Bilgisayar Mühendisliği hakkında ! Lütfen bakın ihtiyacım var .

Bu konuyu okuyanlar

sukru15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar . ben ileride bilgisayar mühendisi olacağım . fakat neler yapacağım hakkında fazla bi fikirim yok . başka yerde okudum . iyi bi üniversite vs. bunları biliyorum ama şimdiden bi bilgisayar dili öğrenmeye başlayayım mı ? daha 7.sınıfım . şimdiden bi temel atayımmı dillere misal java , c#,c++ , pascal vs :/

Reco07

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Benim önerim önce bunlara ağırlık vereceğine test çöz Bilgisayar mühendisliğini garantiye al ondan sonra illaki öğreneceksin bunları. temeli öğretiyorlardır zaten. ama sen kazanamadıktan sonra bilgisayar müh. liğini ne işe yarar bunları bilsen. kendin yaparsın programlarını filan.

Toughwolf

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Tebrik ederim gelecegine yonelik bir karar vererek ilk adimi atmissin. Ama oncelikle onu elde etmen lazim. MUhendis olmak icin calis. Universite egitiminin amaci zaten sana muhendis olarak bilmen gereken temeli vermektir.

Dil konusuna gelince, oncelik asla dil degildir, konusmayi ogrenmektir. Bu sebeple once algoritma mantigini ogrenmen gerekir. Yoksa okul doneminde ve okul sonrasinda ihtiyacina gore bir cok farkli dil ve farkli platform kullanmak zorunda kalacaksin.

Bilgisayar muhendisleri program yazmayi bilir ama hepsi farkli alanlarda calisir. Ag yonetimi ve optimizasyonu yapan, veritabani yonetimi optimizasyonu yapan, cip ve devre tasarimlarinda calisan, web teknolojileri gelistiren, dil veya dil kutuphanesi yazan, gelismis uygulamalar yazan vb. sekilde calisan muhendisler vardir. Bilgisayar muhendisligi kodlamadan ibaret degildir. Butun muhendislikler gibi bilgisayar muhendisliginde de asil kavram optimizasyondur.

byfaruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Diğer arkadaşların söylediklerine kesinlikle katılıyorum. Ayrıca bilgisayar mühendisliğinde bence üniversiteden daha çok kendini geliştirmek önemlidir. Misal sen windowsu avucunun içinde oynatabilecek durumdasın ama derecesi düşük bir üniversite de okumuşsun iş bulamayacağını sanmıyorum :) Tabi bu kısım benim düşüncem.

yunasyus

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Bunu şimdiden düşünmen seni 1 değil 2 değil 100lerce adım öne taşıyacaktır ama Bİlgisayar mühendisliği gib bir bölümde önemli olan senin öğrenme kapasitendir çünkü sürekli yeni şeyler çıkıyor sen oraya pascal falan yazmışsın şimdi pascal kullanan firma sayısı yok denecek kadar az şu an popüler diller masaüstünde C# Java wede ASP.NET PHP özellikler Webci olacaksan Javascript JQUERY kesinlikle isteniyor hatta webci olamana gerek yok yine isteniyor

Bu dillerden sonra her dilin kendine özgü teknolojiler var Mesela JAVA için Hİbernate Spring JPA JSF olmazsa olmazlardan yani dili öğrendim demek için bunlarıda bilmen gerekiyor..

Ama dilden önce senin öğrenmeyi öğrenmen lazım.. ALgoritma olmazsa olmaz..

tolginho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben güzel bir örnek olabilirim sana.

Programlamaya orta okulda gwbasic öğrenerek başlamıştım. Sonra kendi çabalarımla Visual Basic'e geçtim. Birkaç yıl sonra da ASP öğrenmiştim. Bu teknolojilerle projeler geliştirdim, hatta büyük kurumlar tarafından ilgi duyulan, hatta ödül kazdıranlar da oldu aralarında.

2004'ten sonra da açık kaynak dünyasına geçtim, o dönemden beridir de linux, php vb. sistemleri kullanıyorum. İşin püf noktası sürekli kendini geliştirmek. Uluslararası kaynakları sürekli olarak takip et, yeni bir teknoloji gördüğünde, ve aynı teknolojiyi tekrar tekrar başka kaynaklarda gördüğünde onu biraz araştır, işine yarayacakları mutlaka giriş seviyesi olarak öğren. İngilizceni çok iyi geliştir.

