Soru Bilgisayar mühendisliğinin öğrenmesi gerekenler neler?

Bu konuyu okuyanlar

Rufiq Cavadov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Azerbeycandan saygılar ve sevgiler. Arkadaşlar bilgisayar benim çocukluktan ilgi alanım. Bu alanı gerçekten ama gerçekten çok seviyorum. Hiç bilgisayarda oyun oynamayı hala sevmiyorum. Hatta oynamam bile. 2016 yılında bir YouTube kanalında Web sitesi nasıl yapılır diye arattığımda karşıma farklı farklı videolar çıktı ve bunları izleyerek o zamanlar HTML ve CSS dillerini öğrenmiştim. Hala bu konuda bilgim var. Fakat JavaScript bilgim temel sadece. Sonra PHP öğrenmeye başladım. PHP'yi orta seviye biliyorum şu anda. Siteler yapıyorum blog ve s ama hiç mesela Shopping siteleri yapmadım. Ödeme sistemleri takıldığım alanlar çünkü. Bu konuda hiç ama hiç bilgim yok. Ama arkadaşlar biraz farklılık olsun istiyorum. Android ve iOS uygulama geliştirme ve s bunlara da ilgim var ama gerçekten nereden başlasam bilemiyorum. Mesela Python ile de ilgileniyorum. Komutlar yazarak ve s birşeyler yapıyoruz. Hem de Sibergüvenlik, sızma testleri, pentesting bu alanları da daha çok seviyorum. İstiyorum ki, uzak bir bilgisayardan professional hocalar bu şeyleri bana öğretsin. Yani tabii ücretini ödeyerek diyorum. Mesela çok fazla kişi Üniversite oku diyor. Tamam bu alanı madem seviyorsun git Üniversite oku. Diplom olsun diyor. Üniversite de okumadım ama Azerbeycanda nereye gitsen en azından Diploman olduğunda Seni bir tık önde görüyorlar. Vay be bu Üniversite bitirmiş bu alanda. O zaman iyidir. Ben kendimi geliştireceğim bu alanda. O ayrı bir konu ama devlet sitelerinin resmi diploması olsun istiyorum elimde bu bilgisayar konusunda yazılım, sibergüvenlik olsun ve s öğreten devlet sitelerinden bahsediyorum arkadaşlar. Lütfen bana tavsiyelerde bulunun. Başlamak istiyorum. Kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Network işlerinden de anlamak istiyorum. TCP ve s gibi terimler duyuyoruz bunlar nedir ve ne değildir diye ne işe yarar diye bilgiler edinmek istiyorum. İşte birilerinin karşısına çıkınca ister çalıştığım yer olsun ve s bu bu işi biliyor desinler ve tabi ben de bunları öğrenmek istiyorum dediğim gibi. Udemy falan demeyin lütfen onlar ayrı bir konu onları da izliyorum tabi ki, de ama benim istediğim şey özel birşey. Parasını ödeyeyim adama bana bilgiler versin göstersin Zoom veya Skype üzerinden. Coursera, Udemy, YouTube bu platformaları ben de biliyorum zaten.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Assembly dili ve assembler derleyiciler üzerine yazılmış kitaplar var. Bazıları PDF olarak bulunabiliyor. Bilgisayarın mühendislik kısmına dair birçok bilgiler bu kitaplarda mevcut. Assembly dili zor olduğu için bu kitaplardan bazı teknik bilgileri öğrendikten sonra C/C++ programlama dilini öğrenmeye çalışabilirsiniz. C/C++ öğrendikten sonra tekrar assembly diline dönebilirsiniz. Türkiye'de bazı üniversitelerin bilgisayar programcılığı üzerine sertifika programları ve 2 yıllık açık / uzaktan eğitim fakültesi bölümleri de var ama mühendislikle ilgili kısımlara ne kadar girdiklerini bilmiyorum. Microsoft sertifikası veren sistem mühendisliği kurslarını da araştırabilirsiniz.

Rufiq Cavadov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Assembly dili ve assembler derleyiciler üzerine yazılmış kitaplar var. Bazıları PDF olarak bulunabiliyor. Bilgisayarın mühendislik kısmına dair birçok bilgiler bu kitaplarda mevcut. Assembly dili zor olduğu için bu kitaplardan bazı teknik bilgileri öğrendikten sonra C/C++ programlama dilini öğrenmeye çalışabilirsiniz. C/C++ öğrendikten sonra tekrar assembly diline dönebilirsiniz. Türkiye'de bazı üniversitelerin bilgisayar programcılığı üzerine sertifika programları ve 2 yıllık açık / uzaktan eğitim fakültesi bölümleri de var ama mühendislikle ilgili kısımlara ne kadar girdiklerini bilmiyorum. Microsoft sertifikası veren sistem mühendisliği kurslarını da araştırabilirsiniz.
Hocam mühendislik bölümü zor gibi. Normal uzaktan yazılım dili öğretenler var mı?

C öğrenmek istiyorum. Python da olabilir.

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bilgisayar mühendisi;
- Mikroişlemler,
- Veri tabanları,
- Optimizasyon,
- Matlab,
- Python,
- HTML, CSS, JS,
- JAVA, C#
- Olasılık ve İstatistik,
- Veri Madenciliği,
- Bilgisayar Mimarisi
- Nesne Tabanlı Programlama

alanlarının bilmesi gerekir.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Hocam mühendislik bölümü zor gibi. Normal uzaktan yazılım dili öğretenler var mı?

C öğrenmek istiyorum. Python da olabilir.
Öncelikle pythondan başlarsanız sizin için daha kolay olabilir. Türkiye'de bazı belediyelerin ve bazı üniversitelerin çevrimiçi python sertifika programları bulunuyor. Belediyelerin kursları ücretsiz, üniversitelerinki ücretli. Azerbaycan'dan öğrenci kabul edip etmediklerini bilmiyorum.