Bilgisayar oyun ortasında donuyor ve kendini restartlıyor.

Bu konuyu okuyanlar

Fraun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, yaklaşık 3 ay önce bir sistem topladım ve ilk günden beri çok sıkıntı ile karşılaştım. Bu sorun da oyun oynarken(özellikle csgo ve pubg'de bu hatayı daha çok aldım.) bilgisayarın mavi ekran vermeden kendine restart atması. Restart atmadan önce yaptığım son işlem eğer sesli ise o ses sürekli kendini tekrarlıyor. Örneğin csgo'da silah ile ateş ediyorsam o silah ateş etme sesi kendini tekrarlıyor. Bilgisayarı aldığım yerle görüştüm ve bilgisayarı gönderdim ve tekrar bilgisayar geldiğinde hiç bir sıkıntı olmadığını söylediler. Yaptıkları işlemler şunlardı : Bilgisayarı uzun süreli kararlılık testine sokmak, ssd taraması yapmak ve memtest testine sokmak. Oyun oynarken kapandığında bilgisayar sıcaklıkları genelde anakart 42-45 derece, ekran kartı 50 derece, işlemci 55 derece ve ssd 35 derece. İnternetten biraz araştırdım ve minidump dosyaları içinde baktım ve bilgisayarın kapandığı tarihlerle uyuşan dosyalar vardı onları blue screen view ile tarattım ve hepsi dxgkrnl.sys dosyasıydı. Çözüm olarak ekran kartı driveri silip yükledim, eski sürümü kullandım ve en güncel sürümleri kullandım ancak işe yaramadı. Bu konuda bana yardım edebilir misiniz? Ya da en azından hangi parçanın arızalı olduğunu söylemek mümkün mü? Yardımlar için şimdiden teşekkürler.
Pc özellikleri :

İşlemci : Ryzen 5 1600AF
Ekran kartı :Asus rx 580 dual 4 gb Oc version
Anakart : Asus prime a320m-f
Ram : Corsair vengeace 8 gb dd4 3000mhz
Ssd : Apacer panther 240 gb ssd
Kasa : Gamepower crimson guard
Power Supply : GamePower Gp-500 500W + 80 Bronze

Ayrıca anakart biosu güncel ve ısınma problemi olmadığından eminim.
Ayrıca format,ram mhz'si düşürmeyi denedim.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Çözümünü telefonda olduğum için arastıramayacağım ama bazı yanlışları söyleyeceğim.

Ramu en kısa sürede 2x8GB yapmalısın.
O işlemciye o anakart hiç gitmemiş en az B450M alsan iyi olur.

Ama en büyük ihtimal PSU yetmiyor.

Fraun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Rami en kısa sürede 2x8 yapacağım. Bilgisayarın kapanmasıyla anakartın bir alakası olabilir mi?

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Pek sanmam. Ama galiba PSU Yük altında düşük kalıyor.

DAVET
@Emir Aydın
@VECTORRR
@Drift King
@met 35

Mesaj otomatik birleştirildi:

Şimdi baktımda o sisteme 500Watt kattiyen yetmiyor. En az 12V kanalından 550WATT Verebilen psu almalısın.

Fraun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pek sanmam. Ama galiba PSU Yük altında düşük kalıyor.

DAVET
@Emir Aydın
@VECTORRR
@Drift King
@met 35

Şimdi baktımda o sisteme 500Watt kattiyen yetmiyor. En az 12V kanalından 550WATT Verebilen psu almalısın.
Pc hocasının öyle bir hata yapacağını sanmıyorum. 500Watt bu sisteme yetmeyecek ise koydurmazdı diye düşünüyorum. Ayrıca aldığım sistem hazır bir sistem.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
Bence sorun PSU'da çünkü ben de böyle sorunla karşılaşıyordum.
12V kanalı 408W besliyor.
ekran kartı 200W civarı harcıyor yükte.
İşlemci 150W civarı
kalan parçalar da 58W'ı alıyordur herhalde ama o kadar da yükte değildir galiba PC'en neyse PSU kalitesiz ama sorun başka da olabilir.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Yetmiyor. Arastırabilirsin. Yanlış şeyleri söylemiyoruz.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Oyunda restart atması zaten ilk akla ,poweri getiriyor. RX 580 için, o power yetersiz.Wattını vazgeçtim,o poweri tavsiye de etmem.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Aynen.
Donanım arşivinin hazır sistemleri F CLASS Vs. Biraz kotü. Ben her zaman bütçe uygunsa DA vs vs. Gibi kanalları öneririm

