Bilgisayarım Kafayı Yedi.

Bu konuyu okuyanlar

Eftimis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. MSI B350 pc mate ana kart kullanmaktayım. 2-3 gündür bir sorun ile karşılaşıyorum. Bilgisayarım açılırken CPU ve Ram led ışıkları 4-5 sn yanıyor ve bilgisayar kendisini resetliyor. Bu işlem 2-3 kere tekrar ediyor ve daha sonra bilgisayar açılıyor. Bu sorunu m.2 ssd aldıktan sonra yaşamaya başladım. Denemek için bilgisayardan söktüğüm SSD'yi tekrardan bilgisayara taktığımda aynı sorun tekrar etti. Tüm parçaları sökerek işlemci macununu da yenileyip tekrardan montaj yaptım. Bios pilini çıkarıp tekrar taktım. Cmos clear işlemini de yaptım. Biosu güncelledim. Fakat sorun düzelmedi. Bilgisayarım açıldığında ethernet kartı 2-3 saniye devre dışı görünüyor ve daha sonra aktif oluyor. Ayrıca bir şey daha fark ettim. Ramlerin XMP özelliği sayesinde dün overclock ettim ve akşam bilgisayarı kapattım. Bilgisayar ortalama 13-14 saat kapalı kaldı. Şimdi bilgisayarı açtığımda bilgisayar ramler 2400 mhz olarak açıldı. Dün 2993 olarak overclock etmiştim. Sorun ana kartta mı powerda mı yoksa ramlerde mi problem var. Destek olabilir misiniz.

Şimdi şöyle bir sıkıntı var. Ramleri tek tek takınca çalışıyor. Çift çift takıncada çalışıyor. Ama ilk açılırken tek ram ile açmayı denemedim.Asıl sıkıntı şudur ki; XMP özelliği devredeyken bilgisayarı kapatırsam akşam iş dönüşü açtığımda bilgisayar kendisini 2-3 kez resetliyor. Bu esnada CPU led ve Ram led ışıkları yanıyor. Bu işlemi 2-3 kez tekrarladıktan sonra bilgisayar açılıyor. Bios'da XMP aktif durumdayken ramler normal hızında 2400 mhz de açılıyorlar. Normalde XMP özelliği biosta aktif. Ama ana kart hız aşırtma yapılmış hızda açmıyor bilgisayarı. Ayrıca dün akşam aynı problemi yaşadığımda biosa girdim. Biosdaki bazı yazılar Çince oldu. Daha sonra bios ekranından çıktım tekrardan girdiğimde kendiliğinden tekrar ingilizceye döndü. Sorunu anlatabilmişimdir inşallah.

İşlemci : Ryzen 5 1600
Ana kart : MSI B350 Pc mate
Ram : Kingston HyperX Predator DDR4 3200 mhz
Power : Xigmatek Vector 750W 80Plus

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ramleri,sadece X.M.P ile kendi hızlarına çekmeniz yeterli gelmemiş. Biosun da desteği olması lazım. Yani eski bi bios ise ,kaldırmamış demektir. Biosu mutlaka güncelleyip tekrar deneyin. Yine de olmazsa,manuel olarak hız arttırın ve bi miktar voltaj verin ramlere. Gerekirse ,biostan SOC voltajını da artttırın.

Makinanın ramlere overcolok yaptığında bi kaça kere resetlemesi ,anakart kendini check ediyor. O ram ayarlarıyla, açmayı deniyor. Açamayınca, bi kaç restten sonra eski ayarlarına döndürüyor

Eftimis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Daha önce bu şekilde kullanıyordum ve bir problem ile karşılaşmıyordum. 1 haftadır bu problemler ile karşılaşıyorum.. Ayrıca bios güncellemesi yaptığım zaman ethernet girişi devre dışı kalıyor. Resetleme işlemini sadece bilgisayar bir süre kapalı kaldığında yapıyor. Bilgisayar açıldıktan sonra xmp özelliğini aktif ettiğimde devreye giriyor. Sadece bilgisayar bir süre kapalı kalınca bunu yapıyor. Çalıştıktan sonra daha yapmıyor.

Son düzenleme:

Rockyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ram i yanlış takmanızdan kaynaklı bir sorun olabilir