Bilgisayarım oyun esnasında arada bir kendini kapatıyor

Bu konuyu okuyanlar

refikilhan

Freedom of meetups, no obligations
Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Merhaba, benim bilgisayarım son günlerde oyun esnasında arada bir kendisini kapatıyor, masaüstü ne dönüyor, gerek işlemci gerekse ekran kartı ısısı hiç 60 ın üstüne çıkmıyor, Acaba Msi Afterburner yanlış ölçüm yapabilir mi diyorum ama bilgisayar kasası buz gibi, kasanın bütün kapaklarını kapatıp denedim sorun yine ayni. ne işlemcide nede ekran kartında aşırı bir ısınma yok.
Benim Aklıma işletme sistemini kurduğum ssd harddisk geliyor, 2016 yilinda satın aldım ama ben çok sık format attım, canım sıkıldıkça format atarak vakit geçirdim, yeni bir harddisk almadan önce sizlere danışmak istedim, sebep harddisk olabilir mi ?
Sorun Harddisk de değilse boşu boşuna masrafa girmekten korktuğum için size danışmak istedim.
Teşekkürler.

Donanım:
ANAKART
Asus Z170 pro gaming 1151 Soket DDR4
3400 MHz
EKRAN KARTI
Asus NVIDIA GeForce GTX 960 GDDR5
4 GB. 128 Bit
HARDDİSK
Samsung 250 Gb 850 EVO ssd
İŞLEMCİ
İntel Core İ5 6600K CPU 3500 GHz
RAM
Kingston HyperX 16 Gb. DDR4 (1333MHz)

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,129
11129350_417990975044315_2679552537212617940_n.jpg
unnamed.jpg

"Melih"

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,931
Temizle bilgisayar toz tuman olmuş.

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Temizle bilgisayar toz tuman olmuş.

Kasayı açtım elimden geldiğince temizledim, hatta ekran kartının bile sökerek temizledim, termal macunlarını yeniledim yine sorun devam ediyor dostum.

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
işlemci
siz genede kontrol edin derim ,üstünden temiz gözükebilir,ama araları doludur göremezsiniz
Ekran kartının aralarını temizledim, inan dostum hiç ama hiç aşırı ısınma yok.

"Melih"

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,931
Temiz format atiniz rufus programı usb ile.

Son düzenleme:

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Sağ ol dostum bir de onu denemekte fayda var.

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
bu kızgınlık neden,sıkıntı nedir
kızgınlık falan yok dostum , onu nereden çıkardın, siz bana elinizden gelen yardımı yapıyorsunuz, Allah sizden razı olsun, neden kızayım ki, görüntüye baktım, benimki tertemiz görünüyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konu araştiyorusunuz.
Anlamadım dostum ? format attım şimdi yeni bitti, bakalım sonuç ne olacak ama ben bir şey değişeceğini sanmıyorum.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,129
kızgınlık falan yok dostum , onu nereden çıkardın, siz bana elinizden gelen yardımı yapıyorsunuz, Allah sizden razı olsun, neden kızayım ki, görüntüye baktım, benimki tertemiz görünüyor.
kardeşim sana sözüm yok,hatta bu yazının sizinle alakası da yok,canın sağ olsun ,benim tuhafıma giden,3.sırada fanlarla ilgili 2 resim eklemiştim,bazen görüntü,yazıdan daha iyi anlatır,bu resimlerin altında kızgınlık işareti gördüm merak ettim,siz rahat olun;)

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,089
Eğer yine kapanırsa güç kaynağının içini açın şişip patlayan kapasitör varmı diye kontrol ediniz.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,089
Bu bileşenlerin kafasında Çarpı gibi yer varya orası şiştiğinde yada patladığında güç kesintileri yaşanıyor. Yeterli güç sağlamasa sistem kapana biliyor

10-15-450-NICHICON-CS-12-5x25.jpg

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Bu bileşenlerin kafasında Çarpı gibi yer varya orası şiştiğinde yada patladığında güç kesintileri yaşanıyor. Yeterli güç sağlamasa sistem kapana biliyor

Şimdiye kadar güç kaynağını hiç açmamıştım tekrar ayni sorunu yaşarsam açıp bakacağım, çok teşekkürler dostum benim için zahmete girdin bu ekran görüntüsünü hazırladın, sizler çok iyisiniz.

