Bilgisayara elektrik gidip geliyor

Bu konuyu okuyanlar

bilal232

Asistan
Reaksiyon puanı
19
MSI 1060 3GB I5 9400 MSI B360M PRO VD 2X8 2400 MHZ CL16 550 W Thermaltake sistemim var.
İşlemci ve ekran kartımın termal macununu değiştirmek istedim önce ramlari sonra işlemci ve fanı ardından ekran kartını söktüm eski termal macunu temizledim yenisini sürdüm ve bütün parçaları yerine taktım.
Sonra güç düğmesine bastığımda 5 saniye elektrik gidip geliyor ve ardından tekrarlıyor.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
4,9 pinin takılı olduğuna emin ol önce.
İşlemci fanını takmamış olsan bile o kadar kısa sürede kapatmaz. Muhtemel şase var. Bir yerden elektrik kasaya temas halinde. Sök tak yaptığında muhtemel temaslı kaldı bir yerde bir kablo.

bilal232

Asistan
Reaksiyon puanı
19
4,9 pinin takılı olduğuna emin ol önce.
İşlemci fanını takmamış olsan bile o kadar kısa sürede kapatmaz. Muhtemel şase var. Bir yerden elektrik kasaya temas halinde. Sök tak yaptığında muhtemel temaslı kaldı bir yerde bir kablo.
Ne yapabilirim.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Anakartı besleyen psu'dan genelde iki kablo çıkar. Bu anakarta giden kabloların takıldığına emin ol.

Tüm kart üstündeki kablolar düzgün oturmuş mu kontrol et. Kasanın ana şasesine temas eden varsa şase yapıyor olabilir. Becerin varsa komple sök dışarıda çalıştır diyeceğim ama hiç söküp toplamadın geriye var sayıyorum.

bilal232

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Anakartı besleyen psu'dan genelde iki kablo çıkar. Bu anakarta giden kabloların takıldığına emin ol.

Tüm kart üstündeki kablolar düzgün oturmuş mu kontrol et. Kasanın ana şasesine temas eden varsa şase yapıyor olabilir. Becerin varsa komple sök dışarıda çalıştır diyeceğim ama hiç söküp toplamadın geriye var sayıyorum.
Kabloların takılı olduğunu düşünüyorum ve bütün kabloları kontrol ettim hepsi düzgün oturmuş ram cpu ve gpu başka parça hiç sökmedim.
Bu gün parçaları yeniden söküp taktım ve düne göre elektriğin gelip gitmesi daha azaldı. 5 saniye açık kalırken şimdi saniyelik gelip gidiyor.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Düzgün oturmamış gibi dediğim gibi veya şase söz konusu.
Bunların haricinde 2 sıkıntı geriye kalıyor 1 psu arızalı, 2 anakart.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
işlemcini düzgün oturttuğuna emin misin?
kabloları tekrar sök tak. bir yerde bir hata var.
kablolarına da dikkatli bak, bir erime temassızlık..vs var mı

bilal232

Asistan
Reaksiyon puanı
19
işlemcini düzgün oturttuğuna emin misin?
kabloları tekrar sök tak. bir yerde bir hata var.
kablolarına da dikkatli bak, bir erime temassızlık..vs var mı
Bir iki parça sökmek dışında pek fikir sahibi değilim daha fazla kurcalayıp zarar vermekten korkuyorum bütün parçaların vatan bilgisayar garantisi var oraya götürmeyi düşünüyorum. Macunları değiştirirken herhangi bir yerine birşey yaptıysam garanti halleder mi yoksa ben mi ödemek zorunda kalırım?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Düzgün oturmamış gibi dediğim gibi veya şase söz konusu.
Bunların haricinde 2 sıkıntı geriye kalıyor 1 psu arızalı, 2 anakart.
Bir iki parça sökmek dışında pek fikir sahibi değilim daha fazla kurcalayıp zarar vermekten korkuyorum bütün parçaların vatan bilgisayar garantisi var oraya götürmeyi düşünüyorum. Macunları değiştirirken herhangi bir yerine birşey yaptıysam garanti halleder mi yoksa ben mi ödemek zorunda kalırım?

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Hocam onlar alır bakar dener, olmadı onlarda bir üstüne yollar. Fiziksel bir hasar verdiysen elbet fiyat çıkaracaklar. Ödemeyi kabul edersen ödetirler, yoksa kimse kimseyi zorlayamaz :)