del c:\Windows\Fonts\*.* /F

bu işlem fonts klasörünün altında bulunan tüm fontları - eğer kullanımda değilse siler.
bu işlemi yapmadan önce tarayıcını, photoshop’u ve diğer tüm uygulamalarını kapat.

yaşayacağın olası sorun yüklediğin fontlarla beraber standart windows fontları da silinecektir.

olası yaşayacağın sorun için de söyle bir hazırlık yap. eğer elinde kurulu başka bir windows varsa Fonts klasörünün bir kopyasını al (senin gibi ek font yüklenmediğine dikkat et) ve silme işlemin tamamlandıktan sonra Bunları yine fonts klasörünün içine yapıştır.

Sorunun çözülür diye düşünüyorum.