Yardım Bilgisayarım Nasıl Bu Hale Geliyor?

Bu konuyu okuyanlar

Roy Ackerman

Asistan
Reaksiyon puanı
157
Selam arkadaşlar, bilgisayarımı sıfırladıktan sonra Valorant gibi oyunlarda ki tüm drop sorunlarımdan kurtulmuştum her şey mükemmeldi fakat bir süre sonra yine drop girmeye başladı, işlemci hızını düşürmeye başladı. Neden böyle oluyor?, ilk başlarda olmayan bir şey neden sonradan olmaya başlıyor. Farketmeden bir şey mi yapıyorum? fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

Ryzen 3 3200U with Radeon Vega Mobile Gfx 2.60hz
64 Bit
8 GB(5.95 kullanılabilir)
AMD Radeon TM Vega 3 Graphics (AMD 500T Harici)

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
U serisi iilemciler düşük TDP/TGP seviyesine sahip, ısıjınca hemen frekans kısıyorlar, soğutucu alısan çözülebilir.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
msi afterburner ile ısı ve kullanım değerlerini ss atar mısın? oyun içindeyken.

Roy Ackerman

Asistan
Reaksiyon puanı
157
U serisi iilemciler düşük TDP/TGP seviyesine sahip, ısıjınca hemen frekans kısıyorlar, soğutucu alısan çözülebilir.
90 liralık soğutucum var ve üstünde vantilatör de var oda da, küçük bir odam var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

msi afterburner ile ısı ve kullanım değerlerini ss atar mısın? oyun içindeyken.
90 dereceyi geçiyordu sanırım, fakat artık frekans düşürmeyi bıraktı sadece drop yemeye başladım. Soğutucu ve vantilatör aldıktan sonra ısı değerleri düştü sanırım fakat bu dropların kaynağı nedir anlamıyorum.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
90 liralık soğutucum var ve üstünde vantilatör de var oda da, küçük bir odam var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

90 dereceyi geçiyordu sanırım, fakat artık frekans düşürmeyi bıraktı sadece drop yemeye başladım. Soğutucu ve vantilatör aldıktan sonra ısı değerleri düştü sanırım fakat bu dropların kaynağı nedir anlamıyorum.
Sıcaklıkdan, U serisi için o sıcaklıklar fazla, daha iyi bir soğutucu bakın.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Sorun bir süre sonra yaşanıyorsa muhtemelen sıcaklık değerlerinde bir dengesizlik vardır.
Diğer kullanıcılarında belirttiği üzere U serisi işlemciler performans yönünden zayıf kalmakta. Sıcaklık değerlerinizi oyuna başlarken ve drop girdiği esnada olmak üzere iki farklı şekilde bizimle paylaşın.

Roy Ackerman

Asistan
Reaksiyon puanı
157
Sıcaklıkdan, U serisi için o sıcaklıklar fazla, daha iyi bir soğutucu bakın.
Dropların sebebi de sıcaklık mı?, Üstüne oda sıcaklığı da düşük, soğtucu da çalışıyor nasıl bu kadar ısınabiliyor aklım almıyor. Peki ilk sıfırladığımda neden bu sorunların hiç biri olmadıda şimdi olmaya başladı?

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Dropların sebebi de sıcaklık mı?, Üstüne oda sıcaklığı da düşük, soğtucu da çalışıyor nasıl bu kadar ısınabiliyor aklım almıyor. Peki ilk sıfırladığımda neden bu sorunların hiç biri olmadıda şimdi olmaya başladı?
Bir yerden sonra fanlar tozlanmıştır, CPU-GPU termal macunu kurumuştur, işlemci daha yüksek frekanslara çıkmıştır.

Roy Ackerman

Asistan
Reaksiyon puanı
157
Bir yerden sonra fanlar tozlanmıştır, CPU-GPU termal macunu kurumuştur, işlemci daha yüksek frekanslara çıkmıştır.
Quick CPU denilen bir program var orada bir kaç ayar yaparak sıcaklık düşürebilirmişiz ne önerirsiniz?

Roy Ackerman

Asistan
Reaksiyon puanı
157
Ayarları görmem gerekli, görmeden bir şey diyemem.
qc-3330-3.png
Böyle bir arayüze sahip, aşağıda ki dört ayar etkiliyormuş fakat ne anlama geldiklerini ne yaptıklarını bilmiyorum.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Hea, bu yazılım hakkında bilgim yok, BUS X Multipler bizi ilgilendirmiyor.

jasonoleragg

Doçent
Reaksiyon puanı
175
Selam arkadaşlar, bilgisayarımı sıfırladıktan sonra Valorant gibi oyunlarda ki tüm drop sorunlarımdan kurtulmuştum her şey mükemmeldi fakat bir süre sonra yine drop girmeye başladı, işlemci hızını düşürmeye başladı. Neden böyle oluyor?, ilk başlarda olmayan bir şey neden sonradan olmaya başlıyor. Farketmeden bir şey mi yapıyorum? fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

Ryzen 3 3200U with Radeon Vega Mobile Gfx 2.60hz
64 Bit
8 GB(5.95 kullanılabilir)
AMD Radeon TM Vega 3 Graphics (AMD 500T Harici)
şarjda değilken kullanın ryzen 5 3500u laptopta da şarja takınca 93 takılı değilkken 80 oluyordu