Bunları yaparken çok önemli firmalarla da gerek çalışan gerekse de kendi firmamda müşteri olarak çalıştım. Kimse de diploma sormadı. Halbuki farklı bir mühendis alanında okumuştum. Ama benim bilgim çok eski yıllara dayandığı için sanırım açığı orası kapattı. Bir de Türkiye'de gerçek anlamda Bilgisayar Mühendisi kullanan firma çok az. Aselsan, Vestel, Beko gibi firmalar dışında hemen hemen her firma Bilgisayar Mühendislerini Yazılım Mühendisi kıvamında kullanıyor.

Ona rağmen ben şu anda uzaktan eğitimle diplomamı alma yolunda da devam ediyorum. Zaten kendini yeterince geliştirmişsen özellikle mesleki dersler çok rahat oluyor.

Son zamanlara bakarsak gelecek 2-3 yılda masaüstü sistemler terk edilerek mobil cihazlara geçilecek. Bu nedenle illa ki birşeyler öğreneceksen Android, iOS programlama üzerine çalışabilirsin.

By_Artvin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Programlama dili öğrenmeden önce algoritma konusunda kendini geliştirmelisin. Ardından Pascal -> C -> SQL -> PHP -> C# -> Java şeklinde sırayla öğrenirsen çok iyi olur. Ama unutma bilgisayar mühendisliği sadece programlama dillerinden ibaret değildir. İnşallah hedeflerini gerçekleştirirsin. :)

justlive4life

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Bu yaşta kendine hedef seçmen güzel.Şahsi görüşüm zamanla bu hedefinin kendini tanıdıkça, yine bilgisayar ve elektronikle ilgili diğer bölümleri daha iyi tanıdıkça değişecek. Ama ne olursa olsun şimdiden öğreneceğin programlama dilleri hangi meslekte olursan ol işine yarar.
Yabancı dilini iyi tut. Matematik (ve mantık) konularına yoğunlaş zira programlamada önemli.
Direk ağır kodların içine dalıp kendini sıkacak şeylerle uğraşma. Mantığını ve giriş seviyesi yazım kurallarını kavramaya çalış yeterli bence.

Caqatayy

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yazılım dillerine çalışacagın sürede derslerine çalış ilk başta atatürk fen lisesi sonrasında itü bilgisayar mühendisliği kazan zaten gerisi çok basit bunları hallet ilk sen bende öyle diyordum senin yaşlarda makine mühendisi olacam vs istanbulda kazanıcam falan ama öyle olmuyor ne yazık ki ilk bine iki bine girmen gerekiyor türkiyede itü için 300bin fenci arasından bak şimdi senin yaşlarda ders calısmadığım amaan ben hallederim dediğim için itüyü kazanamadım iyi biyerde mesleğe başlamam için itüdeki bi öğrenciden kat kat fazla kendimi geliştirmem gerekiyor :)

ouzhanuglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ne yapacağını bilmeyen biri için bilgisayar mühendisi olmak zor mesela ben 11 yaşında not defterinde vb kodları yazıyordum ücretsiz sitelerde html kodlarını ve fakemaili kurcaladım ama bir kod destekçim yoktu daha doğrusu visual studiodan haberim yoktu biraz araştırım 14 yaşımda visual basicte tasarım ve basit kodlarla uğraştım 17 yaşımdada iyi derecede c# biliyorum bunu habersizce yaptım belli bir yol çizmeden sadece merakla ama sana tavsiyem fazla kod dillerine dağılmaman sadece birince branşlaşman c#, asp.net ve vc++ ilerledikçeden .net den bağımsız uygulamalar geliştirirsin.

ek: şuan teknik lise veri tabanı programcılığı okuyorum ve şirketteki 4 senelik bilgisayar mühendisinden daha iyyim çünkü adam lisede bu dersi görmemiş üniversitede puanı iyi diye bu bölüme gelmiş bilgisayarla üniversitede tanışmış ne misyon ne vizyon var. delphi c++ pascal vb.net c# dillerini biliyor ama hepsinden çok az belli birinde branşlamadığı için gereksiz bi adam.

