Bilgisayarı kapatırken işlemcimin fanı yarını yokmuş gibi hızlıca dönmeye başlıyor

Bu konuyu okuyanlar

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Benim işlemcim pentium 1.80ghz 2 çekirdekli bir işlemci 4gb ram ve 4gb ekran kartım var genellikle csgo oynuyorum peki bundan kaynaklı birşey olabilir mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yada işlemciye çok fazla yük bindiği için.
Windows 10 yada 7 kulanıyorsunuz?

ProfKİm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Windows 10 yada 7 kulanıyorsunuz?
Windows 10

selam, fotoğraf ve video için teşekkür ederim, gözüme ilk etapta çarpan 1-2 şey oldu.

tam netlemiyor ama şu fotoğraftaki işaretlediğim 2 kondansatör e bakmanı istiyorum. tepesi şişmiş mi?

Ekli dosyayı görüntüle 112302

o kabloyu da soğutucuya değdirme, ısıdan dolayı kablonun kenarı eriyebilir. çünkü soğutucu işlemcinin ısısını alıyor, dışarıya atmaya çalışırken ısınan bir şey.. ben değiyor gibi gördüm.

göz ile tüm kondansatörleri kontrol et. aşağıdaki resimler gibi olanlar varsa konuşalım tekrardan.
Sabah olunca bakarım kondansatörlere. Eğer şişik varsa anakartı değiştirmem mi gerekicek?

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Windows 10

Sabah olunca bakarım kondansatörlere. Eğer şişik varsa anakartı değiştirmem mi gerekicek?
Hocam Windows 8.1 veya 7'ye geçin Windows 10 için çok eski o sistem. Hele HDD ise biçilmiş kaftandır 8.1 ve 7. Windows 10 eski sistemde de yeni sistemde de kötüdür.

ProfKİm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Hocam Windows 8.1 veya 7'ye geçin Windows 10 için çok eski o sistem. Hele HDD ise biçilmiş kaftandır 8.1 ve 7.
Önceden windows 7 kuruluydu ama fazla kasıyordu hatta 2gb ram yiyordu, video izlerken hep takılıyordu, kapatırken hep buga giriyordu. Windows 10 kurunca bu sorunlar kalktı ve daha az ram yiyor. Windows 8.1 de güzel fakat onu zamanında kullandığımda çok fazla hata ile karşılaştım. Şuan bana göre en iyi işletim sistemi Windows 10. Başka sürüme geçincede düzeleceğini düşünmüyorum.

eğer apu kullanıyorsan işlemciyi değiştirmen lazım
Arkadaşım yeni işlemci alana kadar kullanmam için bana İntel Pentium E2200 verecek. Peki bu işlemci apu mudur acaba?

selam, fotoğraf ve video için teşekkür ederim, gözüme ilk etapta çarpan 1-2 şey oldu.

tam netlemiyor ama şu fotoğraftaki işaretlediğim 2 kondansatör e bakmanı istiyorum. tepesi şişmiş mi?

Ekli dosyayı görüntüle 112302

o kabloyu da soğutucuya değdirme, ısıdan dolayı kablonun kenarı eriyebilir. çünkü soğutucu işlemcinin ısısını alıyor, dışarıya atmaya çalışırken ısınan bir şey.. ben değiyor gibi gördüm.

göz ile tüm kondansatörleri kontrol et. aşağıdaki resimler gibi olanlar varsa konuşalım tekrardan.
Eğer şişikse zaten bilgisayar hiç açılmaz mıydı? Pek bilgim yokta ?.

Son düzenleme:

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
Windows 10

açılmama, kapanma, dengesiz çalışma..vs herşey olabilir. şişmişse patmalamış ama patlamaya yakın olabilir.. fazla voltaj ve ısıdan dolayı olur genelde.

sen kontrol et bakalım. dokunmadan, sadece gözünle, gerekiyorsa telefonun ışığını kullan. benim psu ve anakartta kondansatör değişti. sorun olmadan kullanıyorum. tamir ettirirsin. yaşadığın şehirde illa ki bu işi yapan vardır. patlak kondansatöre göre 40 50 civarı birşey tutabilir. (senin egzoz fanı da çalışmıyordu, onun çalışmaması sorun çıkarmış olabilir). dediğim gibi kontrol et, eğer şişmiş kondansatör varsa fotoğrafla, at buraya, yardımcı olmaya çalışırım.

ProfKİm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
açılmama, kapanma, dengesiz çalışma..vs herşey olabilir. şişmişse patmalamış ama patlamaya yakın olabilir.. fazla voltaj ve ısıdan dolayı olur genelde.

sen kontrol et bakalım. dokunmadan, sadece gözünle, gerekiyorsa telefonun ışığını kullan. benim psu ve anakartta kondansatör değişti. sorun olmadan kullanıyorum. tamir ettirirsin. yaşadığın şehirde illa ki bu işi yapan vardır. patlak kondansatöre göre 40 50 civarı birşey tutabilir. (senin egzoz fanı da çalışmıyordu, onun çalışmaması sorun çıkarmış olabilir). dediğim gibi kontrol et, eğer şişmiş kondansatör varsa fotoğrafla, at buraya, yardımcı olmaya çalışırım.
Şimdi kasanın içine baktım. Çoğu şişmemiş 0 gibiler ama gözüme birkaç tane çarptı. Onlarda şişik mi değil mi anlayamadım şimdi resimlerini çekip atacağım.

ProfKİm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
IMG_20200815_100511.jpg
IMG_20200815_100644.jpg
IMG_20200815_100621.jpg

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802

ilk fotoğrafta yanyana duranlara bak, birisinin başı şişmiş, diğeri sağlam.. oradan ayırt edebilirsin.

işaretlediklerinin hepsi şişmiş değişmesi gerekiyor. hangi il/ilçede oturuyorsun bilmiyorum ama kondansatörlerin değişmesi lazım. bunlar sorun çıkarıyor olabilir, bunlar şuan sorun çıkarmıyor gibi gözükse de ileride sorunla karşılaşacaksın.

birkaç yere sormalısın, gidip internet cafeye verme kasayı, eğer teknik bilgin varsa anakartı söküp götür. parçalarının seri numaralarını muhakkak bir yere yaz / servis kağıdına işlettir. adamlar işlemcini söküp kontrol edecekler, rica edersin termal macununu da yeniler, belki ücret bile almayabilirler.

anakartı sökemem dersen kasayla götür ama içinden harddiskini almanı öneririm, verilerinin başına birşey gelmesin. uzun zamandır psu kullanıyorsan onda da kondansatör sorunu olabilir. kontrol edilmesinde fayda var.

fanının çok dönme konusunu da anlat adamlara, kablolarını kontrol etsin, psu ya baksın ( 4 vida söküp göz ile kontrol edecek psu yu), anakartın kondansatörlerini değiştirsin. mümkünse "katı kapasitör" taksın. çünkü onlar daha dayanıklı oluyor. "psu nu değiştireyim, böyle kullan bişi olmaz yeaaw" gibi söyleyen olursa dinleme onları. şu egzoz fanına da baksınlar. fan çalışmadığı için sorun yaşadın.

bunların olması gerekiyor, yaptırmazsan ileride daha büyük sorunlar olur, allahtan erken müdahale ettik kartını kurtardık. daha büyük sorunlara yol açmasın..

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Yarını Olmayabilir :D Bi Bilgisayarcıya Götür Baksın Bence.
Gülmüşsünüz Ama Benim Harddisk'ten Yarını Yokmuş Gibi Bip Sesi Geliyordu. Kapatıp Açtığımda Harddisk Algılanmıyordu.. :D