Yardım bilgisayarım bazen kendi kendine aniden kapanıyor yeniden açılıyor neden ?

Galaxy Lurex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
bilgisayarımı kullanırken (youtube izlerken veya oyun oynarken) bazen aniden ekran gidiyor ve bilgisayar kapanıyor sonra yeniden açılıyor. ilk kez olduğunda ekran kartı fanımın dönmediğini farkettim ve fanı değiştirdim. artık ısınma ile ilgili bir sorunum yok ama kendi kendine kapanmalar yeniden başladı. fanı değiştirmeden önce zaten bir kere kapandı değiştirdikten sonra 2 kere oldu (not: artık ısınma sorunu yok. gpu, cpu ve diğer donanımların sıcaklığı normal) hadi ilk kapanmayı anladım da diğer ikisi neden oldu bilmiyorum.

masa üstü sistemim
intel core 2 quad q8300 işlemci
leadtek nvidia px 9400 gt 1 gb 128 bit ekran katı
ECS g41t-m7 ddr3 lga 775 soket anakart
6 gb ddr3 ram
320 gb hdd
160 gb hdd
250 watt power suply
windows10 pro 64 bit 22H2 işletim sistemi

Galaxy Lurex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Direkt kapanıyor ise büyük ihtimal ya anakart düzgün voltaj veremiyor ya da psu'dan dolayı, donup kapanıyorsa da ram'lerde sorun olabilir.
Şimdi farkettim de anakarttaki güney köprüsüne dokununca elimi yakıyor. Ondan olabilir mi diye düşünüyorum.

Alanur Erdemir

Müdavim
Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
19,149

Galaxy Lurex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Konuda ısınmıyor pc yazmış.

Bilemedim.
Hwmonitor ile ölçmüştüm sıcaklığı. CPU ve gpu sıcaklıkları normal fakat anakart ve kuzey güney köprüsünün sıcaklıkları yazmıyordu bilgisayarcıya sorduğumda kuzey köprüsünden olabilir dedi. Bende hem kuzey hem de güney köprüsüne dokudum. Ve güney köprüsü elimi yakıyordu dokunulmuyordu.