Soru Bilgisayarım en kötü oyunlarda bile kasmaya başladı hangi parçaları yükseltmeliyim?

pyrazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar bu sıralar bilgisayarım çok ısınmaya başlamıştı onun için termal macun sürdüm geçti ama bu seferde half life'ta bile kasmaya,çökmeye,mavi ekran vermeye başladı belki virüs vardır diye format attım ama hala aynı şeyler oluyordu sadece half life değil tüm oyunlarda parça yüksetmek lazım gibi geliyor bana ama ilk hangi parçaları yükseltmeliyim.
Sistem özelliklerim:
İşlemci: AMD ryzen 5 2600 3.40 Ghz
XPG 16 gb ram
Ekran kartı: Radeon RX 580 series
Anakart: B450M PRO-VDH PLUS MSI

Son düzenleyen moderatör:

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,209
Sistemde kasma var ise sorun yazılımsala benziyor. Sürücüleriniz güncel mi peki?

WarpedSplash

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Merhabalar bu sıralar bilgisayarım çok ısınmaya başlamıştı onun için termal macun sürdüm geçti ama bu seferde half life'ta bile kasmaya,çökmeye,mavi ekran vermeye başladı belki virüs vardır diye format attım ama hala aynı şeyler oluyordu sadece half life değil tüm oyunlarda parça yüksetmek lazım gibi geliyor bana ama ilk hangi parçaları yükseltmeliyim.
Sistem özelliklerim:
XPG 16 gb ram
sistemdeki disk ssd olduğuna eminiz değil mi yoksa tek tek driverları güncelleyip denemek gerekiyor

Janberk

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Bu sistem half life'ta kasma yapmaz. Donanımsal değil sistemsel sıkıntın var senin.
Health Check yapmayı dener misin? Googleda detaylı anlatımı mevcut

Reaksiyon puanı
204
Sistem özelliklerim:
XPG 16 gb ram
bence sistemin orta bir gamer için iyi tahminen öğrencisinde. Bence bu sana yeter işlemci iyi anakart da iyi ram 16 oda iyi ssd ni bilmiyorum markasını ona bişey diyemem. Ekran kartında ortanın bi tık üstü oda seni götürür yani bi 3-4 sene daha
Mesaj otomatik birleştirildi:

Senin sürücülerde sıkıntı var Sürücüleri silip kendin yükle internetten. Ama sakın tamindir, torrent vs onlardan İNDİRME! Orjinal sitelerden indir Mesela Ekran kartını radeon un resmi sitesinden aratıp indir

pyrazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bence sistemin orta bir gamer için iyi tahminen öğrencisinde. Bence bu sana yeter işlemci iyi anakart da iyi ram 16 oda iyi ssd ni bilmiyorum markasını ona bişey diyemem. Ekran kartında ortanın bi tık üstü oda seni götürür yani bi 3-4 sene daha
İyi zaten ama aşırı ısınıyor o sıkıntı. Belki termal macundan dolayı dedim onuda değiştirdim yine oldu ortalama bir oyun oynarken mesela assasins creed syncade 75 dereceye kadar çıkabiliyor sıcaklık e ısınmasını önleyincede 30 fps oluyo

Reaksiyon puanı
204
İyi zaten ama aşırı ısınıyor o sıkıntı. Belki termal macundan dolayı dedim onuda değiştirdim yine oldu ortalama bir oyun oynarken mesela assasins creed syncade 75 dereceye kadar çıkabiliyor sıcaklık e ısınmasını önleyincede 30 fps oluyor
ne bu işlemci mi ekran kartımı 75derece olan

Reaksiyon puanı
204
O zaman işlemcin anakart ile uyumlu değil yada işlemci zorlanmış olabilir yada hasar vs

çünkü ekran kartı görüntü işlerken işlemcide yarı yarıya yardımcı oluyor. Örnek: İşlemci yavaş olsun git 3080 ekran kartı tak gene olmaz.

O zaman işlemcin anakart ile uyumlu değil yada işlemci zorlanmış olabilir yada hasar vs

çünkü ekran kartı görüntü işlerken işlemcide yarı yarıya yardımcı oluyor. Örnek: İşlemci yavaş olsun git 3080 ekran kartı tak gene olmaz.
İşlemciye bi bak kırık parça, hasar, darbe vs varmı? Toz var mı? Anakart ile işlemci uyumlu mu? Sürücülerine bak tekrardan yada yeni işlemci ama işlemcin iyi bence.