Fraun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyunda restart atması zaten ilk akla ,poweri getiriyor. RX 580 için, o power yetersiz.Wattını vazgeçtim,o poweri tavsiye de etmem.
Peki bana gelen minidump dosyası hakkında bilginiz var mı? Bu sorun genelde ekran kartı driverinden kaynaklanıyor deniliyor

Bence sorun PSU'da çünkü ben de böyle sorunla karşılaşıyordum.
12V kanalı 408W besliyor.
ekran kartı 200W civarı harcıyor yükte.
İşlemci 150W civarı
kalan parçalar da 58W'ı alıyordur herhalde ama o kadar da yükte değildir galiba PC'en neyse PSU kalitesiz ama sorun başka da olabilir.
Eğer aldığım siteyle anlaşabilirsem xigmatek 550 watt ile değiştirilmesi için talepte bulunacağım. Ancak sorunun watt yetmemesi olduğunda emin olmalıyım. Bana gelen minidump dosyası problemin ekran kartında olduğunu gösteriyor. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
ekran kartı da sorunlu olabilir tabi. başka bir ekran kartı ile deneyebilirsin rx 580 zaten sorunlu sayılır.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O konularda maalesef pek bilgim yok. Driverden şüpheleniyorsanız ,zaten pek çok driver denemişsiniz. Formatta attığınıza göre,yazılımsal bi sorun pek görünmüyor.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398

550WATT psu yerine 600 almalısın en az 550WATT verebilmesi lazım 12V kanalındañ.
Hatta 700 W al hem aklında soru işareti kalmaz, hemde geleceğe yönelik olur. (=

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Güç kaynağı sıkıntılı gibi, okuduklarıma göre güç kaynağı problemli. Bence kaliteli olan yani gerçek 500-600W FSP, Aerocool, Corsair, High Power gibi güç kaynaklarına yönel derim. Onlarda sıkıntı yaşayacağını zannetmiyorum.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Çözümünü telefonda olduğum için arastıramayacağım ama bazı yanlışları söyleyeceğim.

Ramu en kısa sürede 2x8GB yapmalısın.
O işlemciye o anakart hiç gitmemiş en az B450M alsan iyi olur.

Ama en büyük ihtimal PSU yetmiyor.
Evet, PSU yetmiyor, mümkünse değişin.

oguztech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
strelec windows PE indir dostum. Usb ye yaz sonra Usb den boot et. Diagnostic bölümünden burnintest başlat ve tüm donanımı bi tarasın. Donanımından tamamen emin olabilirsin kafan rahat olur. PSU dan olsa aslında tamamen gücü kesmesi lazım restart etmesinden ziyade.. Sen dediğim şeyi bence bi kullan.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
strelec windows PE indir dostum. Usb ye yaz sonra Usb den boot et. Diagnostic bölümünden burnintest başlat ve tüm donanımı bi tarasın. Donanımından tamamen emin olabilirsin kafan rahat olur. PSU dan olsa aslında tamamen gücü kesmesi lazım restart etmesinden ziyade.. Sen dediğim şeyi bence bi kullan.
Hocam mavi ekran da veriyor sanırsam arkdaşta, belki PSU yetmediğinde sistem restart veriyor olabilir, benim ilk aklıma gelen PSU oldu.

Fraun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam mavi ekran da veriyor sanırsam arkdaşta, belki PSU yetmediğinde sistem restart veriyor olabilir, benim ilk aklıma gelen PSU oldu.
Hocam mavi ekran değil ses kendiliğinden döngüye giriyor ardından ekran siyahlaşıyor yani mavi ekran gelmeden reset atıyor kendine.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,928
Hocam mavi ekran değil ses kendiliğinden döngüye giriyor ardından ekran siyahlaşıyor yani mavi ekran gelmeden reset atıyor kendine.
Isıdan oluyor ya da gücü buna yetmiyor. Bende de oluyor nadir. Gerçi bir keresinde hep oluyordu bende tekrar Windows kurduğumda düzelmişti.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Format at sonra yaz gene oldumu diye.
Olmazsa PSU geliyor aklıma. Çünkü önerilen 535WATT yazılmış. Öbür parçalarda yiyecek. 600WATT Psu alman lazım.

Fraun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence sorun PSU kaynaklı.
İyi bir psu deneyeceğim umarım çözümü budur. Ama merak ettiğim soru aldığım hatanın ekran kartı driveri hatası olması. Psu hatasından dolayı ekran kartı driveri duruyor olabilir mi?

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
PSU yetmediği için büyük ihtimal ile ekran kartı güç az alıyor o yüzden dengesiz çalışıyor veya yükte çalışamıyor.

Son mesajlar