Hwoarang

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayar Mühendisliği okunur mu, hatta hiçbir mühendislik okunmaz bu memlekette ,ne hakettiğin saygıyı görürsün ne hakettiğin parayı kazanacak bir iş bulursun ,en önemliside mühendisklik fakülterinde kız yok, big bang deki çocuklar gibi sap sap takılırsın. Yaşın ufakken vazgeç ,git sosyal bilimler oku, kaynaş sosyalleş ,kıyma kendine.

not: İstisnalar mutlaka vardır ama 150 nin üzerinde üniversitenin olduğu ülkede mühendislik diploması bakkaldan sakız alır gibi dağıtılıyor artık. Oyüzden binde 1 müh belki bir eli yağa öteki balda yaşıyordur.

ne yapacağını bilmeyen biri için bilgisayar mühendisi olmak zor mesela ben 11 yaşında not defterinde vb kodları yazıyordum ücretsiz sitelerde html kodlarını ve fakemaili kurcaladım ama bir kod destekçim yoktu daha doğrusu visual studiodan haberim yoktu biraz araştırım 14 yaşımda visual basicte tasarım ve basit kodlarla uğraştım 17 yaşımdada iyi derecede c# biliyorum bunu habersizce yaptım belli bir yol çizmeden sadece merakla ama sana tavsiyem fazla kod dillerine dağılmaman sadece birince branşlaşman c#, asp.net ve vc++ ilerledikçeden .net den bağımsız uygulamalar geliştirirsin.

ek: şuan teknik lise veri tabanı programcılığı okuyorum ve şirketteki 4 senelik bilgisayar mühendisinden daha iyyim çünkü adam lisede bu dersi görmemiş üniversitede puanı iyi diye bu bölüme gelmiş bilgisayarla üniversitede tanışmış ne misyon ne vizyon var. delphi c++ pascal vb.net c# dillerini biliyor ama hepsinden çok az belli birinde branşlamadığı için gereksiz bi adam.

Ezmişsin adamıda dil bilmek tek başına yetmezki algoritma kurabiliyormusun ve bu algoritmaları işleme dökecek ileri düzey matematik bilgiye sahip misin? Sana bir difrensiyal denklem versem onu çözebilir misn?
Daha 17 yaşındasın ama kibir almış başını gitmiş.

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
önce liseye geç,bitir... lafla peynir gemisi yürüse herkes çoktan Christoper Columbus olmuş dünyayı geziyor olurdu :D

ouzhanuglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ezmişsin adamıda dil bilmek tek başına yetmezki algoritma kurabiliyormusun ve bu algoritmaları işleme dökecek ileri düzey matematik bilgiye sahip misin? Sana bir difrensiyal denklem versem onu çözebilir misn?
Daha 17 yaşındasın ama kibir almış başını gitmiş.

Algoritmalar programlamanın ilk konusudur ve zaten difransiyal denklemlerle uğraşacak olsak hala pascal kod yazıyor cobolda satır saydırıyor olurduk. Artık sıfırdan kod yazma olayı kalmadı helede C# gibi popülerleşen bir dilde sıfırdan kodlama abestir. Denklem çözmeye tabikide gerek var ama sol kulağı sağ bacakla tutmayada gerek yok.

Hwoarang

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Algoritmalar programlamanın ilk konusudur ve zaten difransiyal denklemlerle uğraşacak olsak hala pascal kod yazıyor cobolda satır saydırıyor olurduk. Artık sıfırdan kod yazma olayı kalmadı helede C# gibi popülerleşen bir dilde sıfırdan kodlama abestir. Denklem çözmeye tabikide gerek var ama sol kulağı sağ bacakla tutmayada gerek yok.
muhasabe programı,envanter kaydı vs gibi basit database programları yazacaksan gerek yok.
Ha algoritma deyince de basit olan başla, evet hayır ,işlem ,dur , mantığını sormuyorum. Baba problemleri çözmekten bahsediyorum. Bunun için de zehir gibi zeka ve bilgi gerektirir. Öyle 3 ,5 kod öğrenmekle ,veritabanına 2 veri yazdırıp sorgulatmakla yazılımcı olunmaz.

Ayrıca birşeyin hazır kodu var diye birşeyi öğrenmeme gerek kalmadı mantığı da çok yanlış. Örneğin Matlab denen programda elle 1 satte çözebileceğin problemi 1 dakika da çözebiliyorsun ama o programı kullanman için o girdiğin kodları özümseyebilmen için alt yapıya sahip olman lazım.
Yoksa 1 satırlık kodu nerde nezaman kullanacağını , çıktının ne anlam ifade ettiğini kavrayamazsın.

ouzhanuglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
muhasabe programı,envanter kaydı vs gibi basit database programları yazacaksan gerek yok.
Ha algoritma deyince de basit olan başla, evet hayır ,işlem ,dur , mantığını sormuyorum. Baba problemleri çözmekten bahsediyorum. Bunun için de zehir gibi zeka ve bilgi gerektirir. Öyle 3 ,5 kod öğrenmekle ,veritabanına 2 veri yazdırıp sorgulatmakla yazılımcı olunmaz.

