Bilgisayarım açılmıyor.. Sanırım BIOS'la ilgili bir sorun..

Bu konuyu okuyanlar

akif_yzb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar pc yi açıyorum ancak şuna benzer bi uyarı alıyorum:

"kur diskini yerleştirin ve r tuşuna basın"

ve bende xp sp3 cd sini yerleştiriyorum.. mavi ekran geliyor: devam etmek için enter.. onarmak için r tuşuna basın diyor.. hangisine basarsam basayım bu sefer şöyle bir uyarı geliyor.. "BİLGİSAYARA BAĞLI SABİT BİR DİSK BULUNAMADI" ve pc tekrar başlıyor.. bu böyle kısır döngü şeklinde devam ediyor hep..

bunun üzerine internetten biraz araştırdım.. ve BIOS tan bişeyler yapmam gerektiği yazıyordu..
sanırım sata2'yi disable edin yazıyordu.. ancak BIOS ta öyle birşey bulamadım malesef..

arkadaşlar acil yardımlarınızı bekliyorum.. hatta BIOS resimlerini çektim onları da ekliyorum..

biossg3.jpg

24691503wp0.jpg

62323306jb2.jpg

91391535ai3.jpg

57486128yj8.jpg

31427244vp7.jpg

34108858nl9.jpg

10333033jb3.jpg

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Kasa üzerindeki bütün kabloları klavye mouse dahil çıkartıp bir süre bekle
İlk resimde sağ üstten ikinci seçenek: Load Optimized default ile devam et
Sata kablolarını elektrik kapalı iken kontrol et (yerinden oynayabiliyor)
HDD i diğer sata girişine bağlayıp dene.
Elektrik bağlantısının düzgün olduğunu ve kaçak olmadığına bak.
(Buna benzer bir olay başıma geldi)

akif_yzb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
valla kasayı açıp hdd'nin kablolarını kontrol ettim hiçbir sorun görünmüyor...

ancak hdd'nin kablolarını çıkarıp tekrar takayım derken kabloları çıkaramadım.. koparırım korkusuyla vazgeçtim..

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Biosta sata yazıyor, HDD sata değil mi?
Sata kablo basitçe yerinden çıkar

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
kardeş sende de bir sata raid sorunu var.
yapacağın iş sata raid driverleri eklenmiş bir Windows CD'si ile kurulum yapman.

BIOS'u da fazla karıştırma. Windows HDD'yi göremedi diye bu kadar uğraştığına göre çok anlamıyorsun bu işlerden.
Load Optimized Default yap BIOS'u.
Sonra First Boot Device CD ROM
Second Boot Device HDD
Third Boot Device ve sonrasını da Disabled yap.

Sata raid driverleri eklenmiş Windows CD'si ile kurulumunu yap kurtul derdinden :D

TerTip89

Asistan
Reaksiyon puanı
1
harddiski şuan görüyor zaten biosda

kardeşim raid entegreli bir xp cdsi ile onarma yapmayı dene verilerini kurtara bilirsin yada bak söyle yap minixp-cdrom var cd den açılan xp yani onu bul indir cd den aç verilerini kurtar sonra raid entegreli bir cd ile tekrar kur sistemi

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
sata driverlari entegre edilmiş bir XP CD'in yoksa, anakartin üretici sitesine gir, oradan download bolumunden sata-raid driverini indir, (anakartin cd'sinin içinde de var) sonra onu bir diskete ceker kullanırsın.

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
o_O ben bios u daha fazla öğrenmem lazım :D

akif_yzb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok teşekkürler arkadaşlar..

son bir sorum olacak.. anakartın markası üzerinde yazar değilmi??

gigabyte diye bişey yazıyor bu mudur acaba*???

gaydurugubbak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Anakartın uzerinde yazar, PCIx slotuna yakında olabilir, ram slotu ile işlemci yuvası arasında da olabilir. Markası ve modeli yazar.
Ornek Gigabyte , GA8 I945 GME

Mehmet_Tahir

Asistan
Reaksiyon puanı
1
kardeş sende de bir sata raid sorunu var.
yapacağın iş sata raid driverleri eklenmiş bir Windows CD'si ile kurulum yapman.

BIOS'u da fazla karıştırma. Windows HDD'yi göremedi diye bu kadar uğraştığına göre çok anlamıyorsun bu işlerden.
Load Optimized Default yap BIOS'u.
Sonra First Boot Device CD ROM
Second Boot Device HDD
Third Boot Device ve sonrasını da Disabled yap.

Sata raid driverleri eklenmiş Windows CD'si ile kurulumunu yap kurtul derdinden :D
arkadaşa katılıyorum benımde basıma gelmişti sataraid driver olan bi xp cdsi bulsan iyi olur bende o şekillde halletmiştim

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
benim eski pata hdd bu şekilde uçtu gitti.garanti kağıdında da sorunu bad sector olarak yazmışlardı. sen yine de bu yazdığımı en son olarak düşün..
format atmayı denemedin sanırım. eğer arkadaşların tavsiyesi sonuç vermezse ya format atmayı dene(atabileceğini sanmıyorum çünkü ben denediğimde hdd bölümleri göründüğü halde işlem görmedi)ya da bad sector olabileceğini düşün.ayrıca işe yarar mı bilmem ama hdd i başka bir pcye takıp bilgilerinizi kurtarmaya çalışın

wanted18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardes aynısı banada olmustu bıostan oncelıgı cd rom secıyosun sonra driver yuklu cd den onarıma gecıyorsun mutlu oluyorsun :D

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
kardes aynısı banada olmustu bıostan oncelıgı cd rom secıyosun sonra driver yuklu cd den onarıma gecıyorsun mutlu oluyorsun :D

driver yüklü cd ile önyükleme yaparak "Repair" seçeneğiyle işletim sistemini düzeltme bilgisini bu bilgiyi sağlayacak başka bir pc ya da kaynak olmadığı için sanırım hdd m güme gitti:) gerçi biraz da iyi oldu açıkçası. sayesinde pata'dan 16mb önbellekli sata'ya geçmiş oldum:devil:

akif_yzb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ama diskete aktarmam gerekiyo sanırım driver'ı.. onu nasıl yapacağım acaba...

sortieboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence BIOS pilin yerinden oynamış olabilir.Onun için cıkarıp yeniden sağlam takmayı dene.:icon_:

Cuslaw

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hard diskin kablo bağlantıları ile ilgili bi problem olucağını zannetmiyorum.Çünkü Setup'ta hard diski görüyor.Arkadaşların dediği gibi sata raid driverı yüklü bir xp kurulum cd si ile yüklemen gerekiyor.
Bazen notebooklarda'da bu problem oluyor.Vista yüklü notebook'a xp yüklemek istiyorsunuz partition ekranı gelmeden mavi ekran veriyor.Bunu aşmak için de setup'tan sata raid ayarını yapmak gerekiyor.Bu da ona benzer bi olay.
Kolay gelsin.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Anakart'in marka ve modeli nedir?
Windows ilk acilista CD takin ve R tusuna basin diyor ve ESC tusu hic ise yaramiyormu?
Boyle bir durum ise Cd'yi takin CD'den boot ettirin ve R tusuna basmadan kurulum dosyalarini bekleyin.
Kurulum esnasinda Surucunuz gorunuyormu bakin, eger gorunuyorsa yarm birakilmis bir repair secenegi yuzunden olmustur.
Veyahut boot mbr bozulmus olabilir.
Eger CD'den boot ettiginizdede hdd gorunmuyorsa donanim ayarlarinda sorun var demektir.
Yinede anakart marka ve modelini birde hdd yazmaniz en sagliklisi.