Bilgisayarım Oyun Oynadığımda Kendi Kendine Kapanıyor Lütfen Yardım

Merhaba Ustalarım,

Ben 1 Hafta kadar önce yeni bir sistem topladım ve haf 912 plus kasa aldım. Hiç bir sorun çıkmadı fakat oyun oynadıgımda nedense (Bazen) bilgisayar kendi kendine kapanıyor ve öyle kalıyor bir daha açılmıyor. Güç düğmesine bastıgımda bilgisayarda tık yok açılmıyor ama power supllynin kablosunu çıkartıp tekrar taktığımda geri açılıyor.

Bu sorunu anlamış değilim neden kaynaklanıyor? Isı derseniz şuan pc klimalı odada ve 5 fan ile soğutma yapıyor. Isıyı kontrol ettim ve oyundayken şu şekilde ;

İşlemci ; 49 Derece
Ekran Kartı : 48 Derece
Hard Disk : 31 Derece

--------------------

Boşta ;

İşlemci : 34 Derece
Ekran Kartı : 32 Derece
Hard Disk : 28 Derece


Sistem Bilgilerim :

İşlemci : AMD FX X4 4100 SOKET AM3+ 3.6GHZ 12MB CACHE 32NM
Ana Kart : ASUSM5A97 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHZ (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0
Psu : 500w everest
Ekran Kartı : SAPPHIREHD6750 GDDR3 1GB 128BIT AMD RADEON DX11

Bellek : Kingston HyperX 4gb ddr3 1600mhz


Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
 

ByBerk

Profesör
hmm parası ztn 2 katı o zmn power supply bul denemelik gerçek 500w bi dene öyle bak

he bu arada o psu nun voltage w vs. değerlerini sölermisin
 

Hwoarang

Doçent
Madem oyun oynayacağın niye Amd-Ati sistem kuruyorsun ki
Kursaydın İntel-Nvidia sistemi hiç bir sorunun olmazdı.

Soruya gelince senin sorunun ankartla ,yada psu ile ilgili.
Bence işe PCU yu değiştirmekle başla.
 

ByBerk

Profesör
he bu arada o sıcaklıkları hangi programla ölçtün hw monitörü aç oyuna gir biraz ısınsın sonra sıcaklıkları söyle tabi kapanmassa ama sorun psuda gene bakmakda fayda var
 
klimalı odadaki sıcaklıklar bunlar. 7/24 açık klima zaten yazları. bu arada belirttiğim anakartın solda demirler var dilli milli felan orda mavi olan demir işte üstteki değilde alttaki demiri ellediğimde elim yanıyor çayı ellemişim gibi. köprü galiba oralar işlemcinin sol tarafındaki yer işte resimden göstereyim size buyrun :
http://e1206.hizliresim.com/y/k/83997.png

bu arada battlefield 3 oynarken hiç kapanma olayı yok bişey olmuyor pcye ama guitar hero world oynadıgımda pc kapanıyor anlamış değilim :D
 

ufon

Asistan
Anakart çatlak olursa ki öyle bir profil veriyor,pc aniden kapanma,güç düğmesine defalarca basıp açabilme,bazen fişi çekip tekrar takarak açabilme ve bazende sesli uyarı ile açılma durumlarında,kesinlikle anakart şüpheli.
 

nacar

Üyecik
bence ce ufon un dediği mantıklı geliyor. Anakartında sıcaktan dolayı sorun oluştuysa bunları yapabilir. Mesela anakartın üzerinde işlemcinin etrafındaki kondansetörlerin tepelerine diplerine dikkatlice bak, tepelerinde şişme, diplerinde akma varsa hiç çalıştırma komple yakabilirsin. Bunlar yoksa hemen anakartını garantiye gönder, sorunun sebebini pek tespit edemeyecekleri, etselerce ispat edemeyecekleri için ya para iadesi yada aynısı satışta varsa değişim yapacaklardır.
Bir de resimde gösterdiğin köprü mazgallarının üzerine bir vga fanı koyarak dene. Klimalı odada olması anakartı pek tınlamaz, içi beni yakar dışı seni hesabı adamın bir tarafı yanıyor sen dışardan kasayı klimayla serinletsen de pek fayda etmiyor maalesef.
Kolay gelsin.
 

ecktelion

Üyecik
Bende de aynı problem var. Anakartlarımız aynı. Acaba bir çözüm yolu bulabildiniz mi? Masaüstündeyken problem yok ama 20 dk oyun oynadığımda kasa tamamen kendini kapatıyor.
 

LoSt61

Asistan
bende de asus anakart var aynı problem bende de var üzerine fan koyarakta denedim ama bu sadece resetlenmesini biraz daha geciktiriyor
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
asusun kendi programı var asus AI Suite II diye onda sensor recorder var işlemci ve anakart ısılarını kayıt edebilirsin onu kullanarak. Yani bilgisayarının sıcaklık hangi düzeydeyken reset attığını görebilirsin. Senin sorunun büyük ihtimalle sıcaklıktan dolayı oluyor. Benim sorun konuyu açan arkadaşla aynı sıcaklık değerlerinde bir problem yok ama sistem kendini kapatıyor.
 

ecktelion

Üyecik
asusun kendi programı var AI Suite II diye. Onda sensor recorder var onu kullanarak işlemci ve anakart sıcaklıklarını kayıt edebilir hangi sıcaklıkta reset attığını görebilirsin. Senin sorunun büyük ihtimal sıcaklıktan kaynaklanıyor.Benim sorun konuyu açan arkadaşla aynı bende reset atmıyor masaüstündeyken sorun yok oyunda 20 dk sonra direk kapatıyor.
 

IuTKuI

Profesör
PSU nun kablolarını kontrol etmeni öneririm. Yada başka bir psu ile denemeni. Bu arada sıcaklık değerleri çok iyi benim aynı işlemci oyunda vesaire en çok 61dereceyi gördüm ben.
 
Üst