10-15-450-NICHICON-CS-12-5x25.jpg

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,665
Merhaba, benim bilgisayarım son günlerde oyun esnasında arada bir kendisini kapatıyor, masaüstü ne dönüyor, gerek işlemci gerekse ekran kartı ısısı hiç 60 ın üstüne çıkmıyor, Acaba Msi Afterburner yanlış ölçüm yapabilir mi diyorum ama bilgisayar kasası buz gibi, kasanın bütün kapaklarını kapatıp denedim sorun yine ayni. ne işlemcide nede ekran kartında aşırı bir ısınma yok.
Benim Aklıma işletme sistemini kurduğum ssd harddisk geliyor, 2016 yilinda satın aldım ama ben çok sık format attım, canım sıkıldıkça format atarak vakit geçirdim, yeni bir harddisk almadan önce sizlere danışmak istedim, sebep harddisk olabilir mi ?
Sorun Harddisk de değilse boşu boşuna masrafa girmekten korktuğum için size danışmak istedim.
Teşekkürler.

Donanım:
ANAKART
Asus Z170 pro gaming 1151 Soket DDR4
3400 MHz
EKRAN KARTI
Asus NVIDIA GeForce GTX 960 GDDR5
4 GB. 128 Bit
HARDDİSK
Samsung 250 Gb 850 EVO ssd
İŞLEMCİ
İntel Core İ5 6600K CPU 3500 GHz
RAM
Kingston HyperX 16 Gb. DDR4 (1333MHz)
Şuam arkadaşım aynı sorunu yaşıyordu ve dün evine gittim . Güç kaynağı platoon adlı saçma sapan bir markaydı . 600w dı sözde fakat kaç watt çektiğini inceleyince sisteme 320 çekiyordu . Psusunu değiştirdik ve kaliteli bir zalman psu taktık sistemine . Gayet stabil bir şekilde kullanıyor şuanda .
Psu değiştirecekseniz markalarınız şunlardan caymasın .
FSP - Cooler Master - Zalman - Thermaltake

FurkanBagTR

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Bios psu pillerinde sorun olabilir power supply bolumunde arıza olabilir ve ana kartın fanı bozulmuş ve ya termali eskimiş olabilir o kasa veya laptobun iç bakımlarını bi yaptırcanız veya yapabiliyosan kendin yap laptopsa guc girişinde arza olabilir masa üstüne power supply kablosuna bak bakalım iyi takulımı fln

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,665
Bios psu pillerinde sorun olabilir power supply bolumunde arıza olabilir ve ana kartın fanı bozulmuş ve ya termali eskimiş olabilir o kasa veya laptobun iç bakımlarını bi yaptırcanız veya yapabiliyosan kendin yap laptopsa guc girişinde arza olabilir masa üstüne power supply kablosuna bak bakalım iyi takulımı fln
Laptop da PSU Bulunmaz , ana kartın fanı olmaz . Ve sistem kapanmanın bios piliyle uzaktan dahi alakası bile yok . Birazdaha araştırıp yorum yapmanızı öneririm !

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Şuam arkadaşım aynı sorunu yaşıyordu ve dün evine gittim . Güç kaynağı platoon adlı saçma sapan bir markaydı . 600w dı sözde fakat kaç watt çektiğini inceleyince sisteme 320 çekiyordu . Psusunu değiştirdik ve kaliteli bir zalman psu taktık sistemine . Gayet stabil bir şekilde kullanıyor şuanda .
Psu değiştirecekseniz markalarınız şunlardan caymasın .
FSP - Cooler Master - Zalman - Thermaltake

Teşekkürler dostum, güç kaynağı 4 yıl önce kasa ile birlikte gelmişti, 750 W yazıyordu, bu güne kadar onu kullandım, kaç çekiyor bilmiyorum, nasıl ölçülür onuda bilmiyorum, ancak elimde önceki kasam için satın aldığım ancak 500 W dan daha güçlü olduğu düşüncesi ile değiştirmediğim, TAYVAN YAPISI XIGMATEK 500 W bir güç kaynağı daha var ancak yaşım itibarı ile korona virüs yüzünden sokağa çıkamıyorum, bu nedenle bilgisayarcıya da götüremem, evime de böyle bir salgında kimseyi almak istemiyorum, tek eğlencem de bu bilgisayar, doktorum, ben yaşta birisinin sabahtan yatana kadar televizyon izlemesinin Alzheimer tehlikesi yaratacağını söylüyor, ama deneyeceğim artık, değiştirmeye çalışacağım, ya yaparım yada temelli bilgisayarsız kalırım,