Yardım Bilgisayarım durduk yere kapanıyor.

Bu konuyu okuyanlar

imthealpha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese selam, bilgisayarım bazen kendi kendine kapanıyor. Herhangi bir hata vermiyor, direkt siyah ekran olup reset atıyor. Bazen video izlerken, bazen oyun oynarken bu durum gerçekleşiyor zamanı hiç belli olmuyor. Mesela LoL oynarken nadir bir şekilde yaparken, bazı oyunlarda kesinlikle yapıyor. Ama hiç yapmadığı zamanlarda oluyor. Isı değelerini kontrol ettim ve yükteyken bile 70-80C aralığında ilerliyor. Sürücülerim güncel o konuda herhangi bir sorun yok. Sorun ekran kartından kaynaklı olabilir diye servise gönderdim fakat bana bir sıkıntı olmadığını söylediler. Bu konuda herhangi bir fikri veya çözümü olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim, teşekkürler.

İşlemci: Ryzen 3 3100

Ram: 8GB Corsair 3200Mhz*2

Ekran Kartı: Gigabyte RX 5600 XT

Anakart: Gigabyte A520M S2H

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
Herkese selam, bilgisayarım bazen kendi kendine kapanıyor. Herhangi bir hata vermiyor, direkt siyah ekran olup reset atıyor. Bazen video izlerken, bazen oyun oynarken bu durum gerçekleşiyor zamanı hiç belli olmuyor. Mesela LoL oynarken nadir bir şekilde yaparken, bazı oyunlarda kesinlikle yapıyor. Ama hiç yapmadığı zamanlarda oluyor. Isı değelerini kontrol ettim ve yükteyken bile 70-80C aralığında ilerliyor. Sürücülerim güncel o konuda herhangi bir sorun yok. Sorun ekran kartından kaynaklı olabilir diye servise gönderdim fakat bana bir sıkıntı olmadığını söylediler. Bu konuda herhangi bir fikri veya çözümü olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim, teşekkürler.

Ekran kartından gibi geldi bana.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592

msi afterburner ile kapanmadan önceki ısı değerlerini kontrol ettiniz mi? Hangi program ile kontrol ediyorsunuz ?

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
amdnin kendi yazılımı ile kontrol ediyorum, ısılarda olağandışı bir durum gözükmüyor.
Oyun içinde oyundan çıkmadan kontrol edebiliyor musunuz o programla? eğer öyle değilse afterburner ile deneyin lütfen.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
power supply (psu) ile alakalı olabilir. tam güç istediğinde yetmiyor kapatıyor olabilir.

isi değerlerin biraz yüksek gibi geldi ama amd ısınıyor. iyi bir soğutma sağlaman lazım. kasanın önü mesh (delikli) dir inşallah... yan kapağı açabilirsin hava alması için. kabloları da düzgünce bir yere topla. hava akışı güzel olsun. 5-6 derecelik bir fark edebilir.

ekran kartının driveri güncel mi? bios ve diğer parçalar da son sürümde mi?

edit: bios için 7. ayda güncelleme çıkmış onu yükledin mi? ekran kartının da amd ni sitesinden kontrol etmekte fayda var. bazen bi tarafı yaparken diğer tarafı bozuyorlar. yine de benim aklıma gelen ilk psu oldu.