Ayrıca birşeyin hazır kodu var diye birşeyi öğrenmeme gerek kalmadı mantığı da çok yanlış. Örneğin Matlab denen programda elle 1 satte çözebileceğin problemi 1 dakika da çözebiliyorsun ama o programı kullanman için o girdiğin kodları özümseyebilmen için alt yapıya sahip olman lazım.
Yoksa 1 satırlık kodu nerde nezaman kullanacağını , çıktının ne anlam ifade ettiğini kavrayamazsın.

İnsanların zekasız veya bilgisiz olduğuna yada sadece muhasebe programları yazdığına siz kanaat getiremezsiniz. buradaki amacımız konuyu açan kişiye programama mantığını aşılamak siz resmen daha eline kürek almamış adama gemi sürdürmekten bahsediyorsunuz. yani ne varmış baba dediğiniz algoritmalarda çözülür insanlara kibirli diyorsunuz ama kendiniz aşağı kalır değilsiniz çözmüşsünüz demekki bir tanede çözemez edemez bilmek gerek yok muhasede 2 ekmek. zaten algoritmadan bahsederken dur evet hayırdan bahsedende olmadı nerenizden uydurdunuz beyefendi? ayrıca 3-5 kod bilen kim? veri tabanına 2-3 veri kaydeden kim kimden bahsediyoruz burda lütfen bulutların üzerinden inin. ve hayatında ezdiğiniz o veri tabanına 2-3 veri kaydetmekten aciz insanlar varken ben veri tabanına veri kaydetmiş isem eğer bahsettiğiniz ben isem evet efendim ben yazılımcıyım zorunuzamı gitti? ve 1de oturup yazdığım o küçümsediğiniz programı 1,5 bin tl ye kerizin birine kakaladım ucuza aldım diye seviniyor bana maliyeti ne? 1 gün 24 saat sadece demekki baba algoritmaları çözüp bilgisayara takla attıran programlar yazıp ama hiç kimsenin bir ihtiyacını görmeyen programlar yazmaklada yazılımcı olunmuyor. facebook'un çıkan ilk mantığını kendinizde görmüşsünüzdür ne kadar basitti ama şimdi adam dünya devi ve muhtemeln birazdan biri size mesaj bile atabilir ama durun o basit algoritma ile yazılmış ve gelişmiş ucuz 5 para etmez kendini yazılımcı sana okulunu bile tam bitirmemiş ateist bir yahudi kırmasının yapmış olduğu siteyi kim kullanır ki değil mi? realist ve birazda hayal perest (ne demek istediğimi bende anlamadım ama deneyin yinede) olun ileriyi görün o zaman çözülür bu algoritmalar denklemler. ayrıca diyosunuz hani difransiyal denklem ben size küçük bir denklem sorayı tanrının varlığı yada yokluğu dünyanın var oluşu? hadi buyrun açıklayın? konuda hakkında binlerce fikir ve düşünce var ama çözümü sadece ölmek değilmi? süreci hızlandırmak sadece reankarne varmı? bunlar çok zor algoritmalar farklı dallara ayrılıyorlar ama çözümü çok basit. neyseeee.

Hwoarang

Doçent
Reaksiyon puanı
0
1.Zekayla ilgili birşey demedim.
2. Gerisi laf salatası, cevaba gerek yok.

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
:huh: ben daha yeni 8.sınıfı bitirdim şuan çok kararsızım bilişim okumakta eğer bilişime gidersem bilgisayar mühendisi olma gibi bir şansım var mı gerçekten merak ediyorum. bilişim tercih etme nedenim bilgisayar mühendisliği öyle bir şansım varmı acaba lütfen yardımcı olurmusunuz?

sinan.nar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
c ile başla derim ben.lisedede tubitağın olimpiyatları felan var onlara katıl.c önemli :D linux user detected :D

