Bilgisayar Mühendisliği mi yoksa yazılım mı tercih etmelisin

Bu konuyu okuyanlar

umuteker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Kod yazmak günümüzde ilgi çekici bir hale gelmeye başladı ve ülkemizde talep epey arttı.
Ancak burda 2 farklı alternatifimiz var.Yazılım mühendisliği okuyup yazılım mühendisi olmak ve bilgisayar mühendisliği okuyup yazılım mühendisliği mesleğini yapmak.
Eğer üniversitede daha kapsamlı ama ilerideki mesleğiniz haricinde dersler göreceğiniz ve aklınızda belki donanıma kayarım tarzında bir fikir varsa bilgisayar mühendisliği tercih etmelisiniz.Ancak bir işletme bu adam bilgisayar mühendisliği okumuş daha kapsamlı bir bilgisi var diye sizi iş yerine almaz.
Eğer aklınızda kesinlikle yazılım mühendisi olacağım fikri var ise yazılım mühendisliğini tercih edebilirsiniz.Çünkü ilginiz olan bir konuda başarılı olma olasılığınız daha yüksek ve üniversiteden mezun olduğunuz ortalama son derece önemli.Bu bilgisayar mühendisliği kısmında biraz farklı.Bilgisayar mühendisliğinde işin için fizik ve elektrik de giriyor ve eğer ilginiz yoksa başarısız olacaksınız belki okulunuz uzayacak veya ortalamanızdan dolayı yüksek lisans yapamayacaksınız vs. sorunlar yaratacaktır.
Türkiye'de devlet okullarında bu konu başarısz çünkü yazılım mühendisliği bölümü içeren devlet üniversiteleri biraz sıkıntılı yerlerde:Kırklareli,Samsun,Elazığ,Manisa,Trabzon.
Bu şehirler üniversite açısından çok da konforlu olan şehirler değiller.O yüzden yazılım mühendisliği bölümünde devlet okullarında güzel bir şehirde açılmazsa özel okullar tercihiniz olabilir. (burslu vs.)
İşe girme konusunda da şöyle bir önerim var şuan da dünya biraz yazılım yönüne kayıyor çünkü fabrikadaki üretim makineleri bile artık yazılım ile yapılıp yazılım ile işliyor.
O yüzden şirketlerin yönelimi yazılım yönünde.İşe girerken yazılım mühendisliği alanına yönelenler diğerlerine nazaran bir tık önde olurlar.
Bilgisayar mühendisi çok başarılı bir kodcu olur ve zaten hali hazırda kodları yazan kişiler yazılım mühendisleridir.Ancak yazılım mühendisliği eğitimi alanlar bu işin yönetim ve süreci yönetme kısmındaki eğitimleri de aldığı için kısa vadede yükselme şansına sahip olurlar çünkü bir yazılım grubunun başarılı olmasındaki en büyük etmen yöneticidir ve iletişimi sağlayan kişidir bu yüzden işletmeler yöneticilerini yazılım mühendislerinden tercih ederler.Eğer siz ben 1000tl daha fazla maaş almak için işin stresli bölümünde yönetici olmak istemem derseniz bilgisayar mühendisliği okuyup kod yazmak üzerine bir eğitim alıp çok başarılı bir kod yazarı olabilirsiniz.
Neyi tercih edeceğiniz artık size kalmış.