ProgramLama41

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Adam 7. sınıfım demiş C C#diyenleriniz var yapmayın. Kardeşim PASCAL da kod yazmaya başla algoritma mantığı çok iyi öğretiliyor.Sonra V.B Öğren Lisede de anadolu fen liselerinden iyisine gidersen Arkasında C C# C++ dan birisini öğrenirsen Sen tam olursun :D Teknik liseye neden git demedim zaten bu 3 lemeyi yakalarsan teknik lisede öğretilenleri öğrenmiş olursun :D

sukru15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tavsiyeleriniz için sağolun . konuya uzun bi süre bakamadım neler olmuş neler . peki bu öğrendiklerimi yazayımmı aklımda daha kalıcı olur mu ? yani bi ayrı defter tutarak videolar izleyerek sonra defterden tekrar yaparak öğrenebilir miyim ? bu arada derslerimi iyi dinliyorum . bursluluk sınavını kazandım Allaha şükürler olsun . Tam çalışamadım 450 aldım ama çalışabilsem 470 falan alabilirdim 480 falan . hepinizin tavsiyelerini gözden geçiricem en uygununu bulurum inşallah . şöyle düşünüyorum . ufaktan algoritma falan onları araştırayım . öyle bişeyler yapayım artık . temeli atmak lazım dimi . tavsiyeleriniz için tekrar teşekkürler . yeni önerileri bekliyorum ...

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Bilgisayarın varsa ve sürekli olacaksa not almana çok ta gerek yok. Can alıcı kısımları ileride ihtiyaç duyabileceğin önemli şeyleri not alman yeterli. Bilgisayar başında olacaksın ve günlük uğraşacaksın zaten. sürekli girip bakmazsan bu iş zayen olmaz

sukru15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisyara başında sürekli olamam yani arada okul var . okulda haftada 1 saat de bilişim dersi var sanırım programlamayı gostericekler ama çok az heralde . tam bilmiyorum . seneye zaten başka bi okula gidecem sanırım denizliye gidecem orada eğitim hem daha iyi hemde kursta okuyacağım . kuzen var eğer aynı kursa düşersem o beni çalıştırır :D sınavı da kazandıkmı tam olur . ama baya bi çalışıcam sonra da bursluluk maaşımla bir laptop alıp çalışmalara başlıcam . önerileri daha bekliyorum iyi günler

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
1. Okuldaki derslerine yoğunlaş ki iyi bir lise kazanabilesin ki böylece iyi bir üniversiteye gidebilirsin.
2. İngilizce öğren. Geliştirebildiğin kadar geliştir.
3. Hedeflerini Türkiye için belirleme. Her zaman yurtdışı ihtimalini düşün. ( yurtdışında insanlar hangi dili bildiğine değil yaptığın projelere ve tecrübene bakıyorlar.)
4. Üniversiteye başlaman için yaklaşık 5-6 yılın var sanırım. O zamana kadar sektör mobil programcılığa tamamiyle geçmiş olacak benim fikrime göre. Bu yüzden mobil programcılığı araştırmanı tavsiye ederim.
5. 2.maddeye geri dön. İngilizce şart. Hem de çok ileri düzey bir ingilizce şart.
Bu tavsiyelerim iyi bir kariyer yapmak istiyorsan geçerli.Yoksa bunları yapmayıp sadece programlama dillerini öğrenirsen de Türkiye'de bişeyler yapabilirsin kendi çapında.

sukru15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ozamana kadar ne olacak türkiyenin hali bilmiyorum ama sanırım çok değişmiyecek en iyisi yurtdışı zaten . elimden geldiğince derslere yoğunluk gösteriyorum . teşekkürler öneriler için . hadi abiler ablalalar bekliyorum cevapları

sukru15

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konu güncellensin

Ekleme : Bu arada ben nedense sınav önceleri hiç çalışmıyorum , daha doğrusu çalışma arzusu yok . çalışmasam 5 , çalışsam yine 5 . Bi öneriniz var mı ? Mesela bu pazartesi fen yazılısı var. Çalışmıyor değilim ama soru çözmek falan hiç :/
Tam çalışacak oluyorum araya bi şey giriyo . Mesela bi iş çıkıyor bi yere gidilcek felan oluyor . Ondan aksıyor . sonra tam oturuyorum bu sefer içimden gelmiyor . Yani acayip ama bunlara rağmen 5 alıyorum . Sonra pc'de yapılan şeyler geliyor aklıma sıkılıyorum pc başına geçsem diyorum . bırakıyorum . Aslında Pc yararlı bişey fakat ben ya abartıyorum ya da bende acayip bağımlılık yapmış . Hocalar bazen nutuk atıyor düşünüyorum , tamam bundan sonra hep çalışıcam diyorum ama nedense olmuyor .

İşin özü bana bi yol gösterin , bi çalışma yolu gösterin . ne yaparsam bu sınav arkalarına daha iyi çalışabilirim .

Bu pcden biraz uzaklaşmalımıyım ?